“Հարցերը պետք է լուծվեն հնարավորինս արագ”, -համոզված է ՀԲՄ նախագահը
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Ինչպիսի՞ն էր ավարտին մոտեցող տարին Հայաստանի բանկային համակարգի համար, եւ ի՞նչ զարգացումներ են սպասվում հաջորդ տարի:
- 2009թ. բավականին դժվար տարի էր ոչ միայն Հայաստանի տնտեսության, այեւ բանկային համակարգի համար: Այնուամենայնիվ երրորդ եռամսյակի արդյունքներով տնտեսությունում եւ բանկային համակարգում նկատվում են աճի միտումներ:
Մասնավորապես, ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակի ընթացքում բանկային համակարգի ակտիվներն աճել են 10.6%-ով, կազմելով 1266 մլրդ դրամ: Ակտիվների 57%-ը կազմող վարկային ներդրումները նույն ժամանակահատվածում աճել են 10%-ով, որոնց զգալի մասը բաժին է ընկնում տնտեսությանը տրված վարկերին (մոտ 14%): Նշեմ, որ ընթացիկ տարվա 2-րդ եռամսյակի արդյունքներով այդ ցուցանիշը նվազել էր, քանի որ բանկերն այդ ժամանակ որդեգրել էին ավելի զսպողական քաղաքանություն, ինչն իմ կարծիքով արդարացված էր:
Բանկերն անմիջապես արձագանքեցին տնտեսության մեջ նկատվող դրական միտումներին, ընդլայնելով իրենց գործունեությունը, վերականգնելով ոչ միայն վարկավորման նախկին մակարդակը, այլեւ ապահովելով վարկային պորտֆելի աճ:
Աճ է գրանցվել նաեւ պարտավորությունների եվ կապիտալի համալրման առումով: Երրորդ եռամսյակի ընթացքում 3 բանկեր կատարել են կապիտալի զգալի համալրումներ` լրացուցիչ դրամական միջոցներն անմիջապես ուղղելով տնտեսության վարկավորմանը:
Բանկային համակարգի զուտ շահույթը երրորդ եռամսյակում կազմել է 2.65 մլրդ դրամ, ինչը զգալիորեն (մոտ 6 մլրդ դրամով) զիջում է անցյալ տարվա համանման ցուցանիշին, եւ սա բնական է տնտեսական անկման պարագայում:
Բոլոր այս ցուցանիշները խոսում են այն մասին, որ ՀՀ բանկային համակարգը կարողացավ դիմակայել փորձությանը:
Բանկերը բավականին զգուշավոր են 2010թ. իրենց սպասելիքների հարցում, բայց ընդհանուր առմամբ կարելի է ասել, որ սպասելիքները դրական են: Համենայն դեպս տնտեսական անկման հետեւանքով ստեղծված անորոշությունը արդեն իսկ անցյալում է:
- Շատ պետություններ եւ ընկերություններ ճգնաժամերի ժամանակ սկսում են հատուկ ուշադրություն դարձնել ենթակառուցվածքների եւ նորարարությունների առաջխաղացմանը: Ինչպե՞ս է իրեն այս առումով դրսեւորել Հայաստանի բանկային համակարգը:
- 2009թ. հայաստանյան բանկերն իրականացրել են զգալի ներդրումներ տեխնոլոգիական հենքի բարելավման նպատակով: Տարվա ընթացքում բանկերը գործարկել են 130 նոր բանկոմատներ, 362 POS-տերմինալներ, ինչպես նաեւ ինտերնետ-բանկային ծառայություններ:
Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ բանկերը իրականացնում են երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրեր, որոնց արդյունքները երեւում են արդեն այսօր: Մասնավորապես, աճում են անկանխիկ եվ հեռակառավարման համակարգերի միջոցով իրականացվող գործարքների թիվը եւ ծավալները:
- Վերջին շրջանում Բանկերի միության կողմից բարձրաձայնվող խնդիրներից կենտրոնականներն են գրավադրված անշարժ գույքի օտարման ժամանակ ծագող խոչընդոտների հաղթահարումը եւ Հայաստանում շարժական գույքի կադաստրի ներդրումը: Այդ հարցերը ստացա՞ն իրենց լուծումը:
- Անշարժ գույքի արտադատական իրացման հետ կապված հարցերը բարձրաձայնվել են համապատասխան պետական ատյանների առջեւ, եւ քննարկումները դեռ ընթանում են: Այս հարցը շատ էական է բանկային համակարգի համար եւ վերջինիս լուծումից է կախված լինելու բանկերի ներդրումային վարքագիծը:
Ըմբռնելով ընդդիմախոսներին, բանկերը ցանկանում են միայն մեկ բան` վարկատուների շահերի պաշտպանություն: Այս առումով մեր տեսակետը պարզ է. բանկային գործունեության հիմնարար սկզբունքներից մեկի` գրավառուի պահանջի նախապատվության իրավունքը չի կարելի անտեսել եւ բանկին պատրադրել մեկ այլ անձի հարկային պարտավորությունները:
Լրջագույն խնդիր է նաեւ գրավադրված շարժական գույքի տեղեկատվական բազայի ստեղծումը, որը եւս դեռ չի ստացել լուծում:
Բոլորը շատ լավ հասկանում են, որ ցանկացած իրավական անորոշություն առաջացնում է վարկային ռիսկի աճ, որի արդյունքում բանկերն ընդունում են խիստ զսպողական կեցվածք:
Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ այն երկրներում, որտեղ ստեղծվում են գրավի իրավունքի գրանցման ինստիտուտներ եվ վարկատուների շահերի պաշտպանվածությունը գտնվում է պատշաճ մակարդակի վրա, նկատվում է ֆինանսական միջնորդության աճ եվ վարկավորման տոկոսադրույքների նվազեցում:
Կան երկրներ, որոնք ՀՆԱ ծավալով հավասար են Հայաստանին կամ նույնիսկ զիջում են մեզ, բայց ֆինանսական միջնորդության մակարդակով այդ երկրները շատ են առաջադիմել, եւ, որպես կանոն, այդ երկրներում վարկատուների շահերի պաշտպանվածությունը ավելի բարձր մակարդակի վրա է գտնվում, իսկ իրավական անորոշությունները հասցված են նվազագույնի:
- Ի՞նչ այլ հարցեր են գտնում ՀԲՄ օրակարգում:
- Այս պահի դրությամբ հնչեցված երկու հարցերը հիմնականն են մեր օրակարգում: Բացի այդ, մենք  ուսումնասիրում ենք առեւտրային արբիտրաժի օրենսդրական դաշտը` համապատասխան կառույց ստեղծելու նպատակով: Մենք շատ ենք հետաքրքրված նաեւ ՀԲՄ կազմում շարունակական կրթության կենտրոնի ստեղծման գաղափարով:
Ֆինանսական օրենսդրության բարելավման նպատակով ՀԲՄ-ն մտադիր է հաջորդ տարի հանդես գալ հետաքրքիր մի նախաձեռնությամբ. ենթադրվում է ստեղծել պետական, բանկային եվ հասարակական հատվածների ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խումբ, որը զբաղվելու է ֆինանսական օրենսդրության բարելավմամբ եւ ուղղորդելու է ոլորտի բարեփոխումները:
Տնտեսական ճգնաժամն առիթ հանդիսացավ, որպեսզի ֆինանսական օրենսդրության բացթողումներն էլ ավելի սրվեն, եւ մենք պետք է լուծենք դրանք հնարավորինս արագ:
- Հայկական արժեթղթերի շուկայի մասնակիցները բազմիցս նշել են արտարժութային պարտատոմսերի թողարկման թույլտվության անհրաժեշտությունը, որը, սակայն, չի տրվում Կենտրոնական բանկի (ԿԲ)-ի կողմից: Քննարկվե՞լ է արդյոք այս հարցը ՀԲՄ-ում, եւ ինչպիսի՞ն Ձեր դիրքորոշումը:
- Հարցը նրանում է, թե ի՞նչ նպատակով են ցանկանում շուկայի մասնակիցները ստանալ արտարժութային պարտատոմսերի թողարկման իրավունք: Եթե խոսքը գնում է արտասահմանյան ներդրումների արագ ներգրավման մասին, ապա միգուցե այս մոտեցումը ճիշտ է: Իսկ եթե խոսքը վերաբերում է ներքին միջոցների ներգրավմանը, ապա այս դեպքում թույլատրումը կարող է բերել տնտեսության մեջ դոլարի ուժեղացմանը, ինչը, իմ կարծիքով, չի բխում Հայաստանի եւ մեր բանկային համակարգի երկարաժամկետ շահերից:
Այս հարցը չի քննարկվել ՀԲՄ-ում, բայց հնարավոր է, այն ընդգրկվի մեր օրակարգում:
- Վերջերս հայտարարություններ են արվում, որ Հայաստանյան բանկերի միաձուլումների եւ կլանումների գործընթացը չունի այլընտրանք:
- Ես աշխատում եմ բանկային համակարգում արդեն 13 տարի եւ այս թեման միշտ բարձրաձայնվել է: Ցանկացած միաձուլում, կլանում կամ նոր բանկի հիմնադրում առաջին հերթին պետք  է պատասխանի այն հարցին, թե ի՞նչ են դրանից շահելու բաժնետերերը եւ հաճախորդները: Դժվարանում եմ ասել, թե ե՞րբ տեղի կունենա առաջին միաձուլումը կամ կլանումը, կամ ընդհանրապես լինելու են դրանք, թե` ոչ: Ամեն ինչ կախված է շուկայից, եւ բոլորը դա գիտակցում են:
Ամեն դեպքում, այսօր հայկական բանկերը կանգնած են ամուր հիմքերի վրա եւ կարող են շարունակել իրենց գործունեությունն առանց որեւէ միաձուլումների կամ կլանումների:

«Вопросы требуют оперативного решения», - убежден глава Союза банков Армении
Интервью председателя Союза банков Армении (СБА) Арарата Гукасяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Каким был уходящий год для банковской системы Армении и какие развития ожидаются в 2010 году?
- Этот год был достаточно трудным не только для армянской экономики, но и для банковской системы. Тем не менее по результатам III квартала в экономике и в банковской системе наблюдаются тенденции роста.
В частности, в течение III квартала текущего года активы банковской системы выросли на 10,6%, составив 1 трлн 266 млрд драмов. Кредитные инвестиции, составляющие 57% от активов, увеличились в III квартале на 10%. Значительная часть кредитных инвестиций (около 14%) приходится на кредитование экономики. Отмечу, что по результатам II квартала текущего года этот показатель снизился, поскольку банки в этот период вели более сдержанную политику, что, думаю, было оправданным.
Банки незамедлительно отреагировали на положительные тенденции в экономике, расширив свою деятельность и восстановив не только прежний уровень кредитования, но и обеспечив рост кредитного портфеля.
Рост зафиксирован также по части обязательств и пополнения капитала. В III квартале 3 банка совершили значительные пополнения в своих капиталах, незамедлительно направив дополнительные денежные средства на кредитование экономики.
Чистая прибыль банковской системы составила в третьем квартале 2,65 млрд драмов, что значительно (примерно на 6 млрд) уступает аналогичному прошлогоднему показателю, и это естественно в условиях экономического спада.
Все показатели говорят о том, что банковская система Армении выдержала испытание.
Банки довольно осторожны в вопросе ожиданий от 2010-го года, но в общем смысле можно сказать, что ожидания положительные. Во всяком случае, неопределенность, возникшая в связи с экономическим спадом, уже в прошлом.
- Многие страны и компании во время кризисов начинают уделять особое внимание продвижению инфраструктур и инноваций. Как проявила себя в данной области банковская система Армении?
