Արարատբանկը ցուցակել է իր պարտատոմսերը եւ հայտնել նոր թողարկման մասին
Այսօր բացվել է Արարատբանկի 6-րդ թողարկման պարտատոմսերի առաջին առեւտրային նստաշրջանը ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայում եւ միաժամանակ հայտարարվել է բանկի պարտատոմսերի նոր թողարկման մասին:
Ֆոնդային բորսայում այսօր տեղի ունեցած միջոցառմանը Արարատբանկի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ պարտատոմսերը գնանշվելու են “Ռենեսա” ներդրումային ընկերության կողմից, պարտատոմսերն ազատ շրջանառվելու են երկրորդային շուկայում, եւ ցանկացած անձ կարող է բորսայի անդամ հանդիսացող ներդրումային ընկերությունների միջոցով ձեռքբերել դրանք:
6-րդ թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմում էր $1 մլն (բանկի դոլարային պարտատոմսերի 2-րդ թողարկումն է)՝ 8,5% տարեկան եկամտաբերությամբ, 3 տարի մարման ժամկետով, արժեկտրոնների եռամսյակային վճարման պարբերականությամբ:
«Տեղաբաշխման արդյունքները ցույց տվեցին, որ ներդրողների հետաքրքրությունը մեծ էր. պահանջարկը շուրջ 30%-ով գերազանցեց թողարկման ծավալը, տեղաբաշխմանը մասնակցել է 123 ներդրող, որոնց գերակշիռ մասը ֆիզիկական անձիք են»,- ասել է Դավիթ Հարությունյանը:
6-րդ թողարկման ցուցակման հետ միաժամանակ Արարատբանկը հայտարարել է նաեւ իր պարտատոմսերի 7-րդ թողարկման մասին, որոնք այս անգամ լինելու են դրամային:
Թողարկման ծավալը կազմում է 400 մլն դրամ (40 հազ. անվանական արժեկտրոնային պարտատոմս 10 հազ. դրամ անվանական արժեքով), տարեկան արժեկտրոնային տոկոսադրույքը՝ 13%, շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս, արժեկտրոնների վճարումների պարբերականությունը՝ եռամսյակային:
«Պարտատոմսերի վերջին տեղաբաշխման ժամանակ մենք հատկապես ֆիզիկական անձ-հաճախորդների շրջանում հայտնաբերեցինք պահանջարկ նաեւ դրամային գործիքների նկատմամբ եւ որոշեցինք բավարարել այն: Ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ պարտատոմսերի ձեռքբերման համար կարող է հուլիսի 1-ից 19-ը դիմել բանկի գլխամասային գրասենյակ կամ ցանկացած մասնաճյուղ: Պարտատոմսերը երաշխավորվում են Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից»,- ասել է Դավիթ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ տեղաբաշխումից հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայում:

Араратбанк провел листинг облигаций и объявил о новой эмиссии
Первая торговая сессия 6-й эмиссии облигаций Араратбанка открылась сегодня на фондовой бирже НАСДАК ОЭМЭКС Армения, где одновременно было объявлено о новой эмиссии облигаций банка.
В ходе состоявшегося сегодня на фондовой бирже мероприятия заместитель генерального директора Араратбанка Давид Арутюнян сообщил, что маркетмейкером облигаций будет инвесткомпания “Ренеса”, ценные бумаги будут свободно обращаться на вторичном рынке и все желающие могут приобрести их через своего инвестиционного брокера.
Общая сумма 6-й эмиссии составила $1 млн. (это вторая долларовая эмиссия банка), годовая доходность – 8.5%, срок погашения  - 3 года. Купоны будут выплачиваться ежеквартально.
«Результаты размещения продемонстрировали высокую заинтересованность инвесторов: спрос на более чем 30% превысил предложение, в размещении приняло участие 123 инвестора, подавляющая часть которых физические лица»,- сказал Давид Арутюнян.
Вместе с листингом 6-й эмиссии Араратбанк объявил также о 7-м выпуске облигаций, которые на этот раз будут драмовыми.
Сумма эмиссии составляет  400 млн. драмов (40 тыс. купонных облигаций по номинальной цене 10 тыс. драмов), годовая купонная ставка – 13%, срок обращения – 36 месяцев, периодичность выплаты купонов – ежеквартальная.
«В ходе последнего размещения облигаций мы, главным образом, среди физических лиц, обнаружили спрос на драмовые инструменты и решили удовлетворить его. Как физические, так и юридические лица могут для приобретения облигаций обращаться с 1-го по 17-е июля в головной офис и филиалы Араратбанка. Облигации гарантируются Фондом гарантирования возмещения депозитов», - сказал Давид Арутюнян, добавив, что после размещения облигации пройдут листинг на Н