«Արդշինինվեստբանկը» պահպանել է իր դիրքը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատար եռյակում
«Արդշինինվեստբանկի» վարչության նախագահ Ներսես Կարամանուկյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Դուք վերջերս ստանձնեցիք «Արդշինինվեստբանկի» վարչության նախագահի պաշտոնը: Ո՞ր հարցերն էին ձեզանից առաջնահերթային ուշադրություն պահանջում:
- «Արդշինինվեստբանկի» հետ իմ ծանոթությունը սկսվել է դեռեւս Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի /ՄՖԿ/ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար լինելուս տարիներից:
Առանձնահատուկ խնդիրներ եւ դժվարություններ այս պահին առանձնացնել չեմ ցանկանում, քանի որ ներկա փուլում գերակայում են լուծում պահանջող այն հարցերը, որոնք առաջացել են ողջ աշխարհում ստեղծված ֆինանսատնտեսական բարդ իրավիճակից: Մեր բանկն անում է ամեն հնարավորը` կայուն եւ առանց ցնցումների գործելու համար:
Երկրում ստեղծված տնտեսական իրավիճակը մի փոքր շտկումներ է մտցրել մեր քաղաքականության մեջ, սակայն բանկում մշտապես վերլուծվում եւ գնահատվում են բոլոր հնարավոր ռիսկերը, ինչի հիման վրա էլ ձեւավորվում են մեր հետագա քայլերը:
2008թ. «Արդշինինվեստբանկն» արժանացավ Որակի կառավարման համակարգի միջազգային ISO 9001:2000 սերտիֆիկատին: Սա վկայում է այն մասին, որ բանկում աշխատանքի կազմակերպման ողջ գործընթացը եւ մատուցվող ծառայությունների սպասարկման որակը համապատասխանում են միջազգային չափանիշերին:
- Ի՞նչպիսին են բանկի հիմնական ցուցանիշները առաջին կիսամյակի արդյունքներով:
- Առաջին կիսամյակի տվյալներով, գործունեության հիմնական ցուցանիշների գծով «Արդշինինվեստբանկը» պահպանել է իր դիրքը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատար եռյակում: Բանկն առաջինն է ստացված զուտ շահույթի ծավալով` 1879.4 մլն դրամ, երկրորդն է ընդհանուր կապիտալի մեծությամբ` 26 983.5 մլն դրամ, բանկի տեսակարար կշիռը բանկային համակարգում կազմում է 10,5%, ինչը խոսում է «Արդշինինվեստբանկի»  կայունության եւ վստահելիության բարձր մակարդակի մասին: Ընդհանուր ակտիվների եւ ընդհանուր պարտավորությունների մեծությամբ մենք զբաղեցնում ենք 3-րդ տեղը:
Ցանկանում եմ նաեւ նշել, որ «Արդշինինվեստբանկը» ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է նաեւ վճարված հարկերի ծավալով եւ 13-րդը` 300 խոշոր հարկատուների շարքում: 2009թ. հունվար-հունիս ամիսներին պետական բյուջե կատարված մեր վճարումները կազմել են 1,6 մլրդ դրամ:
- Վերջին շրջանում «Արդշինինվեստբանկը» մի քանի վարկային գծեր է ստացել միջազգային ֆինանսական կառույցներից: Ներկայումս շատ է խոսվում դրսի ռեսուրսների թանկացման եւ ներգրավման բարդացման մասին: Զգու՞մ է արդյոք Արդշինինվեստբանկն այդ բարդությունները:
- Մեր բանկի քաղաքականության մեջ մեծ տեղ է հատկացվում միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ համագործակցությանը: Արտասահմանյան գործընկերների հետ կնքված ցանկացած պայմանագրում հաշվի են առնվում ինչպես մեր երկրում գործող ֆինանսական շուկայի առանձնահատկությունները, այնպես էլ միջազգային փորձը:
«Արդշինինվեստբանկի» գործունեության հիմնական ցուցանիշերը վկայում են այն մասին, որ մեր բանկի հետ կարելի է լուրջ եւ փոխշահավետ գործընկերային հարաբերություններ հաստատել: Այդ են վկայում կարճ ժամանակահատվածում երկու լուրջ ֆինանսական կառույցների հետ կնքված պայմանագրերը: Խոսքս վերաբերում է մարտին ամերիկյան WorldBusiness Capital ընկերության հետ կնքված 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագրին եւ ՄՖԿ-ից արտաքին առեւտրի ֆինանսավորմանն ուղղված 5 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային գծի հատկացմանը:
Վստահեցնում եմ, որ մեր համագործակցությունը արտերկրի ֆինանսական կառույցների հետ շարունակվելու է: Ասել, թե մեզ ամեն ինչ հեշտ է տրվում` սխալ կլինի, քանի որ յուրաքանչյուր գործընկերոջ հետ մենք լուրջ եւ հետեւողական աշխատանք ենք տանում:
- Որոշ ժամանակ առաջ խոսվում էր, որ «Արդշինինվեստբանկն» ունի արտասահմանյան բորսայում ցուցակվելու մտադրություն: Ուժի մե՞ջ է արդյոք այս մտադրությունը:
- Ստիպված եմ մեկ անգամ եւս հիշատակել այն բարդ իրավիճակի մասին, որը ստեղծվել է միջազգային ֆինանսական շուկաներում եւ շտկումներ է մտցրել մեր գործունեության մեջ: Կարծում եմ, այդ հարցին մենք կանդրադառնանք ավելի ուշ:
- Կապիտալի տեղական շուկայում վերջերս բազմիցս գրանցվել է բանկի պարտատոմսերի հետգնում: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Սա դարձյալ պայմանավորված է ֆինանսական շուկաներում տիրող իրավիճակով: «Արդշինինվեստբանկի» առաջին թողարկման արժեկտրոնային պարտատոմսերի հետգնումը հիմնականում պայմանավորված էր դոլարի փոխարժեքի կտրուկ եւ զգալի փոփոխությամբ:
Բացատրեմ. պարտատոմսերի ձեռքբերումը դրամային ավանդին համարժեք շուկայական գործիք է: Բնական է, այն ինչ կատարվեց ՀՀ բանկային համակարգում դրամային ավանդների հետ (դրանց զգալի մասը փոխակերպվեց արտարժութային ավանդների), չէր կարող չառնչվել նաեւ պարտատոմսերի շուկային: Նշեմ, որ պարտատոմսերի հետգնումը ամրագրված էր թողարկման պայմաններում, այսինքն հետգնումը բնականոն գործընթաց էր, եւ այստեղ որեւէ սարսափելի բան չկա:
Ի դեպ, բոլորովին վերջերս մենք կատարեցինք արժեկտրոնների վճարում: Իրենց գումարները ստացան 16 իրավաբանական եւ 69 ֆիզիկական անձինք: Իրավաբանական անձանց կատարված վճարման չափը կազմեց 18,7 մլն դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանց` 1,1 մլն դրամ:
«Արդշինինվեստբանկը» մշտապես հետեւում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ արտասահմանյան առաջատար երկրների տնտեսությունների եւ ֆինանսական շուկաների զարգացումներին եւ բանկի պարտատոմսերի հետագա թողարկումների հեռանկարը մեծապես կախված կլինի հենց այդ զարգացումներից:

«Ардшининвестбанк» сохранил свою позицию в тройке лидеров банковской системы Армении
Интервью председателя правления «Ардшининвестбанка» Нерсеса Караманукяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Недавно Вы стали председателем правления «Ардшининвестбанка». Какие вопросы требовали от Вас первоочередного внимания на новой должности?
- Мое знакомство с «Ардшиинвестбанком» началось еще тогда, когда я был руководителем армянского офиса Международной финансовой корпорации (МФК).