- В 2009 году банки Армении произвели значительные инвестиции в улучшение технологической базы. В течение года банки задействовали 130 новых банкоматов, 362 POS-терминала, а также интернет-банковские услуги.
Это говорит о том, что банки реализуют долгосрочные инвестиционные программы, результаты которых видны уже сегодня. В частности, растет число и объем и сделок, произведенных безналично и с помощью систем удаленного доступа.
- В последнее время центральное место среди вопросов, поднимаемых Союзом банков, занимает преодоление препятствий, возникающих при отчуждении заложенной недвижимости и внедрение в Армении кадастра движимого имущества. Получили ли данные вопросы решение?
- Вопросы, связанные с внесудебной реализацией недвижимости были озвучены перед соответственными государственными инстанциями и обсуждения продолжаются. Этот вопрос крайне важен для банковской системы, и от его решения зависит дальнейшее инвестиционное поведение банков.
Понимая позицию наших оппонентов, банки хотят лишь одного - защиты прав кредитора. В этом отношении наша позиция проста: нельзя игнорировать права залогодержателя и приписывать банку чужие налоговые обязательства.
Серьезной проблемой является также создание информационной базы движимого имущества, которая также еще не решена.
Все очень хорошо понимают, что любая правовая неопределенность вызывает рост кредитного риска, в результате чего банки занимают крайне сдержанные позиции.
Международный опыт показывает, что в тех странах, где создаются институты регистрации прав на залог, и защита интересов кредиторов находится на должном уровне, наблюдается рост финансового посредничества и снижение кредитных ставок.
Есть страны, равные и даже уступающие Армении по объему ВВП, но по уровню финансового посредничества эти страны намного опережают нас, и, как правило, в этих странах защита прав кредиторов находится на значительно более высоком уровне.
- Какие еще вопросы находятся на повестке СБА?
- В настоящее время два озвученных вопроса являются основными в нашей повестке. Кроме этого, мы изучаем законодательное поле торгового арбитража с целью создания соответствующей структуры. Мы заинтересованы также в создании при СБА центра продолжительного образования.
С целью улучшения финансового законодательства СБА намерен в следующем году выступить в интересной инициативой: предполагается создать рабочую группу с участием представителей государственного, банковского и общественного секторов, которая будет заниматься улучшением финансового законодательства и будет направлять реформы сферы.
Экономический кризис стал поводом, чтобы упущения финансового законодательства еще более обострились, и они должны решиться как можно скорее.
- Участники рынка ценных бумаг Армении не раз отмечали необходимость разрешения на эмиссию облигаций, выраженных в иностранной валюте, которое, однако, не дается Центральным банком (ЦБ). Обсуждался ли данный вопрос в СБА, и какова Ваша позиция?
- Вопрос заключается в том, с какой целью участники рынка хотят получить это разрешение? Если речь идет о быстром привлечении иностранных инвестиций, то, возможно, это требование оправданно. Если же речь идет о привлечении ресурсов с внутреннего рынка, то в данном случае разрешение может привести к усилению доллара в экономике, что, думаю, не исходит из долгосрочных интересов Армении и наших банков.
Этот вопрос еще не обсуждался в СБА, но, возможно, он будет включен в нашу повестку.
- В последнее время делаются заявления, что процесс слияний и поглощений армянких банков не имеет альтернативы. Как Вы думаете, когда можно ожидать первых слияний и поглощений, и насколько готово к ним армянское законодательство?
- Я работаю в банковской системе уже 13 лет и данная тема обсуждается все эти годы.
Любое поглощение, слияние и учреждение банка в первую очередь должно отвечать на вопрос - что выиграют от этого акционеры и клиенты? Затрудняюсь сказать, когда состоится первое слияние или поглощение, и состоится ли оно вообще. Все зависит от рынка и все это понимают. Во всяком случае, сегодня армянские банки стоят на крепких основах и могут продолжать деятельность без каких-либо слияний и поглощений.