Գերման Գրեֆ. Մարդն ամենաանկատար մեքենան է
Սբերբանկի նախագահ Գերման Գրեֆի խոսքով՝ ֆիզանձանց վարկավորման վերաբարյալ որոշումների 98%-ը բանկում ընդունում է արհեստական բանականությունը, իսկ իրավաբանական անձանց մասով այդ ցուցանիշը կազմում է 30%:
Ինչպես նշել է Սբերբանկի ղեկավարը, այսօր հենց արհեստական բանականությունն է հանդիսանում գլխավոր տեխնոլոգիան, թվային դարաշրջանի «նոր էլեկտրականությունը»:
«Արհեստական բանականությունը ոչ միայն հեշտացրել է հասանելիությունը տեղեկատվությանը, այլեւ հնարավորություն է տվել ավտոմատացնել որոշումների ընդունման գործընթացը: Խոսքը ոչ միայն կառավարչական հմտությունների, այլեւ բոլոր այն առօրյա որոշումների մասին է, որոնք պետք է ընդունի յուրաքանչյուր ոք»,- Գերման Գրեֆի խոսքն է փոխանցում Banki.ru կայքը:
Նրա կարծիքով՝ առաջընթացի համար մարդկային բանականությունն այլեւս բավարար չէ:
«Մենք պետք է ստիպված լինեինք փոխել մեր ուղեղի բոլոր ունակություններն ու հնարավորությունները: Բայց դա անհնար է: Մարդն ամենաանկատար մեքենան է: Կարելի է փոխել համակարգչի պրոցեսորը, մի քանի անգամ հզորացնել այն, բայց նույն գործողությունը չի կարելի անել մարդու հետ»,- ասել է Գերման Գրեֆը:
Միաժամանակ, ինչպես նշել է բանկիրը, շատ տեխնոլոգիաներ պոտենցիալ ռիսկեր են պարունակում: Նա բերել է Չինաստանի օրինակը, որտեղ մարդու դեմքի ճանաչման 150 մլն տեսախցիկ է արդեն տեղադրված, իսկ մինչեւ 2025թ. երկրի կառավարությունը նախատեսում է եւս 450 մլն այդպիսի սարք գործարկել:
«Այդ տեսակի տեխնոլոգիաների նկատմամբ աշխարհում բավական դժվար վերաբերմունք կա, սակայն նրանք ապահովում են այն, ինչը կարելի է անվանել «համընդհանուր թափանցիկություն», ընդ որում՝ տեղեկատվության հասանելիությունն ամեն ինչի  ու բոլորի մասին անհնար կլինի սահմանափակել: Ինչպիսի՞ն կլինի աշխարհը, երբ յուրաքանչյուրս կսկսի ապրել «ապակե տանը» եւ այլեւս որեւէ բան հնարավոր չի լինի թաքցնել»,- տարակուսել է Գերման Գրեֆը:

Герман Греф: Человек - самая несовершенная машина
Президент Сбербанка Герман Греф сообщил, что 98% решений о выдаче кредитов для физических лиц и 30% решений о кредитовании юридических лиц в банке принимает искусственный интеллект.
По его мнению, искусственный интеллект сегодня является главной технологией, «новым электричеством» цифровой эпохи, в которую мир вступил в 2015 году.
«Искусственный интеллект не только упростил доступ к информации, улучшил ее качество и ускорил обработку, но и позволил автоматизировать процесс принятия решений. Речь идет не только об управленческих навыках, но и о тех повседневных решениях, которые приходится принимать каждому человеку»,- приводит слова Германа Грефа портал Banki.ru.
Возможностей человеческого интеллекта для прогресса, по его мнению, уже недостаточно. «Нам пришлось бы поменять все abilities (способности - ред.) и capabilities (возможности - ред.) нашего мозга. Это невозможно! Человек - самая несовершенная машина. Можно поменять процессор внутри компьютера, вместо двух ядер поставить четыре, но нельзя ту же операцию проделать с человеком»,- сказал Герман Греф.
Одновременно, как отметил банкир, многие технологии потенциально несут серьезные риски. Он привел пример Китая, где уже установлено 150 млн камер, которые могут распознавать человеческие лица, а до 2025 года правительство этой страны  планирует запустить еще 450 млн таких камер.
«К такого рода технологиям в мире существует довольно сложное отношение, но они обеспечивают то, что можно назвать «тотальной прозрачностью», причем доступность всей информации обо всем и обо всех будет невозможно ограничить. Как будет выглядеть мир, где каждый из нас станет жить в «стеклянном доме» и ничего нельзя будет скрыть?»,- заметил Герман Греф.