ABBYY-ն կօգնի Սբերբանկին կառավարել ռիսկերը
Սբերբանկը նորությունների օնլայն մոնիթորինգի համակարգում ներդրել է ABBYY ընկերության ինտելեկտուալ տեխնոլոգիաները՝ կոնտրագենտ բանկերի մասին հաղորդագրությունների բովանդակությունը ավտոմատ կերպով վերլուծելու համար:
Ինչպես հաղորդում է Banki.ru-ն, վկայակոչելով ABBYY ընկերության մամուլի ծառայությունը, ռոբոտը կարդում է բոլոր հաղորդագրությունները, որտեղ հիշատակվում են Սբերբանկի կոնտրագենտ բանկերը, եւ օգնում նրանց կրեդիտային վարկանիշի շնորհման կամ թարմացման հարցում:
Արհեստական բանականությունը վերլուծում է տեքստի բովանդակությունը եւ նորություններում բացահայտում ռիսկային գործոնի հիշատակումը. փոփոխությունները սեփականության կառուցվածքում, գործարքների պայմանների խախտումը, բաժնետերերի կամ մենեջմենթի մասնակցությամբ կոնֆլիկտները: Այնուհետեւ վերհանում է դրանց հետ կապ ունեցող օբյեկտները՝ բանկերի անվանումները, իրադարձությունների մասնակիցների անուններն ու պաշտոնները:
«Այս լուծման շնորհիվ օնլայն ռեժիմում տեղի է ունենում նորությունների միավորում եւ իմաստային վերլուծում, դրանց դասակարգումը՝ ըստ տարբեր ռիսկային գործոնների: ABBYY-ի մոդելների միջով իրական ժամանակում անցնում է ավելի քան 1000 կոնտրագենտ բանկերի մասին նորությունների ամբողջ ծավալը, իսկ դոսյեում ավտոմատ կերպով հայտնվում են միայն կարեւոր տվյալները: Սա զգալիորեն նվազեցրել է աշխատակիցների գործի ծավալը՝ կապված լրատվության մշակման եւ դասակարգման հետ»,- ասված է ընկերության հաղորդագրությունում:
Ինչպես նշում է Ռուսաստանում ABBYY-ի ֆինանսական հատվածի հետ համագործակցության տնօրեն Օլգա Մորոզովան, աշխատանքը նորությունների հետ հանդիսանում է ռիսկերի կառավարման գործընթացի կարեւոր մասը: Եթե բանկը ժամանակին չարձագանքի էական լրատվական առիթին, դա կարող է ազդել իր հեղինակության եւ ֆինանսական կայունության վրա:
«ABBYY-ի ինտելեկտուալ տեխնոլոգիաներն ազատում են բանկի աշխատակիցներին ամբողջ լրահոսը կարդալու հոգսից, ինչն էականորեն բարձրացնում է բանկի արձագանքի արագությունը, նվազեցնում է աշխատանքի ծավալը եւ բարձրացնում վերլուծության ճշգրտությունը»,- ընդգծել է Օլգա Մորոզովան:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ABBYY ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենների խորհրդի նախագահը Երեւանի ֆիզմաթ դպրոցի շրջանավարտ Դավիթ Յանն է: Նա նաեւ «Այբ» հիմնադրամի համահիմնադիրն է:

ABBYY поможет Сбербанку управлять рисками
Сбербанк внедрил в систему онлайн-мониторинга новостей интеллектуальные технологии ABBYY, чтобы автоматически анализировать содержание сообщений о банках-контрагентах.
Как сообщает портал Banki.ru, ссылаясь на пресс-службу компании ABBYY, робот читает все сообщения, где упоминаются банки-контрагенты Сбербанка, и помогает присваивать и обновлять их кредитный рейтинг.
Искусственный интеллект анализирует смысл текста и выявляет в новостях упоминания рисковых факторов, таких как изменения в структуре собственности, нарушение условий сделок, конфликты с участием акционеров или менеджмента, а затем извлекает связанные с ними объекты: названия банков, имена и должности участников событий.
«Благодаря этому решению в онлайн-режиме происходят агрегирование и смысловой разбор новостей, классификация их по различным рисковым факторам. Через модели ABBYY в реальном времени проходит весь объем новостей о более чем 1000 банках-контрагентах, а в досье автоматически попадают только релевантные данные. Это существенно снизило трудозатраты сотрудников на обработку и структурирование информации»,- говорится в сообщении компании.
Как отмечает директор по работе с финансовым сектором ABBYY в России Ольга Морозова, работа с новостями - важная часть процесса управления рисками. Если банк вовремя не отреагирует на значимый информационный повод, это может повлиять на его репутацию и финансовую устойчивость.
«Интеллектуальные технологии ABBYY избавляют сотрудников банка от прочтения всего новостного потока, что существенно повышает скорость реакции банка, снижает трудоемкость процесса и повышает точность анализа»,- подчеркнула Ольга Морозова.
Banks.am напоминает, что основателем и  председателем совета директоров компании ABBYY является выпускник ереванской физико-математической школы Давид Ян. Он является также соучредителем фонда «Айб».