Անհպում վճարումները «գրավում են» Եվրոպան
2018թ. սկզբից ի վեր Եվրոպայում անհպում վճարումների թիվը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ավելացել է 97%-ով:
Ինչպես հաղորդում է Banki.ru-ն, վկայակոչելով Mastercard-ի տվյալները, Եվրոպայի ավելի քան 15 երկրում, այդ թվում՝ Դանիայում, Խորվաթիայում, Հունաստանում, Հունգարիայում, Նիդեռլանդներում, անհպում գործարքների մասնաբաժինը գերազանցում է քարտային բոլոր վճարումների 50%-ը:
Ռուսաստանում այս տարեսկզբից ի վեր քարտերով եւ սմարթֆոններով անհպում վճարումներն արդեն կազմում են բոլոր գործարքների ավելի քան 50%-ը:
Եվրոպայում անկանխիկ վճարումները խթանող հիմնական ճյուղերից մեկը տրանսպորտն է: Կայուն աճում է այն ուղեւորների թիվը, որոնք երթեւեկության դիմաց նախընտրում են վճարել այդ եղանակով: Ռուսաստանում երթեւեկության դիմաց բանկային քարտով վճարումները հասանելի են դարձել ավելի քան 50 քաղաքում:
«Եվրոպան առաջատար է աշխարհում անհպում վճարումների թվով: Անկախ յուրաքանչյուր երկրի տնտեսական դրությունից եւ զարգացման մակարդակից՝ բոլոր շուկաներին միավորում է գնորդների՝ անկանխիկ տեխնոլոգիաների նկատմամբ բաց լինելը: Մենք ավելի ու ավելի հաճախ ենք ականատես լինում, թե ինչպես են եվրոպական տարբեր երկրներ, գնորդների վստահության աճին զուգահեռ, ակտիվորեն գործարկում նոր տեխնոլոգիաներ»,- ասել է Եվրոպայում Mastercard-ի նախագահ Խավիեր Պերեսը:

Бесконтактные платежи «завоевывают» Европу
С начала 2018 года количество оплат в одно касание увеличилось в Европе на 97%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сообщает портал Banki.ru, ссылаясь на данные Mastercard, более чем в 15-и странах Европы, в их числе - Дания, Хорватия, Греция, Венгрия, Нидерланды, доля бесконтактных операций превышает 50% всех платежей по картам.
В России с начала этого года бесконтактные оплаты картами или смартфонами составляют уже более 50% от доли всех операций.
Одной из основных отраслей, которая стимулирует распространение безналичных платежей по всей Европе, является транспортная. Число пассажиров, оплачивающих свой проезд таким способом, стабильно растет. В России оплата проезда банковскими картами стала доступна более чем в 50-и городах.
«Европа лидирует в мире по количеству бесконтактных платежей. Независимо от экономической ситуации и статуса развития каждой страны, рынки объединяет открытость покупателей к использованию бесконтактной технологии. Мы все чаще видим, что различные европейские страны активнее внедряют новые технологии, как только покупатели начинают им доверять»,- отметил президент Mastercard в Европе Хавьер Перес.