Սերգեյ Ուսնունց. Գործատուի ուժեղ բրենդը մագնիս է տաղանդների ներգրավման համար
Ժամանակակից աշխարհում գործատուի հեղինակությունը դարձել է ոչ պակաս կարեւոր, քան ընկերության առեւտրային բրենդը։
Ինչպես է այն ձեւավորվում, ինչու է վճռորոշ տաղանդների ներգրավման համար եւ ինչպես է Career City Fest-ն օգնում ընկերություններին ու թեկնածուներին ավելի լավ հասկանալ միմյանց. այս հարցերի շուրջ Banks.am-ը զրուցել է Skill Event Marketing ընկերության հիմնադիր եւ Career City Fest-ի կազմակերպիչ Սերգեյ Ուսնունցի հետ:
Այս տարի հոբելյանական՝ հինգերորդ Career City Fest-ն անցկացվելու է ապրիլի 18-19-ը՝ «Մերիդիան» էքսպո-կենտրոնում:
- Եթե մի կողմ դնենք «փառատոն» բառը, ի՞նչ գործառույթ է իրականացնում Career City Fest-ը:
- Եթե դիտարկենք Career City Fest-ը «միջոցառման» ժանրից դուրս, ապա դրա գործառույթն ինստիտուցիոնալ է: Բիզնեսը, պետությունը եւ հասարակությունը տարբեր կերպ են ընկալում «գործատու» հասկացությունը, սակայն հազվադեպ են հրապարակայնորեն համադրում այդ պատկերացումները: Փառատոնը դրանք դարձնում է տեսանելի: Երբ սպասումները բարձրաձայնվում են բացահայտ, շուկան դառնում է կառավարելի եւ պակաս քաոսային: Հենց սա է Career City Fest-ի տնտեսական գործառույթը՝ կառուցել վստահություն:
Փառատոնի մուտքն անվճար է, գրանցումը՝ պարտադիր, քանի որ մեր նպատակն է նախապես հասկանալ՝ ինչ լսարան է մասնակցելու փառատոնին: Գրանցման հարցաշարը բավականին ընդգրկուն է, քանի որ ամեն տարի մենք պատրաստում ենք Career City Fest-ի այցելուների տվյալների ամփոփ բազա, բնականաբար, անանուն եւ վերլուծելով այս տվյալները՝ տրամադրում նաեւ մասնակից ընկերություններին: Սա օգնում է նրանց ավելի լավ ճանաչել լսարանը, որին հանդիպելու են Career City Fest-ի ժամանակ:
Մենք ձգտում ենք, որ մասնակիցների ներկայացվածությունը փառատոնին համապատասխանի աշխատաշուկայի իրական կառուցվածքին: Այս տարի խոսում ենք հինգ սերնդի ներկայացուցիչների մասին, որոնք աշխատաշուկայում ինքնադրսեւորվում են տարբեր ռիթմերով, սակայն Career City Fest-ի հարթակում պայմանականորեն միավորվում մեկ տարածքում՝ ստեղծելով երկխոսություն:
- Վերջին տարիներին ավելի հաճախ են խոսում գործատուի բրենդի մասին: Ինչի՞ հիման վրա է այն ձեւավորվում, եւ ինչո՞ւ այսօր այլեւս բավարար չէ պարզապես գեղեցիկ գովազդել ընկերության թափուր աշխատատեղը:
- Գործատուի բրենդը (employer brand) հասկացություն է, որը հայաստանյան իրականությունում համեմատաբար նոր է, սակայն որոշ ընկերություններում արդեն իսկ դրված է ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա:
Կարեւոր է հասկանալ, որ գործատուի բրենդը գոյություն ունի անկախ նրանից՝ ընկերությունը զբաղվում է դրանով, թե՝ ոչ: Մարդիկ ամեն դեպքում ձեւավորում են իրենց պատկերացումը յուրաքանչյուր ընկերության մասին: Եթե ընկերությունն աշխատում է գործատուի բրենդի վրա, ապա փորձում է կառավարել այդ պատկերացումը: Եթե չի զբաղվում՝ կառավարումն ու ազդեցությունը թողնվում են բախտի քմահաճույքին:
Ցանկացած ընկերությունում կան ներքին կարծիքներ, ոչ ֆորմալ առաջնորդներ, «ծխասենյակներում» ու սրճարաններում զրույցներ: Եվ հենց այդ պատճառով նույնիսկ ուժեղ առեւտրային բրենդներ ունեցող ընկերությունները սկսել են ռեսուրս հատկացնել գործատուի բրենդի կառավարման վրա: Մոտ 10-20 հայաստանյան ընկերություն արդեն իսկ անում է սա շատ բարձր, կարելի է ասել՝ համաշխարհային մակարդակով:
Սերգեյ Ուսնունցը
Եթե խիստ պարզեցնենք, ապա գործատուի բրենդն օգնում է ընկերությանը լինել գրավիչ: Ուժեղ առեւտրային բրենդի եւ գործատուի հզոր հեղինակության համադրւթյունը վերածվում է «մագնիսի» տաղանդների համար: Օրինակ, եթե բանկային ոլորտում ստեղծել եք գործատուի հզոր բրենդ, ապա նրանք, ովքեր երազում են աշխատել բանկում, առաջին հերթին ձգտելու են հայտնվել հենց ձեր ընկերությունում։
Սա հնարավորություն է տալիս ընկերության աշխատանքում ներգրավել լավագույն մասնագետներին՝ առավելագույնս «փոխշահավետ» պայմաններով, քանի որ մարդիկ այս դեպքում որոշում են կայացնում՝ հիմնվելով ոչ միայն աշխատավարձի վրա:
2023 թվականին մեր իրականացրած հետազոտությունը հստակ ցույց է տվել՝ գոյություն ունի գործատուի ընտրության առնվազն վեց առանցքային չափանիշ։ Եթե ընկերությունը դուրս է մնում այս օրակարգից, ստիպված է ապագա աշխատակցի հետ խոսել բացառապես «փողի լեզվով»։ Սա նշանակում է՝ ամեն անգամ հավելյալ վճարել եւ «իր կողմ քաշել» մասնագետին՝ որոշակի իմաստով դառնալով իրավիճակի զոհ։ Եթե աշխատակցին ցանկանում եք գրավել միայն աշխատավարձով, ապա մրցակցում եք շուկայի բոլոր այլ ընկերությունների հետ, եւ ցանկացածը, որը կառաջարկի 20–50 հազար դրամ ավելի, կկարողանա «որսալ» ձեր մասնագետին։ Սա մի բանի մասին է խոսում՝ գումարից բացի, դուք առաջարկելու այլ բան չունեք:
Գործատուի ուժեղ բրենդ ունեցող ընկերությունն առաջին հերթին առաջարկում է մշակույթ: Հետո՝ այդ մշակույթի ներսում որպես պրոֆեսիոնալ զարգանալու հնարավորություն: Երրորդ՝ կարիերայի աճ: Եվ միայն դրանից հետո գալիս է գումարի հերթը՝ որպես պրոֆեսիոնալիզմի եւ աճի արդյունք եւ ոչ հակառակը:
Դա նման է շուկային. եթե միակ փաստարկը գինն է, գնորդը միշտ կխնդրի իջեցնել այն, իսկ վաճառողը՝ բարձրացնել: Բայց եթե կան լրացուցիչ փաստարկներ, օրինակ՝ սպասարկումը, երաշխիքը, բոնուսները, ապա որոշումն ընդունվում է համալիր կերպով:
Նույնը տեղի է ունենում նաեւ ընկերությունում. հարմարավետ գրասենյակը, լրացուցիչ ուսուցման ծրագրերը, սպորտը, կյանքի եւ աշխատանքի հավասարակշռությունը, կարիերայի ուղիները, ղեկավարների դպրոցը, ապահովագրությունը, լրացուցիչ հանգստյան օրերը, բոնուսները, պարգեւավճարները՝ այս ամենն աշխատում է համակցված: Երբ աշխատակիցը առաջարկ է ստանում մեկ այլ ընկերությունից, նա արդեն համեմատում է ոչ միայն աշխատավարձը, այլեւ՝ այս հնարավորությունների ողջ փաթեթը:
Գործատուի բրենդը պետք է տեսանելի լինի մարդկանց: Այստեղ է, որ գործում է HR մարքեթինգը, երբ ընկերության ղեկավարությունը, HR-ը, մարքեթինգը եւ PR-ը միավորվում են: Ղեկավարությունն ապահովում է հեղինակությունը, HR-ը՝ մարդկանց հետ աշխատելու հմտությունը, մարքեթինգը՝ ճիշտ հաղորդակցման կարողությունը, իսկ PR-ը՝ ճգնաժամային հաղորդակցությունների կառավարումը: Սիներգիայի շնորհիվ այս բոլոր ուղղությունները սկսում են աշխատել համակարգված:
Այնպիսի փառատոնները, ինչպիսին է Career City Fest-ը, նման լայնածավալ հաղորդակցության առանցքային գործիքներից եւ արդյունավետ հարթակներից մեկն են: Մասնակցությունը փառատոնին հնարավորություն է տալիս ընկերությունների փորձագետներին տեսնել նաեւ այլոց մոտեցումները, համադրել սեփական փորձն աշխատաշուկայի իրականության հետ:
