Դրամ եւ իրացվելիություն. ինչպես Երեւանը բանկային հանգույց դարձավ
Ներկայացնում ենք ներդրումների կառավարման Movchan’s Group-ի կառավարիչ գործընկեր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Ռաֆայել Նահապետյանցի հոդվածը, որը բացառիկության կարգով տրամադրվել է Banks.am-ին:
Ռաֆայել Նահապետյանց
Երկրի առեւտրային դեֆիցիտի կեսը կայուն կերպով փակում է հայկական սփյուռքը՝ Լոս Անջելեսից, Մոսկվայից, Փարիզից փոխանցումներով։ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հանգիստ է. ոսկու եւ արտարժույթի պահուստներն աճում են, դրամն ավելի ուժեղ է, քան դոլարը, բանկային համակարգ արդեն 30 տարի է ապրում է առանց դեֆոլտների։ Հայաստանը դարձել է այն մի քանի ուղիներից, որով մասնավոր ներդրողները Ռուսաստանից կարող են օրինականորեն փոխանցել կապիտալը, հետո ներդնել այն համաշխարհային ակտիվներում։ Հենց Հայաստանի բանկերը հարմար մուտքի կետ դարձան մի շարք դեպքերում. այստեղ գործում է SWIFT-ը, կոմպլաենսը խելամիտ սահմաններում է, կարելի է դոլարով կամ եվրոյով հաշիվ բացել, իսկ ենթակառուցվածքը ամեն քայլափոխին ստուգումներով չի վախեցնում։ Բայց Movchan’s Group-ի հաճախորդները ավելի ու ավելի հաճախ նույն հարցն են տալիս. որքանո՞վ կայուն է սա։
Ահա թե ինչու մենք որոշեցինք մանրամասն՝ խոշորացույցի տակ դիտարկել, թե իրականում ինչ է կատարվում Հայաստանի բանկային համակարգում. որոնք են դրա ուժեղ կողմերը, ինչպես է այն գործում ներսից եւ որտեղ են թաքնված ռիսկերը։
Շրջադարձային կետ
2022 թվականը Հայաստանի համար դարձավ այն տարին, երբ տեղական բանկային համակարգը հանկարծ դուրս եկավ ստվերից եւ համաշխարհային «քաշ» ձեռք բերեց: Նման շրջադարձ տեղի ունեցավ իսլանդական բանկերի հետ 2015 թվականին եւ Դուբայում 2020 թվականին: Պատճառը բարեփոխումները, նոր տեխնոլոգիաները կամ մարքեթինգը չէին. ամեն ինչի հիմքում աշխարհաքաղաքականությունն էր եւ հազարավոր ձեռնարկատերերի, մասնավոր հաճախորդների եւ ինստիտուցիոնալ ներդրողների արձագանքը, որոնք աշխատելու խաղաղ վայր էին փնտրում:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ միայն 2022-ի մարտին օտարերկրացիները (հիմնականում Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ Բելառուսի քաղաքացիները) ավելի քան 20,000 նոր հաշիվ էին բացել: Հոսքը չի նվազել. 2023 եւ 2024 թվականների արդյունքով Հայաստանի բանկային համակարգը ցույց տվեց աճի տեմպեր, որոնք համեմատելի էին բումի ժամանակ զարգացող շուկաների աճի տեմպերի հետ: 2025 թվականին աճի տեմպը չի նվազում. 2025-ի առաջին եռամսյակում հայկական բանկերը գրանցել են 100 մլրդ դրամի (մոտ 250 մլն դոլար) զուտ շահույթ, ինչը 21%-ով ավելի է, քան 2024-ի առաջին եռամսյակում։
