Սբերբանկը սկսել է օնլայն վարկեր տրամադրել փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ)՝ էլեկտրոնային ստորագրության առկայության դեպքում հաճախորդը կարող է ստանալ գումարը՝ առանց բանկի գրասենյակ այցելելու:Ինչպես «Կոմերսանտ»-ին ասել է Սբերբանկի ավագ փոխնախագահ, «Կորպորատիվ բիզնես»-ի ղեկավար Անատոլի Պոպովը, նոր մոտեցման կիրառումը թույլ է տվել բանկին ընթացիկ փուլում երեք անգամ կրճատել վարկի հայտի ներկայացման ժամկետը:Նա վստահեցրել է, որ նմանատիպ լուծումներ շուկայում դեռեւս չկան: Նախկինում ձեռնարկատերերի օնլայն հայտերն ավելի շատ հետզանգի կամ բանկի մենեջերի հետ էլփոստով փոխգործակցության հարցման ձեւաչափ էին ենթադրում:Անատոլի Պոպովն ընդգծել է, որ նոր համակարգը հաճախորդին պրոդուկտի ընտրության հնարավորություն է ընձեռում՝ նրա պահանջներին համապատասխան, ինչպես նաեւ հաճախորդի փոխարեն ինքնուրույն լրացնում է հայտում վերջինիս մասին բանկին հայտնի ամբողջ տեղեկատվությունը, այդ թվում՝ բաց աղբյուրներից: Հաճախորդին մնում է միայն ստուգել տեղեկատվության հավաստիությունը եւ հաստատել այն: 26.02.2018 | 16:28 Ռոբոտ Աննան աշխատանքի է անցել Սբերբանկում «Համակարգը հուշում է հաճախորդին, թե տվյալ պրոդուկտի համար ինչ գրավ կարող է ընդունել բանկը որպես ապահովման միջոց, ինչպես նաեւ ուղղորդում է, թե որ ծրագրերի համար անհրաժեշտ կլինեն միայն երաշխավորողներ: Այնուհետ ձեռնարկատիրոջը մնում է միայն ներբեռնել պահանջվող փաստաթղթերը: Եթե հաճախորդը հասկանում է, որ ձեռքի տակ չունի այս կամ այն փաստաթուղթը, իսկ գումարն անհրաժեշտ է սեղմ ժամկետում, ապա նա միշտ կարող է այլ պրոդուկտ ընտրել»,- պարզաբանել է Սբերբանկի ներկայացուցիչը: Այն հաճախորդները, որոնք ունեն էլեկտրոնային ստորագրություն, վարկը կարող են ամբողջությամբ օնլայն ձեւակերպել: Եթե նման ստորագրություն չկա, ապա ձեռնարկատիրոջը հարկավոր է բնօրինակների մի մասը ներկայացնել բանկի գրասենյակ եւ ստորագրել փաստաթղթերը: Առանց բանկ այցելելու վարկ ստանալու հնարավորություն չեն ունենա նաեւ Սբերբանկի հաճախորդ չհանդիսացող ձեռնարկատերները՝ նրանք ստիպված կլինեն անցնել նույնականացման գործընթացը: Վարկի ձեւակերպման ժամկետը կախված է պրոդուկտից եւ հաճախորդի բիզնեսի առանձնահատկությունից: Այն կարող է տեւել մեկ օրից սկսած՝ միկրոբիզնեսին տրամադրվող պարզ վարկերի համար, մինչեւ 10-15 օր՝ բարդ գործարքների համար: Անատոլի Պոպովի խոսքով՝ օնլայն վարկավորման գործընթացը չի հանգեցնի բանկում կրճատումների:2017-ին Սբերբանկը փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերին ավելի քան 1,3 տրլն ռուբլու վարկ է տրամադրել: Ընդհանուր առմամբ, բանկն ունի ավելի քան 2 մլն ՓՄՁ հաճախորդ:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 17722

Сбербанк начал выдавать кредиты малому и среднему бизнесу (МСБ) онлайн - при наличии электронной подписи клиент может получить деньги без посещения офиса банка. Как сказал «Коммерсанту» старший вице-президент, руководитель блока «Корпоративный бизнес» Сбербанка Анатолий Попов, внедрение нового подхода позволило банку сократить на текущем этапе срок подачи заявки на кредит в три раза.Он заверил, что аналогичных решений пока еще на рынке нет. Ранее предприниматели могли рассчитывать только на онлайн-заявку, которая скорее была формой запроса для обратного звонка, или на взаимодействие с менеджером по электронной почте.Он подчеркнул, что новая система сама предлагает клиенту на выбор продукты, отвечающие его потребностям, самостоятельно вносит за клиента в заявление всю известную о нем информацию, в том числе из открытых источников. Ему остается только проверить ее актуальность и подтвердить. 26.02.2018 | 16:28 Робот Анна приступила к работе в Сбербанке «Система подсказывает клиенту, какой залог банк может принять в качестве обеспечения по конкретному продукту, а по каким программам потребуются поручители. Далее предпринимателю остается загрузить требуемые документы. Если он понимает, что у него на руках нет того или иного документа, а деньги нужны в сжатые сроки, то он всегда может выбрать другой продукт»,- пояснил представитель Сбербанка.Клиенты, у которых есть электронная подпись, могут оформить кредит полностью онлайн. Если такой подписи нет, то предпринимателю нужно будет принести часть оригиналов в офис банка и подписать документы. Получить кредит без посещения банка не смогут те предприниматели, которые не являются клиентами Сбербанка - им придется пройти процедуру идентификации.Срок оформления кредита зависит от продукта и специфики бизнеса клиента: от одного дня для микробизнеса с простым кредитом и до 10-15 дней для сложных сделок. По словам Анатолия Попова, внедрение онлайн-кредитования не приведет к сокращениям в банке. В 2017 году Сбербанк выдал малому и среднему бизнесу кредиты на сумму более 1,3 трлн рублей. Всего банк обслуживает более 2 млн клиентов, представляющих МСБ.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 17724