Տինկոֆ Բանկում արգելել են օգտագործել «բանկ» բառը
Տինկոֆ Բանկի վարչության նախագահ Օլիվեր Խյուզը նամակով դիմել է բանկի աշխատակիցներին՝ խնդրելով չանվանել իրենց աշխատավայրը բանկ:
«Գործընկերների հետ անձնական խոսակցություններում, ներքին շնորհանդեսների կամ ավելի վատ՝ արտաքին միջոցառումների ժամանակ ես հաճախ եմ լսում «մեր բանկում» արտահայտությունը: Դա ճիշտ չէ, մենք ոչ միայն բանկ ենք, այլեւ շատ ավելին ենք արագ աճող հզոր էկոհամակարգում, եւ վաղուց էր պետք ձերբազատվել այդ հետամնաց հասկացությունից»,- Օլիվեր Խյուզի խոսքն է մեջբերում «Վեդոմոստի»-ն:
Խյուզն առաջարկել է «բանկ»-ի փոխարեն օգտագործել «Տինկոֆ» կամ «Տինկոֆ խումբ» անվանումները: Ըստ նրա՝ դրա համար կա երկու պատճառ: Առաջին հերթին, «Տինկոֆ» բրենդի ներքո բանկից բացի աշխատում են այլ ընկերություններ՝ մոբայլ օպերատորից մինչեւ տոմսերի վաճառքի ծառայություն, ուստի օգտագործել «բանկ» բառը հարգալից չէ այն գործընկերների նկատմամբ, որոնք աշխատում են խմբի այլ ընկերություններում: Եվ երկրորդ, «բանկ» բառն ունի «բացասական կոնոտացիաներ եւ մենք փորձում ենք ձերբազատվել դրանից»:
Տինկոֆի ներկայացուցիչը մեկնաբանել է բացասական կոնոտացիաներին վերաբերող Խյուզի խոսքը՝ նշելով, որ վերջինս չի ասել թե «բանկը» վատ բառ է, պարզապես նա նկատի ուներ, որ «այն ոչ այդքան բարեկիրթ է հնչում խմբի համատեքստում»:
Ինչպես կարծում է McKinsey-ի գործընկեր Սերգեյ Կրիլովը, լեզվի փոփոխությունը, որն օգտագործում են աշխատակիցները, կորպորատիվ մշակույթի հզոր գործիքներից է: Բանկերի, հեռահաղորդակցման ընկերությունների եւ մանրածախ առեւտրի միջեւ սահմանները ջնջվում են: Շատ բանկեր կարծում են, որ իրենք պետք է դառնան շատ ավելին, քան պարզապես բանկ, որպեսզի պահանջված լինեն հաճախորդների կողմից:

В Тинькофф Банке запретили использовать слово «банк»
Председатель правления Тинькофф Банка Оливер Хьюз разослал письмо сотрудникам банка, в котором попросил не называть свое рабочее место банком.
«В личных разговорах с коллегами, на внутренних презентациях или (еще хуже) на внешних мероприятиях я часто слышу фразу «в нашем банке». Это неправильно – мы не только банк, мы много другого в мощной, быстро растущей экосистеме, и давно пора уйти от этого отсталого понятия»,– приводит слова Оливера Хьюза «Ведомости».
В сообщении сотрудникам Хьюз попросил их вместо слова «банк» говорить «Тинькофф» или группа «Тинькофф». На то есть две причины, объяснил он. Во-первых, под брендом «Тинькофф» работает не только банк, но и другие компании – от мобильного оператора до сервиса продажи билетов, поэтому говорить «банк» неуважительно по отношению к коллегам, которые работают в других компаниях группы. Во-вторых, «слово «банк» имеет негативные коннотации, и мы пытаемся от него уходить»,- пишет Хьюз.
На просьбу объяснить, в чем негативные коннотации у слова «банк», представитель «Тинькофф» заявил, что Хьюз не говорил, что «банк» - плохое слово, он имел в виду, что оно «не совсем корректно звучит в контексте группы».
Как считает партнер McKinsey Сергей Крылов, изменение языка, который используют сотрудники, - один из самых мощных инструментов трансформации корпоративной культуры. Границы между банками, телекоммуникационными компаниями и ритейлом стираются. Многие банки считают, что они должны стать чем-то большим, чем просто банк, чтобы быть востребованными клиентами.