Ի՞նչ են ակնկալում հայաստանյան բանկերը Լոս-Անջելեսի road-show-ից
Երեւան/Մեդիամաքս/. Սեպտեմբերի 25-ին Լոս Անջելեսում կայանալիք առաջին ներդումային բանկային համաժողովին (road-show) ընդառաջ, Banks.am պորտալը հարցում է անցկացրել ՀՀ առեւտրային բանկերի շրջանում:
Հարցման ընթացքում փորձեցինք ստանալ երկու հարցի պատասխաններ` ի՞նչ  հիմնական առաջարկներով են հանդես գալու համաժողովին մասնակից բանկերը եւ ի՞նչ ակնկալիքներ ունեն համաժողովից:
Rroad show-ներն ունեն բազմամյա գործնական կիրառություն, որոնք չեն կորցրել իրենց  արդիականությունը անգամ համացանցի համատարած կիրառության, վիդեո-կոնֆերանսների եւ հեռահաղորդակցման այլ միջոցների զարգացման պարագայում: Այդ միջոցառումները հանդիսանում են յուրօրինակ ստուգատես ընկերությունների ղեկավարների համար` “համոզելու արվեստին\" արհեստավարժ տիրապետելու առումով:
Ներկայացնում ենք հարցման արդյունքները:
Հայաստանի բանկերի միության  (ՀԲՄ) նախագահ Աշոտ Օսիպյան.
- Հայաստանի բանկերի միության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 25-ին Լոս Անջելեսում անցկացվելիք բանկային ներդրումային համաժողովը ամերիկյան ներդրողներին եւ ամերիկահայ գործարարներին  կներկայացնի  Հայաստանի տնտեսության ներդրումային հնարավորություններն ընդհանրապես  եւ, մասնավորապես, բանկային համակարգի  առկա պոտենցիալը`նաեւ տնտեսության իրական հատվածը սպասարկելու առումով:  Համաժողովին կմասնակցեն հայաստանյան 10 բանկեր:
Այս համաժողովը  հնարավորություն կտա Հայաստանի բանկային համակարգը մոտեցնել ամերիկյան եւ սփյուռքահայ ներդրողներին` առավել բարձրացնելով  նրանց վստահությունը մեր բանկերի նկատմամբ: Վստահ  եմ, որ համաժողովի արդյունքում լուրջ ներդրումներ կարող ենք ներգրավել մեր երկրի տնտեսության մեջ:
\"Արդշինինվեստբանկ\" ՓԲԸ Վարչության նախագահի պաշտոնակատար Կարապետ Գեւորգյան.
- Առաջարկները վերաբերվելու են համագործակցության նոր` “հայկական բանկեր-Սփյուռք-միջազգային բանկեր” բանաձեւի միջոցով մեր երկրի տնտեսական զարգացման խթանմանը: Համաժողովի ընթացքում ներկայացվելու է Հայաստանի ներդրումային միջավայրը, բանկային համակարգի զարգացման հեռանկարները եւ տնտեսության առանձին ոլորտների համար մշակված հետաքրքիր բիզնես-նախագծերը` համագործակցության հնարավորությունների մատուցմամբ:
Մեր բանկը հանդես կգա վերը հիշատակված ուղղություններում իր ծրագրերի ներկայացմամբ, դրանց իրագործման մեջ ակնկալելով Սփյուռքի մեր հայրենակիցների գործուն մասնակցությունը:
\"ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ\" ՓԲԸ  Գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյան.
- Լոս-Անջելեսում կայանալիք առաջին ներդրումային բանկային համաժողովին կներկայացվեն բանկի կողմից ամերիկահայությանն առաջարկվող ծառայությունները, կխոսվի բանկի զբաղեցրած առաջատար դիրքի մասին: Չնայած ֆինանսական տնտեսական ճգնաժամին, բանկը պահեց իր կայուն դիրքերը ՀՀ բանկային համակարգում` հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով շարունակելով զբաղեցնել առաջին տեղը ՀՀ բանկային համակարգում:
Ակնկալում ենք, որ ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի կողմից ներկայացված բոլոր առաջարկները արդյունավետ կերպով կնպաստեն սփյուռքահայ հաճախորդների ավելացմանը:
«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ Սամվել Ճզմաչյան.