Հայաստանը անսպասելիորեն դարձել է աշխարհի այն քիչ վայրերից, որտեղ ռուսական ծագում ունեցող ներդրողները կարող են կապիտալ փոխանցել, հետո ներդրումներ կատարել համաշխարհային ակտիվներում։ 2023-ի առաջին կեսին բանկերի ընդհանուր ակտիվները աճել էին 16%-ով՝ հասնելով 8,48 տրիլիոն դրամի, իսկ մեկ տարի անց դրանք արդեն կազմում էին 9,72 տրիլիոն դրամ։ 2025-ի մարտի վերջին բանկերի ակտիվները հասան 11,28 տրիլիոն դրամի՝ տարվա ընթացքում աճելով 23%-ով, վարկային պորտֆելը՝ 6,42 տրիլիոն դրամ (+32%), իսկ ավանդային բազան՝ մոտ 9,34 տրիլիոն դրամ (+22%): Սեփական կապիտալի եկամտաբերությունը (ROE) հասել է 16,3%-ի։ Բոլոր բանկերը գործում են շահույթով, մարժան (NIM) կազմում է 6,5%։
Արտաքին աճի հետեւում մեկ այլ՝ պակաս նկատելի, բայց ոչ պակաս կարեւոր գործոն է. բանկային համակարգի կառուցվածքային կայունությունը։ Եթե 2022 թվականին Հայաստանը աշխարհաքաղաքական պատճառներով «բանկային միջանցք» դարձավ, ապա 2025-ին այն ավելի ու ավելի է նմանվում ինքնաբավ ֆինանսական մեխանիզմի։ Հիմնական չափանիշներով, ինչպիսիք են Tier 1-ը եւ CET1-ը, երկրի բանկերը զգալիորեն գերազանցում են Բազել III-ի պահանջները։ Եվրոպայում, հաշվի առնելով լրացուցիչ վճարները, կապիտալի բավարարության նվազագույն մակարդակը մոտ 10% է, մինչդեռ Հայաստանում այն մշտապես կրկնակի բարձր է. հազվադեպ երեւույթ զարգացող տնտեսության համար։ Կարգավորողը ոչ թե փորձում է հետեւից հասնել, այլ առաջխաղացման համար պայմաններ ստեղծում։
Ժամկետանց վարկերի մակարդակը կայունության եւս մեկ ցուցանիշ է։ Այն պահպանվում է մոտ 1,5%-ի սահմաններում, ինչը համեմատելի է Չեխիայի կամ Գերմանիայի հետ՝ նրանց լավագույն նախաճգնաժամային տարիներին։ Համեմատության համար՝ Ռուսաստանում այս ցուցանիշը մոտենում է 5%-ին։ Այս ֆոնին նույնիսկ այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են ROA-ն եւ ROE-ն, որոնք կարող են տատանվել եռամսյակից եռամսյակ, վստահելի տեսք ունեն։ 2025-ի առաջին եռամսյակում Ամերիաբանկը ցույց տվեց 24%-ից բարձր կապիտալի եկամտաբերություն, իսկ ակտիվների եկամտաբերությունը կազմեց մոտ 3.4%: Այս մակարդակը համապատասխանում է զարգացած երկրների մասնավոր բանկային գործունեության պրակտիկային: Միայն 2022 թվականին Ամերիաբանկի ՓՄՁ վարկային պորտֆելը աճել է մինչեւ 163.6 մլրդ. դրամ՝ կրկնապատկվելով հինգ տարվա ընթացքում, իսկ հաճախորդների բազան 2018-ի համեմատ աճել է վեց անգամ:
Թերեւս հայկական բանկային «փազլի» ամենաանտեսանելի, եւ միեւնույն ժամանակ կարեւոր մասը իրացվելիությունն է: Ցպահանջ ավանդների ավելի քան 90%-ը ապահովված է բարձր իրացվելի ակտիվներով, իսկ իրացվելիությունը կազմում է ամբողջ բալանսի մոտ 30%-ը: Սա ավելի բարձր է, քան ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի շատ բանկերում եւ նշանակում է միայն մեկ բան. նույնիսկ միջոցների կտրուկ արտահոսքի դեպքում համակարգը չի տատանվի:
Ինչո՞ւ Երեւան