- Ի՞նչ է տեղի ունենում աշխատաշուկայի հետ, երբ ուժեղ, առաջատար ընկերությունները հրապարակայնորեն ձեւակերպում են իրենց պարտավորություններն աշխատակիցների հանդեպ եւ իրականացնում դրանք: Սա կարո՞ղ է գործարկել «դոմինոյի էֆեկտ» եւ ընդհանուր առմամբ բարձրացնել շուկայի նշաձողը:
- Երբ մենք մուտք գործեցինք շուկա, շատ լրագրողներ հարցնում էին՝ ինչո՞ւ եք որոշել, որ հենց Career City Fest-ին մասնակցող ընկերություններն են լավագույն գործատուները: Իմ պատասխանն այն ժամանակ եւ հիմա նույնն է՝ մենք չենք որոշում, թե ով է լավագույնը: Ստեղծում ենք հարթակ, որտեղ ցանկացած ընկերություն, անկախ գործունեության ոլորտից եւ չափից, կարող է ներկայացնել իրեն՝ որպես լավագույն գործատու:
Career City Fest-ում կարող եք հանդիպել ինչպես խոշոր բանկերի, այնպես էլ՝ 15-30 աշխատակից ունեցող ընկերությունների: Այո՛, խոշոր գործատուներն ավելի շատ ռեսուրս ունեն, բայց սա նրանց ավտոմատ առավելություն չի տալիս: Փոքր ընկերությունը նույնպես կարող է ստեղծել ուժեղ մշակույթ, եւ նման օրինակները բազմաթիվ են:
Սա նշանակում է, որ ընկերությունները, գալով փառատոնին, հրապարակայնորեն հայտարարում են՝ «մենք գործատուի բրենդի կառուցման ճանապարհին ենք»: Կարեւոր չէ՝ ով որ «կանգառում» է, կարեւոր է, որ գործընթացն արդեն սկսվել է: Այս ուղին ընտրելու փաստն աստիճանաբար փոխում է աշխատաշուկայի կոնյունկտուրան: Փորձը սկսում է տարածվել:
Ամենակարեւորն այն է, որ ժամանակի ընթացքում աշխատակիցները նույնպես սկսում են ավելի պահանջկոտ դառնալ աշխատանքային պայմանների նկատմամբ: Ձեւավորվում է սպասում, եւ եթե այն չի արդարանում, մարդիկ արդեն հասկանում են՝ որտեղ փնտրել հաջորդ գործատուին:
Որքան շատ ընկերություններ ձեւավորեն որոշակի ստանդարտներ եւ սահմանեն նշաձող, այնքան ավելի շատ մարդիկ՝ մեր ընկերները, հարեւանները, բարեկամները, կաշխատեն ավելի լավ պայմաններում: Հենց սա է կարիերայի փառատոնի առանցքային առաքելություններից մեկը:
Այդ պատճառով ենք Career City Fest-ն անվանում «լավագույն գործատուների փառատոն»: Սակայն այստեղ կարեւոր է նաեւ, թե ընկերությունն ինչ ուղերձ է հղում սեփական աշխատակիցներին: Չի կարելի մասնակցել փառատոնին, խոսել տարբեր արժեքների մասին, իսկ ընկերության ներսում անել բոլորովին այլ բան: Հետեւաբար, ընկերությունը, որը սկսում է ներկայանալ որոշակի «կերպարով», պետք է նախ եւ առաջ պահպանի այն սեփական աշխատակիցների հետ հարաբերություններում: Միշտ ավելի ճիշտ է կառուցել ներքին մշակույթ եւ հետո միայն խոսել դրա մասին հրապարակայնորեն:
- Պետությունը դեռեւս երկրի խոշորագույն գործատուն է: Այն եւս պե՞տք է աշխատի իր «բրենդի» վրա եւ ավելի ակտիվ մասնակցի մասնագիտական հարթակներին:
- Բրենդները մեկ օրում չեն ստեղծվում: Հայաստանում բոլոր բրենդներն ունեն իրենց պատմությունը՝ մեկ տարուց մինչեւ 30-35 տարի: Եվ շատ ընկերությունների համբավը դեռ 90-ականներից ոչ միանշանակ է: Ոմանք դա գիտակցել են եւ սկսել աշխատել այդ ուղղությամբ, ոմանք՝ դեռ ոչ: Որպես գործատու՝ պետության հեղինակությունը եւս հանրային ընկալման մեջ ամենաուժեղներից չէ:
Արմատացել են որոշակի պատկերացումներ, օրինակ՝ պետական համակարգում աշխատելու համար անհրաժեշտ է ունենալ «ծանոթ-բարեկամ»: Ասել, թե նման բան երբեք չի եղել, սուտ կլինի: 90-ականներին, երբ առհասարակ դժվար էր աշխատանք գտնել, իսկ մասնավոր բիզնեսը թույլ էր, պետությունը մնում էր որոշակի կայունության կղզյակ: Շատերը կարիերա էին կառուցում ծանոթների եւ բարեկամների միջոցով: Սա գոյատեւման մոդել էր:
Կարո՞ղ է արդյոք պետությունը փոխել այդ իմիջը։ Անշու՛շտ։ Ժամանակներն ու տնտեսական պայմանները փոխվում են։ Վերջին տարիներին բիզնեսն ավելի է հզորացել, զարգանում է այլ կերպ, աճում են հարկային մուտքերը, եւ, հետեւաբար, նաեւ ընդլայնվում պետության հնարավորությունները։ Բարձրանում են պետական ծառայողների աշխատավարձերը, հայտնվում են լրացուցիչ բոնուսներ ու առաջարկներ, մեծանում է ուշադրությունը միջին օղակի նկատմամբ։
Եթե պետական ծառայությունը գործում է թափանցիկ կանոններով եւ վերացնում կոռուպցիոն «մագնիսը», այն ինքնաբերաբար սկսում է մրցակցել մասնավոր հատվածի հետ հավասար պայմաններում։ Եվ այդ ժամանակ թեկնածուն հնարավորություն է ստանում կատարել գիտակցված ընտրություն՝ անցնել պետական ծառայությա՞ն, թե՞ աշխատել մասնավոր ընկերությունում։ Սա նորմալ պրակտիկա է, այդպես են կառուցված աշխատաշուկաներն ամբողջ աշխարհում։ Պետական ծառայությունը եւս հնարավոր կարիերայի ուղի է։ Գլխավոր խնդիրն այդ հնարավորությունները լուսաբանելն է, որպեսզի մարդը տեսնի բոլոր տարբերակները:
Այսօր արդեն նկատելի են փոփոխություններ. առանձին գերատեսչություններ աշխատում են այդ ուղղությամբ, գործարկում ծրագրեր, ուժեղացնում հաղորդակցությունը։ Մենք նույնպես կապի մեջ ենք եւ հույս ունենք, որ առաջիկա տարիներին պետական ծառայությունն ամբողջապես ներկայացված կլինի Career City Fest-ում։
- Եթե բիզնեսը «վաղվա վրա» է թողնում գործատուի հեղինակության կառուցման համակարգային աշխատանքը, ի՞նչ ռիսկեր է կուտակում:
- Կան բազմաթիվ ընկերություններ, որոնք դեռեւս չունեն նույնիսկ ձեւավորված առեւտրային բրենդ: Նրանց պարզապես ճանաչում են որպես «Սերգեյի ֆիրմա», եւ դա նորմալ է: Հնարավոր չէ միանգամից դառնալ պայմանական Coca-Cola:
Այսօր շուկայում արդեն կան առաջատարներ, եւ հենց նրանք են պայմաններ թելադրում: Նրանց հետեւից աստիճանաբար ձգվում են մյուսները: Միշտ լինելու են առաջատարներ եւ աուտսայդերներ, ինչպես հեծանվավազքում:
Եթե ընկերությունը հետաձգում է գործատուի բրենդի վրա տարվող համակարգային աշխատանքը, կարող է հայտնվել հետնապահների թվում: Քանի որ ինչպես շուկան, այնպես էլ՝ աշխատակիցների սպասումները փոխվում են, եւ նրանք, ովքեր չեն աշխատում իրենց հեղինակության վրա, սկսում են պարտվել կադրերի համար մղվող մրցակցությունում:
Career City Fest-ի թիմի խնդիրը թե՛ առաջատարների, թե՛ լսարանի հետ մշտական կապի մեջ լինելն է: Կարեւոր է զգալ եւ՛ բիզնեսը, եւ՛ հասարակությունը, որպեսզի հարթակը մնա արդիական: Երբ միտումները փոխվում են, պետք է ստեղծել նոր ձեւաչափեր ու հնարավորություններ, որոնք օգնում են ընկերություններին ավելի լավ եւ ազնիվ ներկայանալ շուկային:
- Շատ ընկերություններ դժգոհում են կադրերի պակասից: Ինչպե՞ս եք գնահատում իրավիճակը: Խնդիրն իսկապես մարդկանց պակա՞սն է, թե՞ հասարակության եւ գործատուների միջեւ հաղորդակցության խնդիր կա:
- Մարդկանց մոտավորապես 10-12%-ը Career City Fest է գալիս աշխատանք գտնելու նպատակով: Սակայն արդյունքում շատերը դժգոհում են՝ «եկել ենք, բայց գործատուները պատրաստ չեն մեզ ընդունել»: Մինչդեռ գործատուներն ասում են՝ «նրանք եկել են, բայց չեն համապատասխանում մեր չափանիշներին»: Իրականում երկու կողմն էլ իրավացի է:
Շատ առաջատար ընկերություններ թեկնածուների նկատմամբ բարձր պահանջներ ունեն: Ոչ բոլորն են պատրաստ դրանք բավարարել: Շատ թափուր հաստիքներ պահանջում են յուրահատուկ հմտություններ եւ որակավորումներ: Բացի այդ, ուժեղ մշակույթ ունեցող ընկերություններն աշխատակիցներ են ընտրում ոչ միայն մասնագիտական կարողություններց ելնելով, այլեւ փնտրում են մարդու, որը կհամապատասխանի ընկերության կորպորատիվ միջավայրին:
Շատ հաճախ մերժում ստացած թեկնածուները չեն հասկանում պատճառը: Նրանց թվում է՝ բավարար է լինել ուժեղ մասնագետ, օրինակ՝ ծրագրավորող: Մինչդեռ HR-ը նրանց մեջ տեսնում է ոչ միայն պրոֆեսիոնալի, այլեւ՝ մարդու, որն, ամենայն հավանականությամբ, չի կարող համապատասխանել ընկերության մշակույթին:
Career City Fest-ի խնդիրներից մեկն է ստեղծել հարթակ, որտեղ ընկերություններն ու թեկնածուները կարող են հանդիպել եւ ավելի լավ հասկանալ միմյանց պահանջները: Շատ հաճախ մեզ մոտ գալիս են ծնողներ եւ դասղեկներ՝ շուկայում ավելի լավ կողմնորոշվելու եւ իրենց երեխաներին կամ աշակերտներին օգնելու համար: Ուսանողները գալիս են դասախոսների հետ, շփվում, քննարկում թափուր աշխատատեղերն ու պահանջները: Սա կրթության եւ աշխատաշուկայի միջեւ փոխգործակցության կարեւոր բաղադրիչ է:

11.03.2026 | 22:30 Главная страница / Новости / Интервью /
В современном мире репутация работодателя стала не менее важной, чем коммерческий бренд компании. О том, как формируется бренд работодателя, почему это критично для привлечения талантов и как Career City Fest помогает компаниям и соискателям лучше понимать друг друга, мы поговорили с Сергеем Уснунцом, основателем компании Skill Event Marketing и организатором Career City Fest.
Career City Fest пройдет 18-19 апреля в экспо-центре «Меридиан» и станет юбилейным - пятым по счету.
В интервью с Banks.am Сергей Уснунц рассказал о роли фестиваля на рынке труда и о том, как открытость и прозрачность компаний способны менять ожидания всего рынка.
- Если убрать слово «фестиваль», какую функцию выполняет Career City Fest?
- Если рассматривать Career City Fest вне жанра «мероприятия», его функция - институциональная. Он структурирует ожидания. Бизнес, государство и общество по-разному воспринимают понятие «работодатель», но редко сверяют эти представления публично. Фестиваль делает эту сверку видимой. Когда ожидания проговариваются открыто, рынок становится управляемым, а не хаотичным. В этом и заключается его экономическая функция - ускорение доверия.
Вход на фестиваль остается свободным, но обязательна регистрация. Ее цель - заранее понимать, какая аудитория к нам приходит. Анкета достаточно обширная по сравнению с другими мероприятиями, потому что каждый год мы готовим аггрегированную базу данных и в процессе подготовки делимся этой аналитикой с компаниями-участниками. Это помогает им лучше понимать аудиторию, которую они встретят на Career City Fest.
