Պրոմեթեյ Բանկ. «UNIStream-ի հաճախորդները մրցակցության առկայությունից միայն կշահեն»
Պրոմեթեյ Բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Կարեն Եղիազարյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am  պորտալին
- Օրերս Պրոմեթեյ Բանկը միացավ UNIStream համակարգին, ինչը, ըստ էության, անսպասելի  էր` թվում էր, թե այս տարիների ընթացքում UNIStream-ը,  աշխատելով իր միակ հայաստանյան  գործընկերոջ հետ, այլեւս հավակնություններ չի  ունենա ընդլայնել սպասարկման ցանցը:  Ի վերջո, որո՞նք էին այս գործարքի դրդապատճառները:
- UNIStream համակարգը դասվում է Հայաստանում դրամական փոխանցումների ամենապահանջված համակարգերի շարքին: Հրապարակված տեղեկատվության համաձայն, համակարգի շրջանառությունը Հայաստանում 2010 թ-ին կազմել է շուրջ $600 մլն, իսկ այս տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսների շրջանառությունն արդեն իսկ գերազանցել է $540 մլն:
Բնականաբար, Պրոմեթեյ Բանկը մշտապես հայտնել է իր ցանկությունը անդամակցելու UNIStream համակարգին, եւ ուրախալի է, որ համակարգի օպերատոր` ռուսաստանյան  «Յունիստրիմ» բանկի ղեկավարությունը հավանության արժանացրեց Պրոմեթեյ Բանկի կողմից ներկայացված անդամակցության հայտը:
Կարծում եմ, որ ինչպես եւ ցանկացած այլ ոլորտում, նշված բնագավառում նույնպես` ծառայությունից օգտվող հաճախորդները մրցակցության առկայությունից միայն կշահեն:
- Կարելի է ենթադրել, որ համակարգին միանալը պահանջեց ծավալուն աշխատանք եւ համապատասխան ներդրումներ: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
- Պրոմեթեյ բանկի` UNIStream համակարգին անդամակցելու վերաբերյալ սկզբունքային համաձայնությունը ձեռք էր բերվել դեռ ամիսներ առաջ: Ժամանակ եւ որոշակի աշխատանք պահանջվեց տեխնիկական խնդիրների կարգավորման համար, եւ սկսած դեկտեմբերի 2-ից UNIStream համակարգը սկսեց գործել Բանկի գլխամասային գրասենյակում եւ բոլոր մասնաճյուղերում:
Քանի որ բանկի բոլոր տարածքային ստորաբաժանումները հագեցած են ժամանակակից համակարգչային տեխնիկայով` UNIStream համակարգին անդամակցելու նպատակով լրացուցիչ ներդրումներ իրականացնելու կարիք չառաջացավ:
- Որքանո՞վ է բանկի համար եկամտաբեր սպասարկել միջազգային դրամական փոխանցումները, եւ ինչպիսի՞ք են Ձեր ակնկալիքները UNIStream-ի հետ համագործակցությունից:
- Ֆիզիկական անձանց ոչ առեւտրային բնույթի դրամական փոխանցումների համակարգերի սպասարկումը, հաշվի առնելով նշված փոխանցումների խոշոր ծավալները, հանդիսանում է առանձնահատուկ կարեւոր բաղադրիչ բանկի ընդհանուր ծառայությունների շարքում:
Եթե նշենք, որ ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից մուտք եղած եւ ՀՀ-ից արտերկիր կատարված ոչ առեւտրային բնույթի փոխանցումների ծավալը 2010թ-ին կազմել է, համապատասխանաբար, $1.293,7 մլն  եւ $221,8 մլն, իսկ 2011թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում, համապատասխանաբար, $1.238,0 մլն եւ $214.9 մլն, ապա կարելի է պատկերացնել այն ուշադրությունը, որ բանկի կողմից հատկացվում է նշված հոսքերի մի մասն իր տարածքային ստորաբաժանումների միջոցով սպասարկելու հարցին:
Տվյալ ենթատեքստում կարելի է դիտարկել նաեւ բանկի անդամակցությունը UNIStream համակարգին, որն ընդհանուր շրջանառության կազմում ունի խոշոր մասնաբաժին: UNIStream համակարգին միանալուց ի վեր` անցած 10 օրերի արդյունքները բանկի համար գոհացուցիչ են եւ հուսադրող: Ներկայումս բանկը անդամակցում է դրամական փոխանցումների թվով 6 համակարգերի` UNIStream, MoneyGram, Migom, Anelik, Contact եւ Быстрая Почта: Նշված համակարգերի համադրությունը թույլ է տալիս բանկին բավականաչափ հիմնավորված ակնկալել դրամական փոխանցումների շուկայում իր պատշաճ ներկայացվածության ապահովումը:
- Աշնանը պատիվ ունեցա մասնակցելու Պրոմեթեյ Բանկի 21-ամյակին նվիրված կլոր սեղանին` կորպորատիվ հաճախորդների մասնակցությամբ, որի ընթացքում բազմիցս գոհունակության խոսքեր հնչեցին բանկի սպասարկման բարձր մակարդակի վերաբերյալ: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում պահպանել այս նշաձողը մանրածախ  ծառայությունների ոլորտում` առաջին հերթին,  UNIStream-ի հաճախորդներին սպասարկելու առումով:
- Ուրախալի է, երբ բանկի կորպորատիվ հաճախորդերը, որոնք ունեն բանկային համակարգում սպասարկման երկարամյա պատմություն եւ համեմատություն անցկացնելու հնարավորություն, իրենց խոսքում նշում են բանկի սպասարկման բարձր որակի մասին: Բանկը հետեւողական աշխատանքներ է տանում իր հաճախորդների սպասարկման որակի կատարելագործման եւ շարունակական բարձրացման ուղղությամբ` բնականաբար նաեւ մանրածախ ծառայություններից օգտվող հաճախորդների սպասարկման մասով:
Բանկը մտադիր է լայնորեն օգտվել UNIStream համակարգի բոլոր հնարավորություններից: Մոտ ապագայում հաճախորդներին կներկայացնենք UNIStream համակարգի հետ համատեղ co-brand պլաստիկ քարտեր, որոնց հաճախորդների ցանկությամբ կփոխանցվեն իրենց անունով ստացված դրամական միջոցները, ինչպես նաեւ հնարավորություն կտրվի առավել ցածր միջնորդավճարով ՌԴ-ց փոխանցված գումարները ստանալ ազգային արժույթով:

Банк Прометей: «Клиенты UNIStream только выиграют от наличия конкуренции».