Հայաստանը օգտվեց մեծ ֆինանսական վերակազմավորումից։ 2022 թվականից հետո այն չմիացավ պատժամիջոցներին, պահպանեց գործող վճարային ուղիները, կարգավորման համապատասխան մակարդակ եւ ամենակարեւորը՝ երկխոսության մեջ մտնելու պատրաստակամություն։ Մինչ ԱՄԷ-ի բանկերը փակում էին հաշիվները կամ ամեն կերպ հետաձգում հաճախորդների փոխանցումները, Ղազախստանը ավելացում էր հաշիվ բացելու գրանցման պահանջները, Չինաստանը «կուրացավ» հեղինակության անկայունության նկատմամբ, իսկ Թուրքիան կրկնակի ստանդարտներ որդեգրեց, Հայաստանը գործում էր կանխատեսելիորեն եւ հստակ։
Ամերիաբանկն ու Արդշինբանկը գերիշխող դիրք գրավեցին. նրանց բաժին է ընկնում երկրի բոլոր բանկային ակտիվների գրեթե 50%-ը եւ ստացված զուտ շահույթի 52%-ը։ Ամերիաբանկը վերջերս անցավ Վրաստանի բանկի (Bank of Georgia) վերահսկողության տակ, իսկ Արդշինբանկը պահպանում է ամենամեծ մասնավոր բանկի կարգավիճակը՝ միջազգային վարկանիշով սուվերեն մակարդակի վրա (S&P BB-, Moody’s Ba3, կայուն կանխատեսումներ)։ Երկուսն էլ ունեն շահութաբերության կայուն ցուցանիշներ, ROE-ն գագաթնակետային տարիներին հասնում էր 28%-ի, Tier 1-ը գրեթե կրկնակի գերազանցում է Բազելի չափանիշները, իսկ խնդրահարույց վարկերի մասնաբաժինը ավելի ցածր է, քան Չեխիայում կամ Գերմանիայում։
Ընդ որում Արդշինբանկը Հայաստանի միակ բանկն է, որը ստացել է վարկանիշներ բոլոր երեք համաշխարհային գործակալություններից՝ Moody's, S&P եւ Fitch: Բոլոր վարկանիշները սուվերեն մակարդակի են (արդարության համար պետք է նշել, որ Fitch-ը Հայաստանին երկրի վարկանիշ չի տվել): Սա պարզապես խորհրդանիշ չէ: Բանկը նաեւ եվրոպարտատոմսեր է տեղադրել RegS/144A միջազգային ստանդարտի ներքո. ձեւաչափ, որով աշխատում են Արեւելյան Եվրոպայի սահմանափակ թվով բանկեր: 2003-ից ի վեր Արդշինբանկի վերահսկիչ փաթեթը պատկանում է Կարեն Սաֆարյանին, որը նաեւ ղեկավարում է Arins Group-ը՝ ֆինանսական հոլդինգը, որի մեջ մտնում է բանկ, ապահովագրական ընկերություն եւ ներդրումային ծառայություններ: Սեփականատերը չի փոխվել արդեն 20 տարի՝ հազվադեպ երեւույթ տարածաշրջանի համար:
«Կոշտ» արժույթով երկրներում բարձր գնաճի ֆոնին հայկական դրամը ըստ էության դարձել է նախկին ԽՍՀՄ ամենաուժեղ արժույթը: Դոլարի փոխարժեքը 15 տարվա ընթացքում գրեթե չի փոխվել: Երկրում արժույթի վերահսկողություն չկա, հաշիվ կարելի է բացել մի քանի արժույթներով, փոխանցումները հնարավոր են, թեեւ ոչ ակնթարթային: Որոշ բանկեր թույլ են տալիս հաշիվներ բացել եւ գործարքներ կատարել նույնիսկ առանց ֆիզիկական ներկայության՝ եթե հաճախորդն ունի լավ կենսագրություն եւ անցել է համապատասխանության ստուգում բանկում։
Movchan’s Group-ի որոշ հաճախորդների համար հայկական գործընկեր բանկը դարձել է խմբի ֆոնդերին ռուս ներդրողների միացման հիմնական կետը։ Դասական ենթակառուցվածքը, որը մի ժամանակ իրականացվում էր Լատվիայի միջոցով, այժմ Երեւանում է։
Բայց կա մի «բայց»
