Յունիբանկն իրականացրել է ՀՀ դրամային անժամկետ պարտատոմսերի նոր թողարկում
Հաշվի առնելով ներդրողների մեծ հետաքրքրությունն ու առաջին թողարկումների հաջող տեղաբաշխումը՝ Յունիբանկը հայտարարում է ՀՀ դրամով անժամկետ պարտատոմսերի նոր թողարկման մասին։
Ինչպես հայտնել են բանկից, անժամկետ պարտատոմսերի նոր թողարկման ծավալը կազմում է 3 միլիարդ ՀՀ դրամ, իսկ արժեկտրոնային տարեկան տոկոսադրույքը՝ 13.75%։
«Օրեր առաջ Յունիբանկը հաջողությամբ տեղաբաշխել էր առաջին անժամկետ պարտատոմսերը Հայաստանի ֆինանսական շուկայում՝ 3.5 միլիարդ ՀՀ դրամ եւ 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով։ Այդ թողարկումների տեղաբաշխումն ավարտվել էր նախատեսված ժամկետից զգալիորեն ավելի շուտ՝ գրեթե մեկ օրվա ընթացքում։
Ուստի բանկը հաճախորդների պահանջարկը բավարարելու համար ընդունեց պարտատոմսերի նոր թողարկում կատարելու որոշում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Արժեկտրոնային եկամտի վճարումները կիրականացվեն եռամսյակային պարբերականությամբ: Պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամուտը կմնա անփոփոխ առաջին երեք տարիների ընթացքում, որից հետո այն կհաշվարկվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի 3 աﬕս ժամկետայնության եկամտաբերությանը գումարելով 6.5%:
«Այս նոր ներդրումային գործիքի թողարկումը նշանակալի իրադարձություն էր Հայաստանի արժեթղթերի շուկայի համար: Այն ներդրողներին հնարավորություն է տալիս երկարաժամկետ հեռանկարում կանոնավոր եկամուտ ստանալ: Յունիբանկը շարունակելու է հետեւողականորեն ամրապնդել իր դիրքերը կապիտալի շուկայում՝ առաջարկելով ժամանակակից ներդրումային գործիքներ եւ նպաստելով երկրի ֆինանսական ենթակառուցվածքների զարգացմանը»,- նշել են բանկում:
Անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը (գրանցված է ՀՀ ԿԲ կողմից 26.11.2025թ. 1/427Ա որոշմամբ) հրապարակված է բանկի կայքում:

11.12.2025 | 12:17 Главная страница / Новости / Рынок капитала /
Юнибанк объявляет о запуске нового транша бессрочных облигаций в драмах РА, учитывая высокий интерес инвесторов и успешное размещение первых выпусков.
Как отметили в банке, объём нового транша составляет 3 млрд драмов РА, а купонная ставка установлена на уровне 13,75% годовых.
Ранее банк успешно разместил первые на армянском финансовом рынке бессрочные облигации общим объёмом 3,5 млрд драмов РА и 9 млн долларов США. Размещение прошло значительно быстрее планируемого срока - весь объем был выкуплен практически в течение суток. Спрос со стороны инвесторов существенно превысил предложение, что стало основанием для выпуска нового транша.
Купонные выплаты по бессрочным облигациям будут осуществляться ежеквартально. В течение первых трёх лет ставка останется фиксированной, после чего будет рассчитываться на основе трёхмесячной кривой доходности государственных облигаций + 6,5%. По завершении пятилетнего периода банк сможет воспользоваться колл-опцией и выкупить облигации по номинальной стоимости. Размещение выпуска планируется завершить до 10.02.2026г.
«Появление нового инвестиционного инструмента стало важным событием для рынка капитала Армении, предоставив инвесторам возможность получать регулярный доход в долгосрочной перспективе. Юнибанк продолжит последовательно укреплять позиции на рынке капитала, предлагая современные инструменты накопления и инвестирования и способствуя развитию финансовой инфраструктуры страны»,- отмечается в сообщении.
Программный проспект бессрочных облигаций (зарегистрирован ЦБ РА 26.11.2025г. по решение 1/427Ա) опубликован на сайте банка