- Առաջին  ներդումային բանկային համաժողովում մենք կփորձենք համագործակցության եզրեր գտնել միջազգային այն ֆինանսական կազմակերպությունների հետ, որոնք դեռեւս ներկա չեն Հայաստանում, եւ հենց դա կարելի է դիտարկել որպես մեր կողմից ներկայացվելիք հիմնական առաջարկ:
Բանկը դիտարկում է համաժողովը որպես նոր պոտենցիալ գործընկերներ եւ ռեսուրսներ գտնելու, բանկի կապիտալում ներդրողներին ներգրավելու հնարավորություն:
\"Յունիբանկ\"  ՓԲԸ Վարչության նախագահ Վարդան Աթայան.
- Համաժողովի կազմակերպիչները բավականին հագեցած ծրագիր են մշակել, որում ներառել են ՀՀ բանկային համակարգի արդիական եւ առավել մեծ հետաքրքրություն ներկայացնող  թեմաները:  Նման համաժողովների կարեւոր բաղադրիչը փորձի փոխանակման հնարավորությունն է: Մասնավորապես, Յունիբանկը ներկայացնելու է բանկի հաջող փորձը դրամական փոխանցումների ոլորտում: Յունիբանկը դրամական փոխանցումներ է իրականացնում UNISTREAM համակարգով, որը տարիներ ի վեր հանդիսանում է հայաստանյան շուկայի առաջատարը: 2011թ.-ի հունվար-հուլիսին այս համակարգի շրջանառությունը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 27%-ով:
Արդյունավետ փորձի ուսումնասիրությունը եւ մասնագիտական քննարկումները բանկային համակարգի համար ընդհանուր խնդիր դարձած հարցերի շուրջ նպաստում են դրանց շուտափույթ լուծմանը եւ դրական ազդեցություն են ունենում բանկի հետագա գործունեության վրա: Յունիբանկը որպես զարգացման գերակա ուղղություն ընդունել է մանրածախ բիզնեսի զարգացումը, ինչն առաջին հերթին ենթադրում է ֆիզիկական անձանց եւ փոքր ու միջին բիզնեսի համալիր սպասարկում: Դրանով պայմանավորված մենք ձգտում ենք բանկում ներդնել սպառողական եւ քարտային վարկավորման առավելագույնս արդյունավետ տեխնոլոգիա եւ հետաքրքրված ենք արտերկրում այդ ոլորտում մասնագիտացված առաջատար բանկերի փորձով:
\"Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան\" ՓԲԸ  Գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդ.
- Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն համաժողովի ընթացքում կոնկրետ առաջարկով հանդես գալու մտադրություն չունի, քանի որ համաժողովի ձեւաչափը դա չի ենթադրում: Շնորհանդեսներով հանդես են գալու Կենտրոնական բանկը եւ Բանկերի միությունը, ներկայացնելով Հայաստանի ֆինանսական համակարգը: Էյչ-Էս-Բի-Սի –ն նպատակ ունի ողջ աշխարհի հայությանը կապել Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի հայաստանյան բիզնեսի հետ` լինել կամուրջ Հայաստանի եւ Սփյուռքի, Սփյուռքի եւ ողջ աշխարհի միջեւ, ուստի մեր ներկայությունն այս համաժողովում չափազանց կարեւոր է:
Հստակ ակնկալիքներ այս պահի դրությամբ չունեմ, քանի որ համաժողովը կազմակերպվել է հենց այն նպատակով, որպեսզի քննարկվեն համագործակցության եւ ներդրումային բոլոր հնարավոր տարբերակներն ու ուղղությունները: Միացյալ Նահանգներում գտնվելու ընթացքում նախատեսում եմ այցելել Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի երկու մասնաճյուղերը Գլենդեյլում` տեղում ծանոթանալու ամերիկահայության բանկային կարիքներին, հասկանալու` թե որոնք են Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան–սփյուռք համագործակցության եզրերը:

Каковы ожидания армянских банков от road-show в Лос-Анджелесе?
Ереван/Медиамакс/. В преддверии предстоящего 25 сентября в Лос-Анджелесе первого банковского инвестиционного форума (road-show) портал Banks.am провел опрос среди армянских коммерческих банков.
В ходе опроса мы попытались получить ответы на два вопроса: с какими предложениями выступят банки - участники форума,  и каковы их ожидания от участия в форуме?
Road show имеют многолетнее практическое применение, которые не потеряли своей актуальности даже в условиях всеобщего пользования интернетом, проведения видео-конференций и применения других инструментов дистанционной связи. Эти мероприятия являются своеобразной проверкой для руководителей компаний с точки зрения владения профессинальными навыками \"искусства убеждения\".
Представляем результаты опроса.