Հայաստանը Շվեյցարիա չէ։ Բանկերի մեծ մասը չունի դոլարով ուղիղ թղթակցային հաշիվներ խոշոր միջազգային բանկերում, ուստի միջազգային փոխանցումները հաճախ անցնում են շղթայով։ Հայկական խոշորագույն բանկերից միայն երկուսն ունեն ուղիղ թղթակցային հարաբերություններ ամերիկյան CitiBank-ի հետ, եւ նրանք շատ են արժեւորում այդ հարաբերությունները։ Մնացածը ստիպված են աշխատել եվրոպական կամ մերձավորարեւելյան միջնորդ բանկերի օգնությամբ։ Պարբերաբար տեղեկություններ են հայտնվում, որ շուտով Հայաստանում կհայտնվեն միջազգային փոխանցումներում մասնագիտացած եւս երկու համաշխարհային բանկեր (BONY եւ J.P. Morgan), եւ մի շարք փոքր հայկական բանկեր չափազանց հետաքրքրված են դրանում, բայց առայժմ ամեն ինչ ընդամենը քննարկումների փուլում է։
Միջնորդավճարները ավելի բարձր են, քան Եվրոպայում։ Փոխարժեքը լողացող է, եւ մեծ գումարների դեպքում տարբերությունը նկատելի է։ Կոմպլաենսը ճկուն է, բայց ոչ լիբերալ. ռուսական անձնագիրը խոչընդոտ չէ, բայց անհրաժեշտ է միջոցների հստակ աղբյուր, ավելի լավ կլինի ունենալ նախորդ տարիների 2НДФЛ-ի, 3НДФЛ-ի պատճենները. ցանկալի է (բայց պարտադիր չէ) հարկային բնակության թույլտվությունը (առնվազն բնակության թույլտվություն Հայաստանում)։ Առանց դրա մասնավոր անձը կարող է հաշիվ բացել, բայց դա շատ ավելի դժվար է։ Ընդ որում հայկական բանկերը չափազանց զգույշ են ռուսական բանկերից փոխանցումներ ստանալիս. պատժամիջոցների ներքո գտնվող բանկերից փոխանցումներ չեն ընդունվում։
Ռաֆայել Նահապետյանցը
Համակարգը նախատեսված չէ շուկայի կտրուկ տատանումների համար. եթե փոխանցումների հոսքը հանկարծակի նվազի, եթե քաղաքական ուրվագիծը փոխվի, եթե արեւմտյան կարգավորող մարմինները մեծացնեն ճնշումը, համակարգը կարող է արագ վերափոխվել։ Սակայն մինչ այժմ նման նշաններ չկան. երկրի արտարժույթի պահուստներն աճում են, իսկ արտաքին դիրքը հավասարակշռված է սփյուռքից եկող փոխանցումների բավականին կայուն ծավալի եւ վերջին տարիներին միջազգային կազմակերպություններից ստացված միջոցների մեծ ծավալի շնորհիվ, որոնք առաջին հերթին ուղղվում են ենթակառուցվածքային նախագծերի ֆինանսավորմանը։
Մյուս կողմից, հաճախորդների փոխանցումները շատ դեպքերում «միակողմանի» են, այլ ոչ թե լայն ներդրումների եւ վերաներդրումների հնարավորությունների հետ կապված փոխանցումներ են։ Դրանց հետ կապված կան զուտ կարգավորիչ սահմանափակումներ։ Օրինակ՝ արտասահմանյան ֆոնդերում կամ բարդ բաժնետոմսային պրոդուկտներում ներդրումներ կատարելիս հայկական բանկերը, ՀՀ ԿԲ պահանջների համաձայն, պետք է պահուստներ ստեղծեն ներդրված գումարների 100%-ի չափով։ Գործնականում սա հանգեցնում է նրան, որ բանկերը ներդրումներ են կատարում միայն ԱՄՆ պետական արժեթղթերում եւ, որպես կանոն, դրանք կարճաժամկետ են։ Այս սահմանափակումը չի վերաբերում (ինչպես Movchan’s Group-ի միջոցների դեպքում) հաճախորդների միջոցների փոխանցումներին, սակայն հայկական բանկերի համար սա նկատելի խոչընդոտ է։
Պատժամիջոցային ճնշման խաչմերուկում
