Visa եւ Mastercard միջազգային վճարային համակարգերը ռուսաստանյան բանկերին կպարտադրեն թողարկել միայն ոչ կոնտակտային քարտեր (NFC տեխնոլոգիայի կիրառմամբ), որոնք հնարավորություն կտան վճարել գնումների դիմաց մեկ հպումով:Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, վկայակոչելով սեփական աղբյուրները, համապատասխան պահանջները ներառված են ռուսաստանյան բանկերին ուղարկված հաղորդագրություններում: Ընդ որում, Visa-ն նոր կանոնները կկիրառի արդեն 2019թ. ապրիլի 13-ից, իսկ Mastercard-ը՝ 2021թ. ապրիլի 12-ից: Mastercard-ի մամուլի ծառայությունում հաստատել են այս տեղեկատվությունը, իսկ Visa-ն չի պատասխանել RBC-ի հարցմանը: ՌԴ երեք բանկերում հայտնել են, որ ծանոթ են նոր կանոններին: Ինչ վերաբերում է «Միր» վճարային համակարգին, ապա վերջինս չի նախատեսում նման պահանջ կիրառել իր քարտերի համար: Պարբերականը մեջբերում է փորձագետների մեկնաբանությունները, համաձայն որոնց՝ ՌԴ ԿԲ-ն չի պահանջում թողարկել ոչ կոնտակտային քարտեր, մինչդեռ կա պարտադիր պահանջ՝ քարտերի մեջ ներառել չիպեր, այդ իսկ պատճառով բանկերը թողարկում են ինչպես հասարակ, այնպես էլ NFC տեխնոլոգիայի կիրառմամբ քարտեր: Կոնտակտային քարտերի թողարկումն ավելի էժան է, քան ոչ կոնտակտայիններինը, ուստի վճարային համակարգերի պահանջը կանդրադառնա այն բանկերի վրա, որոնք շարունակում են թողարկել կոնտակտային քարտեր հաճախորդների առանձին սեգմենտի համար՝ սեփական ծախսերն օպտիմալացնելու նպատակով: 18.03.2019 | 10:03 Սմարթֆոնը՝ տերմինալի փոխարեն. Visa-ն նոր նախագիծ է մշակում Կախված խմբաքանակի չափից՝ ոչ կոնտակտային քարտի պատրաստման վրա բանկը ծախսում է 1,5-2 անգամ ավելի շատ գումար, քան կոնտակտային քարտերի դեպքում: Թողարկման արժեքը կախված է շատ հանգամանքներից՝ վճարային համակարգը, դրա տեսակը, խմբաքանակը, լրացուցիչ էֆեկտների կիրառումը եւ այլն, սակայն հիմնականում արժեքի վրա ազդում է չիպի գինը: Փորձագետների կարծիքով՝ անցումը ոչ կոնտակտային տեխնոլոգիաներին մարտահրավեր է հիմնականում ոչ մեծ եւ մարզային բանկերի համար: Խոշոր բանկերն ունեն սեփական պրոցեսինգային կենտրոնները՝ քարտի ինքնարժեքը նվազեցնելու համար, եւ նրանց համար այդքան էլ ցավագին չէ անցումը ոչ կոնտակտային քարտերի: Mastercard-ի տվյալներով՝ Ռուսաստանում քարտերով կամ սմարթֆոններով ոչ կոնտակտային վճարումները կազմում են բոլոր գործարքների ավելի քան 50%-ը: Տեխնոլոգիան պահանջված են դարձնում պարզությունը, հարմարավետությունն ու անվտանգությունը: 2018-ի աշնանը Visa-ն տեղեկացրել էր, որ Ռուսաստանն առաջատար երկրների եռյակում է՝ ոչ կոնտակտային վճարումների թվով, որոնք կատարվում են ինչպես ոչ կոնտակտային քարտերի, այնպես էլ սմարթֆոնների (Apple Pay, Samsung Pay եւ այլն) միջոցով: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 22543

Visa и Mastercard вводят новые правила игры для российских банков
Международные платежные системы Visa и Mastercard обяжут российские банки выпускать только бесконтактные карты (использующие NFC-технологию), позволяющие оплачивать покупку в одно касание.
Как сообщает RBC, ссылаясь на собственные источники, соответствующие требования содержатся в сообщениях, которые получили российские банки. При этом, Visa вводит новые правила уже с 13 апреля 2019 года, а Mastercard - с 12 апреля 2021 года.
В пресс-службе Mastercard подтвердили эту информацию, Visa не ответила на запрос RBC. В трех российских банках сообщили, что знакомы с этими предписаниями. Что касается платежной системы «Мир», то она не планирует вводить такое требование для своих карт.
Издание приводит комментарии экспертов, согласно которым, ЦБ не требует выпускать бесконтактные карты, тогда как обязательное требование оснащать карты чипами существует, поэтому банки выпускают как обычные карты, так и карты с NFC-технологией. Выпуск контактных карт дешевле, чем бесконтактных, поэтому требование платежных систем отразится на тех банках, которые продолжают выпускать контактные карты для отдельных клиентских сегментов в целях оптимизации своих расходов.
В зависимости от размера партии, заготовка бесконтактной карты стоит банку в 1,5-2 раза дороже заготовки контактной карты. Стоимость выпуска карты зависит от многих факторов - платежная система, ее тип, тираж, применение дополнительных эффектов и т.д., но основное влияние на стоимость оказывает цена чипа.
По мнению экспертов, переход на бесконтактные технологии станет вызовом в основном для небольших и региональных банков. Крупные банки имеют собственные процессинговые центры для снижения себестоимости выпуска карт, и им менее болезненно переходить на бесконтактные карты.
По данным Mastercard, в России бесконтактные оплаты картами или смартфонами превысили 50% от всех операций. Технологию делают востребованной простота, удобство и безопасность.
Осенью 2018 года Visa сообщала, что Россия находится в тройке стран-лидеров по количеству бесконтактных платежей, которые совершаются как с помощью бесконтактных карт, так и с помощью смартфонов (Apple Pay, Samsung Pay и т.д.).