Председатель Союза банков Армении (СБА) Ашот Осипян:
- В ходе предстоящего 25 сентября в Лос-Анджелесе банковского инвестиционного форума, проводимого по инициативе Союза банков Армении (СБА), американским инвесторам и бизнесменам армянского происхождения будут представлены инвестиционные возможности армянской экономики и  потенциал банковской системы, обслуживающей, в том числе, реальный сектор экономики.  В форуме примут участие 10 коммерческих банков.
Форум даст возможность приблизить банковскую систему Армении к американским инвесторам и нашим соотечественникам, проживающим в Диаспоре, еще более повысить их доверие по отношению к нашим банкам. Уверен, что по результатам форума нам удастся привлечь серьезные инвестиции в экономику нашей страны.
Исполняющий обязанности Председателя правления ЗАО \"Ардшининвестбанк\" Карапет Геворгян:
- Предложения будут затрагивать вопросы содействия экономическому развитию нашей страны за счет новой формулы сотрудничества \"армянские банки – Диаспора - международные банки\". В ходе форума будут представлены инвестиционная среда Армении, перспективы развития банковской системы, интересные бизнес-проекты, разработанные для отдельных отраслей экономики и возможности сотрудничества.
В отмеченном контексте наш банк выступит с презентацией собственных программ, надеясь на действенное участие наших соотечественников из Диаспоры.
Генеральный исполнительный директор ЗАО \"АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНК\" Степан Гишян:
- В ходе предстоящего в Лос-Анджелесе первого инвестиционного банковского форума будут презентованы услуги банка, ориентированные на проживающих в США наших соотечественников, а также обговорены лидирующие позиции банка. Несмотря на финансово-экономический кризис, банк сохранил устойчивые позиции в банковском секторе, продолжая занимать первое место в банковской системе по основным финансовым показателям.
Ожидаю, что все предложения, представленные со стороны АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА, будут способствовать увеличению клиентов из Диспоры.
Председатель правления ЗАО \"Банк Анелик\" Самвел Чзмачян:
- В ходе первого инвестиционного банковского форума мы попытаемся наладить сотрудничество с теми международными финансовыми организациями, которые пока еще не присутствуют в Армении, и именно это следует рассматривать в качестве нашего основного предложения.
Банк рассматривает форум в качестве возможности по нахождению потенциальных партнеров и ресурсов, и привлечению  инвесторов в капитал банка.
Председатель правления ЗАО \"Юнибанк\" Вардан Атаян:
- Организаторы форума разработали довольно насыщенную программу, включающую актуальные и наиболее интересные темы банковской системы Армении. Основным компонентом таких форумов является возможность обмена опытом. В частности, Юнибанк представит удачный опыт банка в области денежных переводов посредством системы UNISTREAM, занимающей в последние годы лидирующую позицию на армянском рынке. В январе-июле 2011 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, оборот этой системы увеличился на 27%.
Изучение удавшегося опыта, а также профессиональные обсуждения вокруг общих задач, стоящих перед банковской системой, способствуют их скорейшему разрешению и оказывают положительное воздействие на дальнейшую деятельность банка. В качестве приоритетного направления развития Юнибанк выбрал развитие розничного бизнеса, что, в первую очередь, предполагает комплексное обслуживание физических лиц, а также малого и среднего бизнеса. Этим обусловлено наше стремление внедрить в банке максимально эффективную технологию потребительского и карточного кредитования, в связи с чем мы заинтересованы опытом зарубежных банков, специализированных в этой сфере.
Генеральный исполнительный директор ЗАО \"Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения\" Астрид Клиффорд:
- В ходе форума Эйч-Эс-Би-Си не намерен выступать с конкретным предложением, поскольку этого не предполагает формат форума. С презентациями финансовой системы Армении выступят Центральный банк и Союз банков Армении. Мы ставим цель связать всех армян мира с армянским бизнесом Эйч-Эс-Би-Си, стать мостом между Арменией и Диаспорой, Диаспорой и всем миром, в связи с чем наше присутствие на этом форуме чрезвычайно важно.
Четких ожиданий на данный момент у меня нет, поскольку форум организуется именно с той целью, чтобы обсуждались все возможные варианты и направления сотрудничества и инвестиционной деятельности. Во время пребывания в США планирую посетить два филиала Эйч-Эс-Би-Си в Глендейле, чтобы на месте ознакомиться с банковскими запросами проживающих в Америке армян, выявить грани сотрудничества на уровне Эйч-Эс-Би-Си Армения - Диаспора.