Չնայած դիմադրողականության տպավորիչ ցուցանիշներին ՝ Հայաստանն այսօր դժվար աշխարհաքաղաքական խաչմերուկում է։ Մի կողմից՝ Արեւմուտքի հետ մերձեցման ուղի. ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր, ԵՄ-ի հետ երկխոսություն առանց վիզայի ռեժիմի մասին եւ բարեփոխումներ ֆինանսական ոլորտում։ Մյուս կողմից՝ Ռուսաստանի հետ սերտ առեւտրային կապեր, Իրանի եւ Հնդկաստանի հետ համագործակցության խորացում եւ անդամակցություն Եվրասիական տնտեսական միությանը, որը բարդացնում է պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների տեղաշարժի վերահսկողությունը։
Ֆինանսական ոլորտը հայտնվել է առաջնագծում։ SIFMANet (RUSI)-ի ապրիլյան զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը լուրջ քայլեր է ձեռնարկել միջազգային պատժամիջոցներին համապատասխանելու համար. անջատում հարթակներից, արտահանման վերահսկողություն, բարձր ռիսկային հաճախորդների ռիսկերի նվազեցում, կրիպտոարժույթների կարգավորում եւ համապատասխանության խստացում։ Սակայն մնացորդային խոցելիությունները՝ սփյուռքից եկող հոսքերը, ոչ ֆորմալ ուղիները եւ ազդեցությունը փոքր բիզնեսի վրա, մնում են ուշադրության կենտրոնում։
«Հայաստանը հայտնվել է ֆինանսական եւ առեւտրային խաչմերուկում՝ Արեւմուտքի եւ պատժամիջոցների տակ գտնվող երկրների (Ռուսաստանի եւ Իրանի) միջեւ… Չնայած առաջադեմ օրենսդրությանը եւ զգոն բանկային վերահսկողությանը, երկրին անհրաժեշտ կլինի համազգային մոտեցում՝ ֆինանսական համակարգի ամբողջականությունը պահպանելու եւ աճող մարտահրավերներին դիմակայելու համար», - ասվում է SIFMANet-ի զեկույցում։
Հարուստ ներդրողի համար սա նշանակում է հետեւյալը. ենթակառուցվածքը կանխատեսելիորեն գործում է, բայց պահանջում է ուշադրություն եւ փաստաթղթերի մանրակրկիտ նախնական պատրաստում։ Այստեղ կարելի է վստահորեն աշխատել, բայց ակտիվ հեռավորություն պահպանելով։
Չնայած կայուն վիճակագրությանը, բարձր շահութաբերությանը, պատշաճ վարկանիշներին եւ ճկուն մոտեցմանը ՝ արեւմտյան բանկային աշխարհի համար Հայաստանը մնում է երկրորդ մակարդակի իրավասության երկիր։ Նախադեպերը չափազանց քիչ են, անորոշությունը՝ չափազանց մեծ։ Ահա թե ինչու շատ երկրներում, հատկապես ԵՄ-ում, Հայաստանից փոխանցումները դեռեւս ուշացմամբ են հասնում, հատկապես, երբ խոսքը 100,000 դոլարից ավել գումարների մասին է։ Իսպանիայի, Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի բանկերում դրանք հաճախ ենթարկվում են «ձեռքով» ստուգման՝ ոչ այն պատճառով, որ ինչ-որ բան սխալ է, այլ որովհետեւ բանկերը չգիտեն, թե ինչպես վարվել դրանց հետ։ Նման «աշխարհաքաղաքական անորոշությունը» խնդիր չէ, այլ գործոն, որը չի կարելի անտեսել։
Հայաստանը գործող բանկային ենթակառուցվածք է, բայց ոչ ունիվերսալ լուծում։ Այն պահանջում է գրագետ կարգավորում, ճիշտ կոնտրագենտներ եւ առանձնահատկությունների ըմբռնում։

21.07.2025 | 00:25 Главная страница / Новости / Статьи /
Статья доктора экономических наук, профессора, управляющего партнера группы компаний по управлению инвестициями Movchan’s Group Рафаэль Нагапетьянца, экслюзивно предоставленная Banks.am.
