Telegram մեսենջերի հիմնադիր Պավել Դուրովն ԱՄՆ Արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովին (SEC) հաշվետվություն է ներկայացրել՝ 81 ներդրողից $850 մլն ներգրավելու մասին։Ինչպես գրում է «Վեդոմոստի»-ն, հաշվետվությունում բերված են բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված երկու ընկերություն՝ Telegram Group Inc. եւ TON Issuer Inc., որոնք կառավարվում են Պավել եւ Նիկոլայ Դուրով եղբայրների կողմից։Ներգրավված միջոցները կուղղվեն սեփական կրիպտոարժույթով (Gram) նոր՝ Telegram Open Network (TON) բլոկչեյն հարթակի եւ Telegram մեսենջերի զարգացմանը։ SEC-ին ներկայացրած փաստաթղթում Պավել Դուրովը չի նշել ներդրողների անունները, սակայն ռուսաստանցի որոշ գործարարներ արդեն հայտարարել են իրենց ներդրումների մասին։ Մասնավորապես, Qiwi-ի համահիմնադիր Սերգեյ Սոլոնինը պատմել է $17 մլն, իսկ Wimm Bill Dann ընկերության համահիմնադիր Դավիթ Յակոբաշվիլին հայտնել է $10 մլն ներդրում կատարելու մասին։Ռուսաստանցի ներդրողների շարքում «Վեդոմոստի»-ն նշում է նաեւ Ռոման Աբրամովիչի անունը, որը, չհաստատված տվյալներով, կարող էր Telegram-ին հատկացնել մինչեւ $300 մլն։ Միաժամանակ, ըստ Telegram-ին մոտ կանգնած աղբյուրի՝ ռուսաստանյան արմատներով ներդրողների մասնակցության ընդհանուր մասնաբաժինը ICO-ում չի գերազանցել 7%-ը, իսկ մեկ ներդրողից ստացված առավելագույն չեկը կազմել է $20 մլն։ 09.01.2018 | 10:30 Telegram-ն ICO-ի միջոցով մտադիր է $500 մլն ներգրավել Այնուամենայնիվ, ինչպես հայտնել է գործընթացին ծանոթ աղբյուրը, Telegram-ն անցկացրել է ոչ դասական ICO։ «Սա, ավելի շուտ, արժեթղթերի փակ տեղաբաշխում է՝ դոլարով եւ եվրոյով։ Ներդրողները նախագծի ներքին կրիպտոարժույթի (Gram) համար իրավունքներ են գնում, սակայն քանի դեռ չի գործարկվել TON-ը, դրանք հասարակ արժեթղթեր են, որոնք ենթադրում են մասնակցություն տոկենների հետագա բաշխման գործընթացում»։Telegram մեսենջերը ստեղծվել է 2013թ.։ В контакте սոցիալական ցանցից հեռանալուց հետո Պավել Դուրովը մեկնել էր Ռուսաստանից։ 2017թ. դեկտեմբերին Bloomberg-ին տված հարցազրույցում Դուրովը հայտնել էր, որ որոշել է բնակվել Դուբայում։ Forbes-ի նախնական գնահատականով՝ Պավել Դուրովի կարողությունը կազմում է առնվազն $1,7 մլրդ։ Tweet Դիտում՝ 10472

Основатель мессенджера Telegram Павел Дуров представил Комиссии по ценным бумагам и биржам США (SEC) отчет о привлечении $850 млн от 81 инвестора.Как пишут «Ведомости», в отчете фигурируют две компании, зарегистрированные на Британских Виргинских островах - Telegram Group Inc. и TON Issuer Inc. Обеими управляют Павел и Николай Дуровы.Привлеченные средства будут направлены на развитие новой блокчейн-платформы Telegram Open Network (TON) c собственной криптовалютой (Gram) и мессенджера Telegram.В документе для SEC Павел Дуров не назвал своих инвесторов, однако некоторые из них уже объявили о своих вложениях. В частности, сооснователь Qiwi Сергей Солонин рассказал, что вложил в Telegram $17 млн, а сооснователь «Вимм-билль-данна» Давид Якобашвили сообщил об инвестиции в $10 млн.Согласно информации издания, еще одним российским инвестором стал Роман Абрамович, по неподтвержденным данным, он мог вложить в мессенджер до $300 млн. Одновременно, как отметил источник, близкий к мессенджеру, совокупная доля инвесторов с российскими корнями в ICO не превысила 7%, а максимальный чек от одного инвестора составил $20 млн. 09.01.2018 | 10:30 Telegram намерен привлечь $500 млн посредством ICO Тем не менее, по информации источника, знакомого с процедурой привлечения средств, Telegram проводил не классическое ICO. «Скорее, это закрытое размещение ценных бумаг в обычной валюте -долларах и евро. Инвесторы покупают права на внутреннюю криптовалюту (Gram) проекта, но пока не будет запущен TON - это просто ценные бумаги, которые подразумевают участие в будущем распределении токенов».Мессенджер Telegram был создан в 2013 году. После ухода из социальной сети «В контакте» Павел Дуров уехал из России. В декабре 2017 г. в интервью Bloomberg Дуров сообщил, что решил поселиться в Дубае.По предварительным оценкам Forbes, состояние Павла Дурова составляет не менее $1,7 млрд. Tweet Просмотры 10457