ԵԱՏՄ. Պլաստիկ քարտեր vs սմարթֆոններ
Ինչպես «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Մաքսիմ Ակիմովը, այս գաղափարը քննարկվում է երկրի կարգավորիչների եւ փորձագետների մակարդակով։
Նրա փոխանցմամբ՝ մինչ Ռուսաստանում պատրաստվում էր թվային տնտեսության զարգացման ծրագիրը, վերջինիս հեղինակները բախվեցին նոր մարտահրավերի՝ կապված մեսենջերների օգտագործմամբ այլընտրանքային վճարային ծառայությունների զարգացման հետ։
«Կարծում եմ՝ վճարային քարտերի աշխարհը, ինչպիսին մենք այն գիտենք, մոտ ժամանակներում անցյալ կդառնա։ Քարտերը, միգուցե եւ մնան, բայց ինչպիսի՞ն կլինի պլաստիկ քարտը, ի՞նչ ծառայություններ կլինեն դրան կցված։ Ես հավատում եմ, որ սմարթֆոնի միջոցով կարելի է վճարել ամեն ինչի դիմաց, ինչպես նաեւ իրավաբանական առումով կարեւոր շատ գործարքներ  կատարել»,- նշել է Մաքսիմ Ակիմովը։
Նա ընդգծել է, որ «Թվային տնտեսության» ծրագիրը ելնում է նրանից, որ «մենք պետք է սուվերեն վճարային համակարգ ունենանք»։
«Սա միանշանակ հստակ է, այստեղ կասկածներ չկան։ Երբ ասում ենք՝ մենք, ապա միշտ պետք է հիշենք, որ մենքը ԵԱՏՄ-ն է՝ մարդկանց, ապրանքների եւ ծառայությունների ազատ տեղաշարժմամբ։ Մենք հսկայական երկիր ենք, տարածքով ամենախոշորը, աշխարհի ամենաբնակեցված տնտեսությունների տասնյակում ենք, ուստի պարտավոր ենք ունենալ սուվերեն ֆինանսական համակարգ եւ դրա հիման վրա կառուցված հավելվածներ»,- նշել է ՌԴ կառավարության ներկայացուցիչը։

ЕАЭС: Пластиковые карты vs смартфоны
Как сказал в интервью агентству «РИА Новости» первый заместитель руководителя аппарата правительства России Максим Акимов, такая идея обсуждается на уровне регуляторов и экспертов страны.
По его словам, пока в России готовилась программа по развитию цифровой экономики, ее авторы столкнулись с новым вызовом - развитием альтернативных платежных сервисов, связанных с использованием мессенджеров.
«Я думаю, что мир платежных карт таким, каким мы его знаем, в скором времени уйдет в прошлое. Карты, может, и будут, но какая будет пластиковая карта? Какие к ней будут привязаны сервисы? Я верю в то, что можно будет все оплатить через смартфон, а также совершить многие юридически значимые действия»,- отметил Максим Акимов.
Он подчеркнул, что программа «Цифровая экономика» исходит из того, что «мы должны иметь суверенную платежную систему».
«Это абсолютно точно, здесь нет сомнений. Когда говорим - мы, то должны все время помнить, мы - это ЕАЭС со свободным перемещением людей, товаров и услуг. Мы - огромная страна, по территории самая крупная, входим в десятку самых населенных экономик мира. Поэтому мы обязаны иметь суверенную финансовую систему и приложения, построенные на ее основе»,- отметил представитель российского правительства.