Рафаэль Нагапетьянц
Половину торгового дефицита страны стабильно покрывают входящие переводы армянской диаспоры — из Лос-Анджелеса, Москвы, Парижа. Центробанк Армении спокоен: золото-валютные резервы растут, драм — крепче доллара, банковская система — без дефолтов 30 лет.  Армения стала одним из немногих оставшихся маршрутов, через которые частные инвесторы из России могут легально перевести капитал, а затем инвестировать его в глобальные активы. Именно банки Армении в ряде случаев стали удобной точкой входа: здесь работают SWIFT, адекватный комплаенс, можно открыть счёт в долларах или евро, а инфраструктура не пугает проверками на каждом шагу. Но при этом клиенты Movchan’s Group всё чаще задают один и тот же вопрос: а насколько это устойчиво?
Поэтому мы решили внимательно — под лупой — рассмотреть, что на самом деле происходит с банковской системой Армении: какие у неё сильные стороны, как она работает изнутри, и где, несмотря на внешнюю стабильность, скрыты риски.
Поворотный момент
2022 год стал для Армении точкой, в которой локальная банковская система внезапно вышла из тени и обрела глобальный вес. Похожий поворот случился с банками Исландии в 2015, а в 2020 — в Дубае. Причиной стали не реформы, не новые технологии и не маркетинг. Все дело в геополитике — и реакции тысяч предпринимателей, частных клиентов и институциональных инвесторов, которые искали, где можно работать спокойно.
По данным Центрального банка Армении, только за март 2022 года иностранцы открыли более 20 000 новых счетов — в основном граждане России, Украины и Белоруссии. Поток не иссяк: по итогам 2023 и 2024 годов банковская система Армении продемонстрировала темпы роста, сравнимые с теми, что показывают развивающиеся рынки в период бума. В 2025 темпы роста не снижаются: в 1 кв 2025 года армянские банки зафиксировали чистую прибыль в размере 100 млрд драм (ок 250 млн долл), что на 21% больше, чем за 1 кв 2024 года.
Армения неожиданно стала одним из немногих мест в мире, куда инвесторы с российскими корнями могут перевести капитал, и затем инвестировать в глобальные активы. За первое полугодие 2023 года общие активы банков выросли на 16% до 8,48 трлн драм, а спустя год уже были 9,72 трлн драм. К концу марта 2025 года активы банков достигли 11,28 трлн драм, увеличившись на 23 % за год, кредитный портфель — 6,42 трлн драм (+32 %), а депозитная база — примерно 9,34 трлн драм (+22 %), рентабельность капитала (ROE) достигла 16,3%. Все банки работают в прибыль, маржа (NIM) составляет 6,5%.
За внешним ростом скрывается ещё один, менее заметный, но не менее важный фактор — структурная устойчивость банковской системы. Если в 2022 году Армения стала «банковским коридором» по геополитическим причинам, то к 2025-му она всё чаще выглядит как самодостаточный финансовый механизм. По ключевым нормативам, таким как Tier 1 и CET1, банки страны значительно опережают требования Базеля III. В Европе с учётом надбавок минимальный уровень достаточности капитала составляет около 10%, в Армении же он стабильно в два раза выше. Для развивающейся экономики — это редкость. Здесь регулятор играет не в догоняющего, а в того, кто создает задел на опережение.