Интервью заместителя председателя Правления Банка Прометей Карена Егиазаряна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- На днях Банк Прометей присоединился к системе UNIStream, что, по сути, было неожиданно:  казалось, работая за все эти годы с единственным партнером в Армении, UNIStream  больше не будет претендовать на расширение сети обслуживания.  Хотелось бы услышать Ваш комментарий на этот счет.
- UNIStream относится к числу самых востребованных в Армении систем денежных переводов. Cогласно опубликованным данным, оборот системы в Армении в 2010 году составил порядка $600 млн., а за январь-октябрь текущего года оборот UNIStream уже превысил  $540 млн.
Естественно, Банк Прометей всегда изъявлял желание присоединиться к этой системе, в связи с чем радует тот факт, что руководство российского банка «Юнистрим», выступающего оператором  UNIStream, одобрило заявку Банка Прометей на оформление членства в данной системе.
Считаю, что, как и в любой другой сфере, так и здесь, клиенты, пользующиеся услугами системы, только выиграют от наличия конкуренции.
- Можно предположить, что подключение к системе потребовало объемной работы и соответствующие инвестиции. Что скажете на этот счет?
- Принципиальное согласие на присоединение Банка Прометей к системе UNIStream было получено еще несколько месяцев назад. Потребовалось время и определенная работа для налаживания технических вопросов, после чего, начиная со 2-го декабря, система начала действовать в головном офисе и во всех филиалах банка.
Поскольку все территориальные подразделения банка оснащены современной компьютерной техникой, подключение  к системе UNIStream не потребовало от нас дополнительных вложений.
- Насколько выгодно банку обслуживать международные денежные переводы и каковы Ваши ожидания от сотрудничества с  UNIStream?
- Обслуживание систем переводов некоммерческого характера физических лиц, является важной составляющей в ассортименте общих услуг банка в силу больших объемов этих переводов.
Если учесть, что  объем переводов некоммерческого характера, поступающие через банки Армении  на имя физических лиц из заграницы и отправляемые из Армении заграницу составил в 2010 году соответственно  $1.293,7 млн.  и  $221,8 млн., а в январе-октябре 2011 года соответственно $1.238,0 млн. и  $214.9 млн., то можно представить то значение, которое придается банком в плане обслуживания части  этих потоков через собственные территориальные подразделения.
В отмеченном контексте следует рассматривать и сотрудничество с системой UNIStream, которой в общем обороте переводов принадлежит большая доля. Результаты, зафиксированные банком за истекшие 10 дней с  момента подключения  к UNIStream, обнадеживают. Сегодня банк сотрудничает с 6-ю системами денежных переводов: UNIStream, MoneyGram, Migom, Anelik, Contact и Быстрая Почта. Совмещение всех отмеченных систем позволяет банку довольно обоснованно претендовать на весомое участие банка в сегменте денежных переводов.
- Осенью, по случаю 21-летия Банка Прометей, был приглашен на круглый стол с участием корпоративных клиентов, в ходе которого ими была дана высокая оценка качеству обслуживания банка. Как Вы намереваетесь сохранить эту планку в розничной сфере, в первую очередь, в плане обслуживания клиентов  UNIStream.
- Приятно, когда корпоративные клиенты банка, которые имеют многолетнюю историю обслуживания в банковской сфере и возможность сравнивать, отмечают в своих словах о высоком уровне обслуживания банка. Мы проводим последовательную и продолжительную  работу в направлении совершенствования качества обслуживания клиентов, безусловно, и по части розничных услуг.
Банк планирует широко использовать все возможности системы UNIStream. В ближайшее время совместно с UNIStream предложим клиентам кобрендинговые карты, на которые, по желанию клиентов, будут перечисляться получаемые на их имя денежные средства, а также будет предоставлена возможность получать перечисляемые из России суммы в национальной валюте по наиболее низким комиссионным тарифам.