Не хотел бы выделять сегодня особых задач и трудностей, поскольку в настоящее время преобладают вопросы, возникшие в результате сложной финансово-экономической ситуации во всем мире, и требующие неотложных решений. Наш банк делает все возможное для обеспечения стабильной деятельности без потрясений.
Сложившаяся в Армении экономическая ситуация внесла небольшие коррективы в нашу политику, однако в банке постоянно анализируются и оцениваются все возможные риски, на основе чего и формируются наши дальнейшие шаги.
В 2008-ом году банк удостоился международного сертификата Системы управления качеством ISO 9001:2000. Это свидетельствует о том, что весь процесс организации работы в банке и качество предоставляемых услуг соответствуют международным стандартам.
- Каковы показатели банка по итогам первого полугодия текущего года?
- По основным показателям в первом полугодии «Ардшининвестбанк» сохранил свои позиции в тройке лидеров банковской системы страны. Банк лидирует по объему чистой прибыли (1879,4 млн драмов), занимает второе место по величине общего капитала (26 983,5 млн драмов), удельный вес банка в банковской системе Армении составляет 10,5%, что говорит о стабильности и высоком уровне надежности «Ардшининвестбанка». По величине общих активов и обязательств мы занимаем третье место.
Хочу отметить также, что «Ардшининвестбанк» лидирует в банковской системе Армении по величине уплаченных налогов и является 13-м в списке 300 крупнейших налогоплательщиков страны. В январе-июне 2009 года банк выплатил в госбюджет 1,6 млрд драмов.
- В последнее время «Ардшининвестбанк» получил несколько кредитных линий от международных финансовых структур. Сейчас часто говорится о подорожании внешних ресурсов и усложнении их привлечения. Чувствует ли «Ардшининвестбанк» эти трудности?
- В политике нашего банка большое место уделяется сотрудничеству с международными финансовыми структурами. В любом договоре, подписанном с иностранными партнерами, учитываются как особенности финансового рынка нашей страны, так и международный опыт.
Основные показатели деятельности «Ардшининвестбанка» говорят о том, что с нашим банком можно установить серьезное и взаимовыгодное партнерство. Об этом свидетельствуют договора, подписанные в короткие сроки с двумя серьезными финансовыми структурами. Речь, в частности, идет о подписанном в марте кредитном договоре с американской компанией WorldBusiness Capital на $10 млн, и кредитной линии МФК на $5млн, направленной на финансирование торговли.
Наше сотрудничество с зарубежными финансовыми структурами продолжится. Но сказать, что нам все дается легко, будет неверным, поскольку с каждым партнером мы ведем серьезную и последовательную работу.
- Некоторое время назад говорилось о намерении «Ардшининвестбанка» пройти листинг на зарубежной бирже. Остается ли данное намерение в силе?
- Вынужден еще раз сослаться на сложную ситуацую, сложившуюся на мировом финансовом рынке и внесшую коррективы в нашу деятельность. К данному вопросу мы вернемся позже.
- На местном рынке капитала в последнее время часто наблюдались случаи выкупа банком своих облигаций. С чем это связано?
- Это связано с ситуацией на финансовых рынках. Выкуп купонных облигаций банка в основном обусловлен резким и значительным изменением курса национальной валюты.
Как известно, приобретение облигаций является рыночным инструментом, равноценным денежному вкладу. Естественно, что случившееся с драмовыми вкладами в армянской банковской системе (их значительная часть была конвертирована во вклады в иностранной валюте), не могло не коснуться и рынка облигаций. Отмечу, что выкуп облигаций был закреплен в условиях эмиссии, то есть он является нормальным процессом, в котором нет ничего экстраординарного.
Кстати, совсем недавно банк произвел выплату купонов. Купонные выплаты получили 16 юридических и 69 физических лиц. Сумма купонов, выплаченная юридическим лицам, составила 18.7 млн, а физическим лицам – 1.1 млн драмов.
«Ардшининвестбанк» постоянно следит за развитиями на финансовых рынков как Армении, так и передовых стран. Перспективы следующих выпусков облигаций банка в большей степени будут зависеть именно от этих развитий.