Уровень просроченных кредитов — ещё один маркер устойчивости. Он удерживается в районе 1,5% — сравнимо с Чехией или Германией в их лучшие доинфляционные годы. Для понимания: в России этот показатель приближается к 5%. На этом фоне даже такие показатели, как ROA и ROE, которые могут колебаться от квартала к кварталу, выглядят уверенно. В первом квартале 2025 года Ameriabank показал ROE выше 24%, а доходность на активы — порядка 3,4%. Это уровень, который уверенно вписывается в практику частного банкинга в развитых странах. Только за 2022 год портфель кредитов МСП в Ameriabank вырос до 163,6 млрд драм, удвоившись за пять лет, при этом клиентская база увеличилась в шесть раз по сравнению с 2018 годом.
Но, пожалуй, самая незаметная — и в то же время важная — часть армянского банковского пазла кроется в ликвидности. Более 90% вкладов до востребования обеспечены высоколиквидными активами, а ликвидность составляет около 30% от всего баланса. Это выше, чем у многих банков в США и Европе, и означает только одно: даже при резком оттоке средств система не дрогнет.
Почему Ереван?
Армения стала бенефициаром большой финансовой перенастройки. После 2022 года она не присоединилась к санкциям, сохранила работающие платёжные каналы, адекватный уровень регулирования и, главное, готовность вести диалог. Пока банки в ОАЭ начали закрывать счета или всячески задерживать исходящие переводы клиентов, Казахстан ввел повышенные требования к регистрации в стране для открытия счета, Китай стал «слепым» к любой репутационной нестабильности, а Турция играла в двойные стандарты, Армения действовала предсказуемо и чётко.
Америабанк и Ардшинбанк заняли доминирующее положение: на них приходится почти 50% всех банковских активов страны и 52% получаемой чистой прибыли. Первый недавно перешёл под контроль Bank of Georgia, второй сохраняет статус крупнейшего частного банка с международным рейтингом на уровне суверенного (S&P BB-, Moody’s Ba3, прогнозы устойчивые). У обоих — стабильные показатели доходности, ROE в пиковые годы доходил до 28%, Tier 1 превышает нормативы Базеля почти вдвое, а доля проблемных кредитов — ниже, чем в Чехии или Германии.
Причём Ардшинбанк — единственный банк Армении, получивший рейтинги от всех трёх глобальных агентств: Moody’s, S&P и Fitch. Все рейтинги — на уровне суверенного (Справедливости ради стоит отметить, что Fitch страновой рейтинг Армении не давал). Это не просто символ. Банк также размещал еврооблигации по международному стандарту RegS/144A — формат, с которым работает лишь ограниченное число банков Восточной Европы.
Контрольный пакет Ардшинбанка с 2003 года принадлежит Карену Сафаряну, также возглавляющему Arins Group — финансовый холдинг, объединяющий банк, страховую компанию и инвестиционные сервисы. Владелец не менялся 20 лет — для региона это редкость.
На фоне высокой инфляции в странах с «твёрдой» валютой, армянский драм стал, по сути, самой крепкой валютой бывшего СССР. Курс доллара почти не изменился за 15 лет. В стране нет валютного контроля, счёт можно открыть в нескольких валютах, переводы возможны — пусть и не мгновенные.
Отдельные банки позволяют открывать счета и проводить сделки даже без физического присутствия — если у клиента есть хорошая биография и он прошел комплаенс в банке.
Для некоторых клиентов Movchan’s Group, армянский банк - партнер стал базовой точкой подключения российских инвесторов к фондам группы. Классическая инфраструктура, которую когда-то делали через Латвию, сегодня живёт в Ереване.
Но есть и «но»
Армения — не Швейцария. У большинства банков нет прямых корреспондентских счетов в долларах в крупных международных банках, поэтому международные переводы часто идут через цепочку. Только два крупнейших армянских банка имеют прямые корреспондентские отношения с американским Citi bank и крайне дорожат этими отношениями. Остальные вынуждены работать через европейских или ближневосточных банков-посредников. Периодически появляется информация, что, возможно, в Армении скоро появятся и два других глобальных банка, специализирующихся на международных переводах (BONY и J.P.Morgan), - и целый ряд менее крупных армянских банков в этом крайне заинтересованы, но все пока только в стадии общих разговоров.
