BitGeorgia կամ ամեն ինչ սկսվում է խինկալիից
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) 3-րդ կուրսի ուսանող Դավիթ Առաքելյանը Banks.am-ին է տրամադրել իր հեղինակած հոդվածը: Որոշ խմբագրումներով այն ներկայացնում ենք ստորեւ:
Բլոկչեյնն այսօր աշխարհում ամենաքննարկվող տեխնոլոգիաներից մեկն է, սակայն Հայաստանում քչերը գիտեն այն մասին, որ մեր հարեւան Վրաստանում այն արդեն գտել է իր կիրառությունը ոչ միայն մասնավոր, այլ նույնիսկ պետական հատվածում։ Դեռ ավելին՝ Վրաստանը մայնինգի համար հաշվարկային հզորությունների օգտագործմամբ աշխարհում երրորդն է՝ գերազանցելով բոլոր եվրոպական երկրների ցուցանիշը միասին վերցրած (զիջում է միայն ԱՄՆ-ին եւ Չինաստանին)։
Այս ոլորտի շոգեքարշը 2011թ. հիմնված BitFury կորպորացիան է, որը, բացի մայնինգից, զբաղվում է վերջինի համար սարքավորումների արտադրությամբ։
Վրաստանի տարածքում տեղակայված են BitFury-ի մի քանի դատա կենտրոններ, որոնցից Գլդանի շրջանինը, 2015թ. դրությամբ, համարվում էր ամենախոշորը: Այս դատա կենտրոնների վրա, տարբեր տվյալներով, ծախսվել է շուրջ $30 մլն։
BitFury-ի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Վալերի Վավիլովի խոսքով՝ վրացական շուկա մուտք գործելու գաղափարը նրա մոտ ծագեց, երբ ընկերների հետ խինկալի էր վայելում վրացական ռեստորանում։ Իրականում որոշիչ գործոնն ամենեւին էլ խինկալին չէր։ Ընկերության ղեկավարությունից Գեորգի Կիկվաձեն պնդում է, որ վրացական շուկա մուտք գործելու պատճառներն էին ցածր հարկերը, էլեկտրաէներգիայի ցածր սակագները եւ գործարար լավ միջավայրը:
Մինչ եվրոպական երկրներում եւ Ռուսաստանում բլոկչեյնը զանազան ձեւաչափերի քննարկման առարկա է, Վրաստանի կառավարությունը խոսքից անցել է գործի։ 2016թ. ապրիլին Վրաստանի կառավարությունը եւ BitFury ընկերությունը հայտարարեցին հեղափոխական նոր համակարգի ստեղծման մասին, որով հողատարածքների սեփականության իրավունքի գրանցումը կատարվելու էր բլոկչեյն տեխնոլոգիայով։ Իսկ 2017թ. փետրվարի 7-ին Կվիրիկաշվիլիի ղեկավարած կառավարությունը հին համաձայնագրին ավելացրեց նաեւ անշարժ գույքով գործարքների ստուգման մեխանիզմը։
Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեա Ցուլուկիանիի խոսքով՝ քաղաքացիները կարող են «հանգիստ քնել»՝ վստահ լինելով, որ իրենց սեփականության իրավունքները պաշտպանված են։ The Economist-ի տվյալներով` արդեն կատարվել է հողի սեփականության գրանցման մոտ 160 000 դեպք։

BitGeorgia или все начинается с хинкали
Студент 3-го курса Армянского государственного экономического университета (АГЭУ) Давид Аракелян предоставил Banks.am свою статью. Ниже представляем ее с некоторыми ремарками.
Блокчейн сегодня является одной из наиболее обсуждаемых технологий мира, однако немногие в Армении знают, что в соседней Грузии данная технология уже нашла свое применение не только в частном, но и в государственном секторе. Более того, Грузия занимает третье место в мире по использованию вычислительных мощностей для майнинга и превосходит показатель всех европейских стран вместе взятых (уступает только США и Китаю).
Локомотивом этой сферы является основанная в 2011 году корпорация BitFury, которая кроме майнинга занимается также производством оборудований для последнего. На территории Грузии размещены несколько дата-центров BitFury, из которых запущенный в в Глдани, по состоянию на 2015 год, считался самым крупным. На эти дата-центры, по разным данным, было потрачено порядка $30 млн.
По словам основателя и исполнительного директора BitFury Валерия Вавилова, идея вхождения на грузинский рынок возникла, когда он вместе с друзьями отведывал хинкали в грузинском ресторане. На самом деле, решающим фактором были вовсе не хинкали. Георгий Киквадзе из руководства компании утверждает, что причинами вхождения на грузинский рынок были низкие налоги и тарифы на электроэнергию, а также благоприятная бизнес-среда.
В то время, как в европейских странах и в России блокчейн является предметом обсуждений в разных форматах, правительство Грузии перешло от слов к делу. В апреле 2016 года правительство Грузии и компания BitFury объявили о создании новой революционной системы, благодаря которой регистрация права собственности на земельный участок должна была проводиться по технологии блокчейн. А 7 февраля 2017 года правительство Квирикашвили добавило к старому соглашению также механизм проверки сделок с недвижимостью.
По словам министра юстиции Грузии Теи Цулукиани, граждане могут «спокойно спать», будучи уверенными, что их права на собственность защищены. По данным The Economist, уже зафиксировано 160 000 случаев регистрации права собственности на землю.