2018-ին ֆինտեխ ընկերությունները ռեկորդային ներդրումներ են ներգրավել
2018-ին ֆինտեխ ընկերությունները վենչուրային ներդրողներից ամբողջ աշխարհում ներգրավել են ռեկորդային $39,57 մլրդ, ինչը 120%-ով գերազանցում է 2017-ի ցուցանիշները:
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, վկայակոչելով CB Insights ընկերության հետազոտությունը, 2018-ին տեղի է ունեցել 1707 գործարք, մինչդեռ 2017-ին այդ ցուցանիշը 1480 էր:
Հետազոտության համաձայն՝ ֆինանսավորման աճը տեղի է ունեցել ներդրումների 52 մեգա ռաունդների հաշվին՝ յուրաքանչյուրն ավելի քան $100 մլն ծավալով: Ընդհանուր առմամբ, այդ ներդրումների ծավալը կազմել է $24,88 մլրդ:
Առավել խոշոր ներդրումները բաժին են հասել Ant Financial վճարային համակարգին, որը էլեկտրոնային առեւտրի չինական հսկա Alibaba Group-ի դուստր կառույցն է: Ant Financial-ում ներդրումների ծավալը կազմել է $14 մլրդ՝ անցած տարվա ֆինտեխ ընկերությունների ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալի շուրջ 35%-ը:
2018-ի վերջին երեք ամսում հինգով ավելացել են այն ֆինտեխ ընկերությունները, որոնց արժեքը գերազանցում է $1 մլրդ-ը: Դրանց թվում են վարկային քարտերի մատակարար Brex-ը, Monzo թվային բանկը եւ տվյալների ագրեգատոր Plaid-ը:
«Վենչուրային ներդրողները միլիարդավոր դոլարներ են ներդնում ֆինտեխ ընկերություններում՝ հույս ունենալով ստանալ գործող ֆինանսական հաստատությունների շուկայի իրենց մասնաբաժինը եւ առաջարկել ավելի պարզ եւ մատչելի ֆինանսական ծառայություններ»,- ասված է հետազոտությունում:
Ընդ որում, ֆինտեխ ստարտափներ են հայտնվել ֆինանսական գործունեության բոլոր հատվածներում, ներառյալ՝ վարկավորումը, բանկային գործն ու ակտիվների կառավարումը:
2018-ին գործարքների թվի ամենասրընթաց աճը գրանցվել է Ասիայում՝գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշները 38%-ով. ներդրումների ընդհանուր ծավալն այստեղ կազմել է ռեկորդային $22,65 մլրդ:
ԱՄՆ-ում ֆինտեխ ընկերությունները ներգրավել են $11,89 մլրդ՝ 659 ներդրումների հաշվին: Եվրոպայում գործարքների քանակը նվազել է, սակայն ֆինանսավորումը կազմել է ռեկորդային $3,53 մլրդ:

В 2018 году финтех-компании привлекли рекордный объем инвестиций
В 2018 году финтех-компании привлекли от венчурных инвесторов во всем мире рекордные $39,57 млрд, что на 120% больше показателей 2017 года.
Как сообщает Reuters, со ссылкой на исследования CB Insights, в 2018 году было совершено 1707 сделок, вместо 1480 в 2017 году.
Согласно исследованию, рост финансирования произошел за счет 52 мега-раундов инвестиций объемом более $100 млн каждая. В целом объем этих инвестиций составил $24,88 млрд.
Наиболее крупные инвестиции привлекла платежная система Ant Financial - аффилированная компания китайского гиганта в области электронной торговли Alibaba Group. Объем инвестиций в Ant Financial составил $14 млрд, что составляет 35% от общего объема финансирования финтех-компаний в прошлом году.
За последние три месяца 2018 года пять компаний вошли в число финтех-компаний, стоимость которых превышает $1 млрд. Среди них поставщик кредитных карт Brex, цифровой банк Monzo и агрегатор данных Plaid.
«Венчурные инвесторы вкладывают миллиарды долларов в финтех-компании в надежде получить долю рынка действующих финансовых учреждений, предлагая более простые и дешевые цифровые финансовые услуги»,-  говорится в исследовании.
Отмечается также, что финтех-стартапы появились во всех секторах финансовой деятельности, включая кредитование, банковское дело и управление активами.
Самый большой скачок числа сделок в 2018 году произошел в Азии, превысив показатели предыдущего года  на 38% - общий объем инвестиций составил рекордные $22,65 млрд.
В США финтех-компании привлекли $11,89 млрд за счет 659 инвестиций. А количество сделок в Европе сократилось, но финансирование достигло рекордных $3,53 млрд.