Комиссии выше, чем в Европе. Курс обмена валют — плавающий, и на крупных суммах разница ощутима. Комплаенс гибкий, но не либеральный: российский паспорт — не преграда, но нужен понятный источник средств, еще лучше копии 2НДФЛ, 3НДФЛ за предыдущие годы; желательно (но не обязательно) — налоговое резидентство (хотя бы ВНЖ Армении). Счёт частному лицу без этого открыть можно, но в разы сложнее. При этом армянские банки крайне осторожны при получении переводов из банков России: переводы из санкционных банков не принимаются.
Система не рассчитана на резкие рыночные движения: если поток переводов вдруг снизится, если изменится политическая конфигурация, если западные регуляторы усилят давление — система может перестроиться быстро. Но пока таких признаков нет: валютные резервы страны растут, а внешняя позиция сбалансирована за счёт достаточно стабильного объема входящих переводов диаспоры и, в последние годы, достаточного большого объема средств международных организаций, направляемых, прежде всего, на финансирование инфраструктурных проектов.
С другой стороны, клиентские переводы во многих случаях носят характер “переводов в одну сторону”, а не переводов, связанных с возможностями широкого инвестирования и реинвестирования. Тому есть чисто регуляторные ограничения. Например, при инвестировании в зарубежные фонды или в сложные фондовые продукты, армянские банки согласно требованиям ЦБ Армении, должны создавать резервы в размере 100% инвестированных сумм. На практике это приводит к тому, что банки инвестируют только в американские гос бумаги и, как правило, короткой дюрации. Данное ограничение не распространяется (как в случае с фондами Movchans Group) на переводы клиентских средств, но для самих армянских банков это заметный тормоз.
На перекрёстке санкционного давления
Несмотря на впечатляющие показатели устойчивости, Армения сегодня находится на сложном геополитическом перекрёстке. С одной стороны — курс на сближение с Западом: соглашение о стратегическом партнёрстве с США, диалог с ЕС о безвизовом режиме, реформы в финансовом секторе. С другой — теснейшие торговые связи с Россией, углубляющееся сотрудничество с Ираном и Индией, а также участие в Евразийском экономическом союзе, который усложняет контроль за перемещением санкционных товаров.
Финансовый сектор оказался на передовой этой конфигурации. По данным апрельского отчёта SIFMANet (RUSI), Армения предприняла серьёзные шаги для соблюдения международных санкций: отключение от платформ, контроль за экспортом, дерискинг высокорисковых клиентов, регулирование криптовалют, ужесточение комплаенса. Но остаточные уязвимости — потоки из диаспоры, неформальные каналы, влияние на малый бизнес — по-прежнему в фокусе.
«Армения оказалась на финансовом и торговом перекрёстке — между Западом и странами, находящимися под санкциями (Россией и Ираном) … несмотря на наличие продвинутого законодательства и бдительного банковского контроля, стране потребуется общенациональный подход, чтобы сохранить целостность финансовой системы в условиях нарастающих вызовов», — говорится в отчете SIFMANet.
Для состоятельного инвестора это означает: инфраструктура предсказуемо работает, но требует внимания и тщательной предварительной подготовки документов. Здесь можно уверенно работать — но на активной дистанции.
Несмотря на устойчивую статистику, высокую доходность, приличные рейтинги и гибкий подход, Армения остаётся для западного банковского мира юрисдикцией второго уровня. Слишком мало прецедентов, слишком много неопределённости. Именно поэтому во многих странах, особенно в ЕС, переводы из Армении всё ещё проходят с задержками, особенно если речь идёт о суммах выше $100 000.
В банках Испании, Германии, Франции они нередко попадают под ручную проверку — не потому, что с ними что-то не так, а потому что банки не знают, как к ним относиться. Такая «геополитическая неизвестность» — не проблема, но фактор, который нельзя игнорировать.
Армения — это работающая банковская инфраструктура, но не универсальное решение. Она требует грамотной настройки, правильных контрагентов и понимания её особенностей.