«Փողերի հեղափոխությունը» կանխատեսվել էր բիթքոինից 12 տարի առաջ
Բիթքոինի հայտնվելուց 12 տարի առաջ ամերիկացի Ջեյմս Դեյվիդսոնը (James Dale Davidson) եւ անգլիացի Վիլյամ Ռիզ-Մոգը (Lord William Rees-Mogg) կանխատեսել էին կրիպտոարժույթի գաղափարն իրենց «Սուվերեն անձը. տիրապետելով անցումը դեպի տեղեկատվական դարաշրջան» (The Sovereign Individual: Mastering the Transition to the Information Age) գրքում։
Ինչպես հաղորդում է Bits Media-ն, գիրքը հրատարակվել էր 1997թ. եւ պատմում էր ոչ հեռու ապագայում մարդկությանը սպասվող փոփոխությունների, այդ թվում՝ տեղեկատվական դարաշրջանին անցմանը զուգահեռ՝ «փողերի հեղափոխության» մասին։
«Շուտով ձեր բոլոր գործարքների համար դուք վճարելու եք ցանցում կիբերփողերի միջոցով։ Փողերի այս նոր թվային տեսակը առանցքային դեր կունենա կիբերառեւտրում։ Փողերը կազմված են լինելու հասարակ թվերի կոդավորված հերթականություններից՝ հարյուրավորների բազմության կարգում։ Նրանք կլինեն ունիկալ, անոնիմ եւ ապահով՝ հնարավորություն տալով ավելի խոշոր գործարքների համար։ Միաժամանակ, դրանց հնարավոր կլինի բաժանել փոքր մասերի։ Այդ փողերը գործելու են սահմաններ չունեցող մուլտիտրիլլիոնանոց շուկայում»,- պատմում էին գրքի հեղինակները։
Նրանց կանխատեսմամբ՝ «նոր կիբերփողերը լինելու են ապազգայնացված, եւ երբ սուվերեն անձիք կկարողանան գործել սահմաններից դուրս, նյութական իրականություն չունեցող տարածությունում, նրանք այլեւս ստիպված չեն լինի հանդուրժել կառավարությունների սիրած պրակտիկան՝ ինֆլյացիայի միջոցով փողի արժեքի նվազեցումը։ Եվ, արդյունքում, փողերի նկատմամբ վերահսկումը իշխող վերնախավից կանցնի գլոբալ շուկային»։
Ջեյմս Դեյվիդսոնը շատ ավելի երիտասարդ էր Վիլյամ Ռիզ-Մոգից եւ ճանաչում էր ձեռք բերել իր տնտեսական կանխատեսումներով. հենց նա էր կանխատեսել 2008թ. տնտեսական ճգնաժամն ԱՄՆ-ում։

«Революция денег» была предсказана за 12 лет до биткоина
За 12 лет до появления биткоина американец Джеймс Дэвидсон (James Dale Davidson) и англичанин Уильям Риз-Могг (Lord William Rees-Mogg) предсказывали идею криптовалюты в своей книге «Суверенная личность: овладение переходом к информационной эпохе» (The Sovereign Individual: Mastering the Transition to the Information Age).
Как сообщает Bits Media, книга вышла в свет 1997 году и рассказывала об ожидающих человечество переменах в недалеком будущем, в том числе - «революции денег», как следствие наступления иформационной эпохи.
«Скоро вы будете платить практически за все транзакции в сети или всемирной паутине при помощи киберденег. Эта новая цифровая форма денег сыграет ключевую роль в киберторговле. Деньги будут состоять из закодированных последовательностей простых чисел в разряде множества сотен. Уникальные, анонимные и надежные - они обеспечат осуществление более крупных транзакций. Кроме того, их можно будет делить на мельчайшие доли. Эти деньги будут функционировать на мультитриллионном рынке, не знающем границ»,- рассказали авторы книги.
По их прогнозам, «новые киберденьги будут денационализованы и, когда суверенные личности смогут действовать между границами, в пространстве, не имеющем материальной реальности, им больше не придется терпеть излюбленную практику правительств снижать ценность денег через инфляцию. И тогда контроль над деньгами перейдет от властной верхушки к глобальному рынку».
Джеймс Дэвидсон был намного моложе Уильям Риз-Могг Могга, и прославился своими экономическими прогнозами - именно он предсказал экономический кризис 2008 года в США.