Մշակվել է անքարտ բանկոմատ՝ դեմքի ճանաչման համակարգով
Microsoft-ն ու Ավստրալիայի ազգային բանկը (NAB) մշակել են առանց պլաստիկ քարտերի համար նախատեսված սլոտի բանկոմատ. կանխիկի տրամադրման եւ ներմուծման համար օգտագործվում է դեմքի ճանաչման համակարգը:
Ինչպես գրում է Futurebanking.ru կայքը, քարտի բացակայության պայմաններում զեղծարարները չեն կարողանա սքիմերի օգնությամբ «կարդալ» քարտի տվյալները կամ գողանալ այն հետագա օգտագործման համար:
Անձի նույնականացման համար Microsoft-ն ու NAB-ը կիրառել են ոչ թե մատնահետքի սքանավորումը, այլ հենց դեմքի ճանաչման համակարգը՝ վերջինիս պաշտպանվածության առավել բարձր մակարդակի պատճառով:
Բանկոմատը սքանավորում է հաճախորդի դեմքը, նույնականացնում այն եւ համադրում ամպային սերվիսում նախապես ներբեռնած բանկային հաշվի տիրոջ լուսանկարի հետ:
Բանկոմատի հիշողության մեջ որեւէ անձնական տվյալ չի պահվում՝ լուսանկարների համեմատության համար ամբողջ տեղեկատվությունը ներբեռնվում է Microsoft-ի ամպային սերվիսներից: Ինչպես նշել են Microsoft-ում, սա թույլ չի տա զեղծարարներին հասանելիություն ստանալ օգտատերերի լուսանկարների բազային՝ բանկոմատը «կոտրելու» դեպքում:
Բանկի հաճախորդները, որոնք այլեւս չեն ցանկանա օգտվել քարտից, պետք է այցելեն բանկի մասնաճյուղ, որպեսզի վերջինիս աշխատակիցները լուսանկարեն եւ համակցեն լուսանկարը բանկային հաշվին եւ PIN-կոդին:
Նախագծի իրագործման տեխնիկական պատասխանատուն Microsoft-ն է, ֆինանսական կողմն ապահովում է NAB-ը:
Անքարտ բանկոմատը, որի մշակման վրա ծախսվել է շուրջ երկու ամիս, դեռեւս առկա է մեկ օրինակով: Քանի որ նախագծի վրա աշխատանքը նախնական փուլում է, Microsoft-ը եւ NAB-ը չեն կարող կանխատեսել, թե երբ անքարտ բանկոմատները զանգվածային կիրառություն կստանան:

Разработан бескарточный банкомат c системой распознавания лица
Microsoft и Национальный банк Австралии (NAB) разработали банкомат, где нет слота для пластиковых карт: для выдачи и внесения наличных используется система распознавания лица.
Как пишет Futurebanking.ru, в силу отсутствия карты мошенники не смогут считать с нее данные при помощи скиммера или украсть карту для дальнейшего использования.
Для идентификации личности Microsoft и NAB сделали ставку именно на распознавание лиц, а не на сканирование отпечатка пальца, по причине более высокой степени защиты у такого метода.
Банкомат сканирует лицо клиента, идентифицирует его и сопоставляет с заранее загруженной в облачный сервис фотографией владельца банковского счета.
Никакие личные данные в памяти самого банкомата не хранятся: для сравнения снимков вся информация загружается с облачных сервисов Microsoft. Это не позволит мошенникам получить доступ к базе фотографий пользователей путем взлома банкомата, отмечает Microsoft.
Клиенты банка, которые больше не хотят использовать карту, должны будут посетить отделение банка, чтобы его сотрудники сфотографировали их и привязали фотографию к номеру счета и PIN-коду.
За техническую реализацию проекта отвечает Microsoft, за финансовые решения - NAB.
Бескарточный банкомат, на разработку которого ушло два месяца, существует пока в единственном экземпляре. Поскольку работа над проектом находится на начальной стадии, ни Microsoft, ни NAB не могут прогнозировать сроки начала массовой замены традиционных банкоматов на бескарточные.