Alibaba-ի ֆինանսական դուստրը մուտք է գործում Եվրոպա
Չինական Alibaba Group-ի ֆինանսական ստորաբաժանումը՝ Ant Financial ընկերությունը, ձեռք կբերի բրիտանական WorldFirst վճարային ծառայությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը, WorldFirst-ի գլխավոր տնօրեն Ջոնաթան Քուինը (Jonathan Quin) նշել է, որ այս գործարքն իրենց համար աճի նոր խթան կհանդիսանա եւ «ժամանակի ընթացքում ընկերությունը կկարողանա տրամադրել էլ ավելի բարձր որակի ծառայություններ եւ, հանդիսանալով ավելի մեծ ընկերության մաս, մաքսիմալ օգուտ կքաղի»:
Financial Times-ի տվյալներով՝ չինական ընկերության համար այս գործարքը կարժենա $700 մլն եւ սա այն դեպքում, երբ Ant Financial-ը գնահատվում է $150 մլրդ:
«Սա խոշորագույն գործարք է Եվրոպայում չինական հսկայի համար, որը նրա համար ունի ոչ պակաս կարեւորություն, քան WorldFirst-ի համար: Գործարքի շնորհիվ Ant Financial-ը վերջապես լիարժեք մուտք կապահովի արեւմտյան շուկաներ»,- գրում է պարբերականը:
Դեռեւս 2 տարի առաջ Alibaba Group-ը փորձում էր դուրս գալ արեւմտյան շուկաներ: Այն ժամանակ ընկերությունը բանակցություններ էր վարում ամերիկյան MoneyGram-ի հետ, սակայն ԱՄՆ իշխանությունները դեմ էին արտահայտվում այս գործարքին՝ համարելով, որ այն կարող է վտանգ ներկայացնել երկրի ազգային անվտանգությանը:
Արդյունքում գործարքն արգելափակվել էր, որից հետո Ant Financial-ը կենտրոնացրել էր ուշադրությունը եվրոպական գործընկերոջ փնտրտուքների վրա:
Դեռեւս դեկտեմբերին լուրեր տարածվեցին WorldFirst-ի հետ բանակցություններ վարելու մասին: Միաժամանակ, անցած ամսին բրիտանական ընկերությունը փակեց իր ստորաբաժանումը ԱՄՆ-ում, որպեսզի չինական գործընկերոջ հետ գործարքն ավարտելու համար անհրաժեշտ չլիներ ԱՄՆ իշխանությունների թույլտվությունը:
WorldFirst-ը հիմնադրվել է 2004թ.: Այն թույլ է տալիս անդրսահմանային վճարումներ կատարել եվրոպական երկրներ, ինչպես նաեւ ԱՄՆ, Կանադա, Ավստրալիա, Նոր Զելանդիա եւ Ճապոնիա: Ընկերությունը մասնագիտանում է նաեւ արտարժույթի փոխանակման ծառայությունների եւ ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց համար արժութային ռիսկերի հեջավորման վրա:
Banks.amհիշեցնում է, որ 2018-ին Ant Financial-ում ներդրումների ծավալը կազմել էր $14 մլրդ՝ անցած տարվա ֆինտեխ ընկերությունների ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալի շուրջ 35%-ը: Ընդհանուր առմամբ, անցած տարի ֆինտեխ ընկերությունները վենչուրային ներդրողներից ամբողջ աշխարհում ներգրավել են ռեկորդային $39,57 մլրդ, ինչը 120%-ով գերազանցում է 2017-ի ցուցանիշները:

Финансовое подразделение китайской Alibaba Group - Ant Financial, объявило о достижении договоренности по покупке британского платежного сервиса WorldFirst.Как сообщает «Коммерсант», генеральный директор WorldFirst Джонатан Куин (Jonathan Quin) отметил, что данная сделка создаст возможности роста для WorldFirst и «со временем компания сможет предоставлять услуги и продукты еще более высокого качества, извлекая максимальную выгоду, будучи частью более крупной компании».По данным Financial Times, эта покупка обойдется китайской компании всего в $700 млн, в том случае, что сама Ant Financial оценивается в $150 млрд.«Это крупнейшая сделка для китайского гиганта в Европе, и она имеет для него ничуть не меньшее значение, чем для WorldFirst. Благодаря этой сделке Ant Financial наконец получит полноценный выход на западные рынки»,- пишет издание.Отмечается, что Alibaba Group пыталась выйти на западные рынки еще два года назад. Тогда компания вела переговоры с американской MoneyGram, однако власти США высказались против этой сделки, посчитав, что она может нести угрозу национальной безопасности страны. В итоге сделка была заблокирована, после чего Ant Financial сосредоточила внимание на поиске европейского партнера. 30.01.2019 | 14:19 В 2018 году финтех-компании привлекли рекордный объем инвестиций Слухи о переговорах с WorldFirst появились еще в декабре. При этом в прошлом месяце британский сервис закрыл свое подразделение в США, чтобы для завершения сделки с китайским партнером не понадобилось получения разрешения от американских властей. WorldFirst была основана в 2004 году, компания позволяет совершать трансграничные платежи в страны Европы, а также США, Канаду, Австралию, Новую Зеландию и Японию. Одновременно, компания специализируется на услугах по обмену валюты и хеджированию валютных рисков для компаний и частных лиц. Banks.am напоминает, что в 2018 году объем инвестиций в Ant Financial составил $14 млрд: инвестиции в китайскую компанию составили 35% от общего объема финансирования финтех-компаний в прошлом году. Всего в прошлом году финтех-компании привлекли от венчурных инвесторов во всем мире рекордные $39,57 млрд, что на 120% больше показателей 2017 года.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 22459