“Մեր առաքելությունն է` աջակցել արտադրությանը, արտահանմանը եւ նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը”
“ՓՄՁ ներդրումներ” ՈւՎԿ ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- “ՓՄՁ ներդրումներ” ՈւՎԿ ՓԲԸ-ն ստեղծվել է ՀՀ տնտեսության փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին ֆինանսավորելու նպատակով: Ֆինանսավորման հիմնական մասը նախատեսվել էր իրականացնել ռուսաստանյան կայունացնող վարկի միջոցների հաշվին, որը ՀՀ կառավարությունը որոշել էր ուղղել ՓՄՁ վարկավորմանը: Ի՞նչ կապիտալով է հիմնադրվել ընկերությունը եւ ի՞նչ արդյունքներ է արձանագրել առաջին ամիսների գործունեության ընթացքում:
- “ՓՄՁ ներդրումներ” ՈւՎԿ-ն ստեղծվել է կառավարությանը կից գործող օպերատիվ շտաբի որոշմամբ` պայմանավորված ՓՄՁ-ների կողմից օպերատիվ շտաբին ֆինանսավորվելու նպատակով ներկայացվող բիզնես ծրագրերի հոսքի աճով եւ դրանց հավակնոտ մասին մասնագիտական վերլուծության ենթարկելու եւ աջակցելու անհրաժեշտությամբ: Վարկային կազմակերպությունն իր գործունեության լիցենզիան ստացել է ՀՀ Կենտրոնական բանկից ս.թ. օգոստոսի 7-ին և կազմակերպության միակ հիմնադիրը Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնն է (ՓՄՁ ԶԱԿ):
Օպերատիվ շտաբը հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում քննարկում է փոքր ու միջին բիզնեսի աջակցության հարցեր: Շտաբի կողմից հավանության արժանացած բիզնես-նախագծերը փոխանցվում են ՈՒՎԿ-ին, ինչից հետո վերջինս մասնագիտական որոշում է կայացնում դրանց ֆինանսավորման վերաբերյալ:
Վարկային կազմակերպությունը ներկայումս կիրառում է ֆինանսավորման 2 գործիք` ուղղակի վարկավորում, որն իրականացվում է ռուսաստանյան կայունացման վարկի միջոցների հաշվին եւ կապիտալի ֆինանսավորում, որը վարկային կազմակերպությունն իրականացնում է իր սեփական ռեսուրսների հաշվին: Ի դեպ, կազմակերպության սեփական կապիտալը կազմում է 1 մլրդ 150 մլն դրամ, իսկ ռուսաստանյան կայունացման վարկից ՓՄՁ-ների վարկավորման համար ՈւՎԿ-ին հատկացվել է 6,4 մլրդ դրամ:
Ինչպես տեսնում ենք, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի իրավիճակում Հայաստանի առեւտրային բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները տնտեսության ֆինանսավորման գործում զբաղեցրել էին ավելի պահպանողական դիրք: Մինչդեռ “ՓՄՁ ներդրումներ” ՈՒՎԿ-ն պատրաստակամություն է հայտնել ֆինանսավորել համեմատաբար ռիսկային բիզնես-ծրագրեր, իհարկե` ռիսկի թույլատրելի սահմաններում:
Կազմակերպության կողմից ՓՄՁ-ներին առաջարկվող վարկերը համեմատաբար երկարաժամկետ են (մինչեւ 5 տարի), իսկ տոկոսադրույքները` գրավիչ: Վերջիններս տատանվում են տարեկան 10-ից 18%-ի սահմաներում` կախված վարկավորվող բիզնեսի առանձնահատկություններից: Բացի այդ, մեր կազմակերպությունը վարկավորում է բացառապես ՀՀ դրամով, իսկ վարկառուները հնարավորություն են ստանում առաջին 1 կամ 2 տարում օգտվել արտոնյալ պայմաններից: Մասնավորապես, նշված ժամկետներում վարկառուն կարող է չմարել վարկի մայր գումարը:
Այս պահի դրությամբ մեր ընկերությունը ստանձնել է ընդհանուր ծավալով շուրջ 1,5 մլրդ դրամի վարկավորման պարտավորություններ: Վարկերի մի մասը տրամադրել ենք փուլերով եւ այսօրվա դրությամբ վարկառուններին փաստացի տրամադրված վարկերի ընդհանուր գումարը կազմում է շուրջ 750 մլն դրամ: Ներկա դրությամբ ընկերությունը վարկավորել է 5 համեմատաբար խոշոր բիզնես-ծրագրեր եւ քննարկման տարբեր փուլերում են գտնվում եւս 15-ը:
- Ընկերությունների կապիտալի ֆինանսավորման գործառույթը մինչ այդ իրականացնում էր ՓՄՁ ԶԱԿ-ը: Ի՞նչ առաջընթաց է արձանագրել “ՓՄՁ ներդրումներ” ՈւՎԿ-ն այս գործընթացում:
- Այժմ մենք քննարկում ենք 3-4 նման իրատեսական ծրագրեր: Այս ուղղությամբ մեզ դիմած ընկերությունների մի մասը հրաժարվել է կապիտալի ֆինանսավորման գաղափարից` հասկանալով նման ճանապարհով ֆինանսավորվելու համար պահանջվող քայլերի աշխատատարությունը, ժամանակատարությունը, որոշ դեպքերում նաեւ բարդությունները: Կապիտալի ֆինանսավորում ստանալ ցանկացող ընկերությունը պետք է անցնի ֆինանսական իրավիճակի վստահելիության գնահատում (due diligence), իրականացնի բիզնեսի գնահատում (business evaluation) եւ ներդնի կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներ: Բացի այդ, մեր պայմաններով, ընկերությունը պետք է վերակազմավորվի փակ բաժնետիրական ընկերության: Մեր մասնակցությունը ընկերության կապիտալում պետք է լինի ժամանակավոր եւ չգերազանցի կապիտալի 49%-ը:
Այս ամենը ժամանակատար եւ ծախսատար գործընթաց է, եւ ընկերությունները սովորաբար խուսափում են դրանից` նախընտրելով ֆինանսավորում ստանալ վարկավորման ճանապարհով:
- Այնուամենայնիվ, ՓՄՁ ԶԱԿ-ի պրակտիկայում կան կապիտալի ֆինանսավորման հաջողված օրինակներ:
- ՓՄՁ ԶԱԿ-ը նույնպես անցել է կապիտալի ֆինանսավորման նշված ճանապարհով, եւ հաջողությամբ ֆինանսավորել է նոր ստեղծված կամ կայացման ճանապարհին գտնվող մի շարք կազմակերպությունների կապիտալներ: Իհարկե, այս փուլերում գտնվող ընկերությունների նման ֆինանսավորման գործընթացը համեմատաբար ավելի սահուն է ընթանում:
Այս պահին “ՓՄՁ ներդրումներ” ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունից կապիտալի ֆինանսավարման ճանապարհով ֆինանսավորում ակնկալող  ընկերությունները հիմնականում լուծել են ֆինանսավորման այս եղանակին խոչընդոտող առկա տեխնիկական խնդիրները եւ հավանաբար կֆինանսավորվեն մեր կողմից: Դրանք բոլորը միջին չափի ընկերություններ են:
- Ի՞նչ չափանիշների պետք է համապատասխանեն ընկերությունները` “ՓՄՁ ներդրումների” կողմից վարկավորում ստանալու համար:
- Մեր առաքելությունն է` աջակցել տեղական արտադրությանն ու արտահանմանը, ինչպես նաեւ խթանել նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Մեր կողմից ֆինանսավորվել են սննդարդյունաբերության, հաստոցաշինության, էլեկտրասարքերի արտադրության, քարերի մշակման եւ դեղագործության ոլորտներում գործող ձեռնարկություններ, որոնց արտադրանքի մի մասն արտահանվում է:
Օրինակ, մեր կողմից ֆինանսավորում ստացած ընկերությունների թվում է Հայաստանի դեղագործական ոլորտի առաջատար “Լիկվոր” ընկերությունը, որին վարկ էր անհրաժեշտ` GMP չափանիշներին համապատասխանող արտադրական մասնաշենք կառուցելու եւ արտադրության տեսականու ու ծավալների ընդլայնման համար:
- Ինչու՞ է Հայաստանի դեղագործական ոլորտի առաջատարի համար ավելի նախընտրելի համագործակցել “ՓՄՁ ներդրումներ” ՈւՎԿ-ի եւ ոչ որեւէ առեւտրային բանկի հետ:
- Որովհետեւ մեր վարկային տոկոսադրույքներն ավելի ցածր են, վարկերն ավելի երկարաժամկետ են ու դրամային, եւ մենք սահմանել ենք վարկի մարման արտոնյալ ժամանակահատված: Այս վերջին հանգամանքը հատկապես կարեւոր էր “Լիկվորի” համար, քանի որ նշված ընկերությունը ստացված վարկային միջոցներն ու իր ընթացիկ շահույթն ուղղում է շինարարական եւ արտադրության ընդլայնման նախապատրաստական աշխատանքներին:
- Կարո՞ղ են արդյոք “ՓՄՁ ներդրումներից” վարկավորում ստանալ սկսնակ ընկերությունները:
- Նորաստեղծ ընկերության հետ համագործակցելը սովորաբար իր մեջ մեծ ռիսկ է պարունակում, այդ իսկ պատճառով սկսնակ բիզնեսները մեզ համար սահմանափակ ֆինանսավորման ուղղություններ են: Սակայն եթե ընկերությունը նախատեսում է զարգացնել Հայաստանի տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճյուղ եւ համապատասխանում է մեր առաքելությանն ու չափանիշներին, ապա այն եւս կարող է օգտվել մեր աջակցությունից:
Դրա հետ մեկտեղ պետք է հասկանալ, որ մենք մյուս ֆինանսական կառույցների հետ միասին գործում ենք նույն օրենսդրական ու վերահսկողական դաշտում, հետեւաբար, կան ռիսկի թույլատրելի սահմաններ, որոնց անտեսելը վտանգավոր է:
- Պետության կողմից փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության խթանման մասին խոսելիս, շատ տնտեսագետներ նշում են, որ թեեւ կառավարությունը ներգրավել է մեծածավալ միջոցներ ՓՄՁ-ների զարգացման համար, սակայն այս միջոցները բավականաչափ չեն սպառվում լավ բիզնես-նախագծերի բացակայության պատճառով: Հանդիպու՞մ են արդյոք այս խնդիրները “ՓՄՁ ներդրումներ” ՈւՎԿ-ին:
- Այո, հատկապես ՈւՎԿ-ի գործունեության սկզբնական շրջանում մեզ հաճախ էին ներկայացնում անիրատեսական բիզնես-ծրագրեր, որոնք որեւէ կապ չունեին դրանք ներկայացնող տնտեսվարողի փաստացի իրավիճակի հետ:
Այժմ արդեն հասարակության մեջ հասունանում է այն միտքը, որ վարկը նվեր չէ, այլ աջակցություն, որը պետք է պատշաճ կերպով հատուցվի:
- Ի՞նչ ծրագրեր ունի վարկային կազմակերպությունը հաջորդ տարվա համար:
- 2010-ին նախատեսում ենք մեծացնել մեր վարկային եւ ներդրումային պորտֆելները ու համալրել կազմակերպության աշխատակազմը նոր որակյալ մասնագետներով: Մինչեւ հաջորդ տարեվերջ նախատեսում ենք մեր վարկային և ներդրումային պորտֆելների չափերը հասցնել համապատասխանաբար մինչեւ 4,5 մլրդ եւ 1 մլրդ դրամի:

«Наша миссия - содействовать местному производству и созданию новых рабочих мест»
Интервью исполнительного директора УКО «МСБ Инвестиции» Артура Бадаляна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- УКО “МСБ Инвестиции” была создана с целью финансирования малых и средних предприятий Армении. Основную часть финансирования предполагалось реализовать за счет средств из российского стабилизационного кредита, которые правительство решило направить на кредитование МСБ. С каким капиталом была учреждена компания и каких результатов достигла за первые месяцы работы?
- УКО “МСБ Инвестиции” была создана решением оперативного штаба при правительстве, которое было обусловлено ростом потока бизнес-программ, поступающих в штаб с целью получения финансирования, и необходимостью профессионального анализа наиболее перспективных из них. Кредитная организация получила лицензию от Центрального банка Армении 7 августа текущего года, единственным учредителем организации является Национальный центр развития малого и среднего предпринимательства (НЦР МСП).
В рамках антикризисных мероприятий оперативный штаб обсуждает вопросы содействия малому и среднему бизнесу. Одобренные штабом бизнес-планы поступают в УКО, после чего последняя выносит профессиональное решение относительно их финансирования.
В настоящее время кредитная организация применяет 2 инструмента финансирования: кредитование, которое реализуется за счет средств из российского стабкредита, и финансирование капитала, которое кредитная организация реализует за счет собственных средств. Кстати, собственный капитал организации составляет 1 млрд 150 млн драмов, а из российского стабкредита организации было выделено 6.4 млрд драмов.
В условиях финансово-экономического кризиса коммерческие банки и кредитные организации Армении заняли более консервативные позиции в деле финансирования экономики, в то время, как УКО “МСБ Инсвестиции” выразила готовность финансировать сравнительно рискованные бизнес-программы, конечно, в разумных пределах риска.
Кредиты, предоставляемые организацией, сравнительно долгосрочны (до 5 лет), а ставки – привлекательны. Последние находятся в пределах 10-18% годовых, в зависимости от особенностей кредитуемого бизнеса. Кроме того, наша организация кредитует исключительно в армянских драмах, а заемщики в первые 1-2 года погашения могут воспользоваться льготами, в частности, не выплачивать в отмеченный период материнскую сумму кредита.
