2019-ից ՌԴ բանկերը կկարողանան բլոկչեյնի վրա հիմնված գործարքներ իրականացնել
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկն օրենսդրական փոփոխություններ է նախատեսում՝ բլոկչեյն տեխնոլոգիան հաշվարկներում օգտագործելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է «Իզվեստիա»-ն, փոփոխություններն առեւտրային գործարքի մասնակիցներին հնարավորություն կտան օգտագործել թվային ակրեդիտիվներն ու սմարթ պայմանագրերը, ինչը, ՖինՏեխ Ասոցիացիայի գնահատականով, զգալիորեն կարագացնի գործարքների կատարումն ու կնվազեցնի բանկերի ծախսերը միջինում 20%-ով:
Ռուսաստանի ԿԲ-ում կարծում են, որ թվային ակրեդիտիվը կկրճատի գործարքների կատարման ժամանակը՝ 18 օրից այն հասցնելով 8 օրվա՝ այդպիսով էականորեն նվազեցնելով ծախսերն ու ռիսկերը:
«Դրամական միջոցների փոխանցումներ իրականացնելու կանոնների մասին» դրույթում կատարվող գլխավոր փոփոխություններից մեկը հնարավորություն կընձեռի առեւտրային գործարքի մասնակիցներին կիրառել թվային ակրեդիտիվներն ու սմարթ պայմանագրերը:
«Մաստերչեյն» բլոկչեյն հարթակի վրա թվային ակրեդիտիվները կհայտնվեն արդեն 2018-ին, իսկ 2019-ին տեխնոլոգիան հասանելի կլինի զանգվածային օգտագործման համար:
Օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում ավելի մեծ ուշադրություն է դարձվում էլեկտրոնային փաստաթղթերին ներկայացվող պահանջներին. դրանք հնարավոր կլինի ուղարկել, օրինակ, ոչ միայն էլեկտրոնային փոստով, այլեւ բաշխված էլեկտրոնային համակարգերի միջոցով: Այս քայլը, փորձագետների կարծիքով, զգալիորեն կբարձրացնի գործարքների թափանցիկության մակարդակը բոլոր կողմերի համար:

C 2019 года российские банки смогут проводить операции на базе блокчейн
Центральный банк России готовит законодательные изменения для использования технологии блокчейн в расчетах.
Как пишут «Известия», новации дадут возможность участникам торговой сделки использовать цифровые аккредитивы и смарт-контракты, что, по оценке Ассоциации ФинТех, значительно ускорит проведение операций и снизит затраты банков, в среднем, на 20%.
По оценке ЦБ России, появление цифрового аккредитива сократит средний срок проведения сделок с 18-и до 8-и дней, существенно сократив расходы и риски.
Одно из главных изменений в положении «О правилах осуществления перевода денежных средств» - это возможность использовать цифровые аккредитивы и смарт-контракты участниками торговой сделки.
Цифровые аккредитивы на блокчейн-платформе «Мастерчейн» появятся уже в 2018 году, а в 2019 году технология станет доступной для массового применения.
Новая редакция документа уделяет больше внимания требованиям к электронным документам: их можно будет не только отправлять, например, по электронной почте, но и передавать через распределенные электронные системы. Это, по мнению экспертов, существенно повысит прозрачность операций для всех сторон сделки.