Ռուսաստանյան ռոբոտները կաշխատեն Օմանի բանկերից մեկում
Ռուսաստանյան արտադրության Promobot ռոբոտները կաշխատեն Օմանի բանկերից մեկում, հայտնել են Promobot արտադրող ընկերությունում:
Ինչպես նշում է Banki.ru-ն, բանկային բաժանմունքները խորհրդատու ռոբոտներով համալրելու փորձնական նախագծի մասին պայմանագիրը կնքվել է Օմանի Ազգային բանկի հետ:
Նախագիծն իրականացվում է երկրի թվայնացման ծրագրի շրջանակում: Ռուսաստանյան ռոբոտները խորհուրդներ կտան հաճախորդներին, կպատմեն բանկի ծառայությունների մասին, կպատասխանեն հարցերի, կօգնեն լրացնել փաստաթղթեր՝ բանկի անձնակազմին ազատելով գործառույթների մի մասից:
Նախագիծը բաժանված է մի քանի փուլի: Առաջին փուլում ռոբոտը սկսում է իրագործել խորհրդատուի պարտականությունները արդեն 2019թ. օգոստոսին: Երեք ամիս հետո բանկի ղեկավարությունը գնահատում է պրոդուկտի արդյունավետությունը եւ որոշում է կայացնում ծրագրի ընդլայնման մասին: Երկրորդ փուլում ռոբոտները սկսում են աշխատել բանկի բոլոր հիմնական բաժանմունքներում. խոսքը 40 միավոր տեխնիկայի մասին է: Պայմանագրի արժեքը կգերազանցի $1 մլն-ը:
«Promobot ռոբոտները կարող են շփվել մի քանի լեզվով՝ դա շատ կարեւոր է Օմանի համար: Մեր բանկում ռոբոտը պետք է խոսա անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն եւ, գլխավորը՝ արաբերեն: Ռուսաստանյան ռոբոտը միակ ռոբոտ խորհրդատուն է, որը տիրապետում է արաբերենին»,- ընդգծել են բանկում:
Promobot ընկերությունում հիշեցրել են, որ ռուսաստանյան ռոբոտներ արդեն աշխատում են Արաբական թերակղզում. Քուվեյթի հիվանդանոցներում, Սաուդյան Արաբիայի դպրոցներում, աշխարհի ամենամեծ առեւտրի կենտրոնում՝ «Դուբայ Մոլում»:
Promobot ընկերությունը հիմնադրվել է 2015թ. Պերմում, այսօր այն ինքնավար սերվիսային ռոբոտների խոշորագույն արտադրողն է Ռուսաստանում, Հյուսիսային եւ Արեւելյան Եվրոպայում: Promobot ռոբոտներին կարելի է հանդիպել Մոսկվայի մետրոյում, Ռուսաստանի ժամանակակից պատմության թանգարանում, IKEA խանութներում:

Российские роботы Promobot будут работать в одном из банков Омана, сообщила компания-производитель. Как передает портал Banki.ru, контракт на запуск пилотного проекта по оснащению банковских отделений роботами-консультантами заключен с Национальным банком Омана.Проект реализуется в рамках программы цифровизации страны. Российские роботы будут консультировать клиентов, рассказывать об услугах банка, отвечать на вопросы, помогать заполнять документы и заявления, сняв часть нагрузки с персонала. 01.07.2019 | 09:36 Человекоподобный робот начал работать в банке Проект разделен на несколько этапов. На первом этапе робот приступает к обязанностям консультанта уже в августе 2019 года. Через три месяца руководство банка оценивает эффективность продукта и принимает решение о масштабировании. На втором этапе роботы начинают работу во всех основных отделениях банка: речь идет о 40 единицах техники. Сумма контракта превысит 1 млн долларов.«Роботы Promobot могут общаться на нескольких языках - это очень важно для Омана. В нашем банке робот должен говорить на английском, французском, немецком и, главное, арабском языке. Российский робот - единственный робот-консультант, который знает арабский»,- подчеркнули в банке.В компании «Промобот» напомнили, что российские роботы уже трудятся на Аравийском полуострове: в клиниках Кувейта, школах Саудовской Аравии, а также в «Дубай-Молле» - самом большом торговом центре в мире.Компания «Промобот» основана в 2015 году в Перми, сегодня это крупнейший производитель автономных сервисных роботов в России, Северной и Восточной Европе. Роботов Promobot можно встретить в московском метро, Музее современной истории России, магазинах IKEA.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 19570