По состоянию на данный момент компания взяла на себя кредитные обязательства на общую сумму в 1.5 млрд драмов. Часть кредитов мы предоставляем поэтапно, и сегодня общая сумма выделенных заемщикам средств составляет около 750 млн драмов. Компания профинансировала 5 сравнительно крупных бизнес-программ, на различных стадиях обсуждения находятся еще 15.
- Функцию финансирования капитала компаний ранее осуществлял НЦР МСП. Какого прогресса достигла “МСБ Инвестиции” в этом деле?
- В настоящее время мы обсуждаем 3-4 подобные реалистичные программы. Часть компаний, обратившихся к нам с целью получения финансирования таким путем, отказалась от идеи финансирования капитала, осознав трудоемкость, длительность и, в отдельных случаях, сложность шагов, необходимых для получения финансирования таким путем. Компании, желающие получить от нас финансирование собственного капитала, должны пройти проверку благонадежности финансового состояния (due diligence), провести оценку бизнеса (business evaluation), внедрить принципы корпоративного управления. Кроме того, по нашим условиям, компания должна реорганизоваться в закрытое акционерное общество, наше участие в капитале компании должно быть временным и не превышать 49%.
Все это - трудоемкий и длительный процесс, и компании обычно избегают его, предпочитая получить финансирование путем кредитования.
- Тем не менее, в практике НЦР МСП есть успешные примеры финансирования капитала.
- НЦР МСП также прошел по указанному пути финансирования капитала и успешно профинансировал капиталы ряда новосозданных предприятий, и компаний, находящихся на стадии становления. Конечно, процесс финансирования капитала компаний, находящихся на этой стадии, проходит сравнительно гладко.
В настоящее время компании, ожидающие финансирования капитала от УКО “МСБ Инвестиции”, в основном решили технические вопросы, препятствующие получению финансирования таким путем и, вероятно, получат его. Все это компании средних размеров.
- Каким требованиям должны соответствовать компании для получения кредита от “МСБ Инвестиции”?
- Наша миссия – содействовать местному производству и экспорту, а также стимулировать создание новых рабочих мест.
Мы профинансировали предприятия, задействованные в сферах пищевой промышленности, станкостроительства, производства электроприборов, обработки камня и фармацевтики, часть продукции которых экспортируется.
В числе получивших наше финансирование - лидер фармацевтической сферы Армении, компания “Ликвор”, которой был необходим кредит для строительства нового производственного здания, соответствующего стандартам GMP, и расширения объемов и ассортимента продукции.
- Почему лидеру фармацевтической отрасли армянской экономики предпочтительнее сотрудничать с УКО «МСБ Инвестиции», а не с каким-либо из коммерческих банков?
- Потому что наши кредитные ставки ниже, кредиты более долгосрочны, выдаются в драмах, и мы установили льготный период погашения кредита. Последнее обстоятельство особенно важно для «Ликвор», поскольку данная компания направляет кредитные ресурсы и текущую прибыль на строительство и подготовительные работы по расширению производства.
- Могут ли начинающие компании получить финансирование от «МСБ Инвестиции»?
- Сотрудничество с новосозданной компанией обычно содержит большой риск, поэтому начинающие бизнесы являются для нас направлением ограниченного финансирования. Однако, если компания намерена развивать стратегическое для Армении направление и соответствует нашей миссии и стандартам, она также может воспользоваться нашим содействием.
При этом следует понимать, что мы действуем в одном законодательном и регулятивном поле со остальными финансовыми организациями. Следовательно, есть пределы риска, игнорирование которых опасно.
- Многие экономисты, говоря о стимулировании государством малого и среднего предпринимательства, отмечают, что хотя правительство привлекло для развития МСБ большой объем финансовых средств, их потребление остается на низком уровне из-за нехватки хороших бизнес-проектов. Сталкивается ли «МСБ Инвестиции» с данной проблемой?
- Да, особенно на начальном этапе деятельности УКО нам часто представляли нереалистичные бизнес-планы, которые не имели ничего общего с фактическим состоянием представляющего их субъекта.
Сейчас уже в обществе созревает мысль, что кредит – это не подарок, а содействие, которое должно быть должным образом компенсировано.
- Какие планы у вашей организации на следующий год?
- В 2010 году мы предполагаем увеличить наши кредитный и инвестиционный портфели и пополнить коллектив организации качественными специалистами. До конца следующего года мы намерены довести наши кредитный и инвестиционный портфели до уровня, соответственно, 4,5 млрд и 1 млрд драмов.