Мы стремимся к тому, чтобы представленность участников соответствовала реальной структуре рынка труда. В этом году мы говорим о пяти поколениях, которые реализуют себя на рынке труда в разном ритме, но на площадке Career City Fest условно объединяются в одном пространстве и в одном диалоге.
- За последние годы все чаще говорят о бренде работодателя. На основе чего он формируется и почему сегодня уже недостаточно просто красиво прорекламировать свою вакансию?
- Бренд работодателя (employer brand) - понятие, которое словно только заходит в армянские реалии, но на самом деле уже имеет институциональный подход. При этом важно понимать, что бренд работодателя существует вне зависимости от того, занимается им компания или нет. Люди все равно формируют свое представление о каждой компании.
Если компания работает над брендом работодателя, это означает одно - она пытается управлять этим представлением и влиять на него. Если не занимается - управление и влияние отдаются на волю судьбы. В любой компании есть внутренние мнения, неформальные лидеры, разговоры «в курилках» и в кафе. И именно поэтому даже компании с сильными коммерческими брендами начали выделять ресурсы на управление брендом работодателя. В Армении уже есть 10–20 компаний, которые делают это на очень высоком, можно сказать, мировом уровне.
Сергей Уснунц
Если сильно упростить, то бренд работодателя помогает привлекать. Связка сильного коммерческого бренда и сильного бренда работодателя играет роль магнита. Например, если у тебя сильный бренд работодателя в банковской сфере, то те, кто мечтает работать в банке, в первую очередь хотят работать именно у вас.
Это дает возможность привлекать лучшие кадры на самых релевантных условиях, поскольку люди рассматривают компанию не только с позиции зарплаты. В 2023 году мы проводили исследование, и было четко видно: существует как минимум шесть ключевых критериев выбора работодателя. Если компания остается вне этой повестки, она может разговаривать с будущим сотрудником только на языке денег. А это означает - каждый раз переплачивать и «переманивать», становясь в каком-то смысле жертвой ситуации. Если ты предлагаешь сотруднику только зарплату, конкурируешь со всеми, и любая компания, предложившая на 20–50 тысяч драмов больше, сможет его переманить. Это означает, что тебе больше нечего предложить.
Компания с сильным брендом работодателя в первую очередь предлагает культуру. Во вторую - возможность развиваться в этой культуре как профессионал. В третью - карьерный рост. И только потом приходят деньги как следствие профессионализма и роста, а не наоборот.
Это как на рынке: если единственный аргумент - цена, покупатель всегда будет просить снизить, а продавец - поднять. Но если есть дополнительные аргументы, например, сервис, гарантия, бонусы, то решение принимается комплексно.
То же самое и в компании: комфортный офис, программы дополнительного обучения, спорт, баланс жизни, карьерные треки, школа руководителей, страховка, дополнительные выходные, бонусы, премии - все это работает в комплексе. Когда сотрудник получает предложение от другой компании, он уже сравнивает не только зарплату, а весь пакет возможностей.
Задача бренда работодателя - транслировать это. Здесь и появляется HR маркетинг, когда руководство, HR, маркетинг и PR объединяются. Руководство дает авторитет, HR умение работать с людьми, маркетинг умение правильно транслировать, а PR - управлять кризисными коммуникациями. В синергии это начинает работать системно.
Такие фестивали как Career City Fest являются одним из ключевых инструментов и эффективных платформ для такой масштабной трансляции. Участие в фестивале дает возможность экспертам компаний увидеть не только себя, но и других и сопоставить это с реальностью рынка труда.
- Что происходит с рынком труда, когда сильные, лидирующие компании публично формулируют свои обязательства перед сотрудниками и действительно их подтверждают? Может ли это запустить эффект домино и поднять планку рынка в целом?
- Когда мы вышли на рынок, многие журналисты спрашивали: почему вы решили, что именно компании, принимающие участие в Career City Fest лучшие работодатели? Мой ответ тогда и сейчас одинаков: мы не решаем, кто лучший. Мы создаем платформу, где любая компания, независимо от сферы деятельности и размера, может представить себя как работодателя.
На Career City Fest рядом могут быть представлены крупный банк и компания, имеющая 15–30 сотрудников. Да, у банка больше ресурсов, но автоматического преимущества это не дает. Небольшая компания тоже может создать сильную культуру и таких примеров много.
Это означает, что компании, приходя на фестиваль, публично заявляют: мы строим бренд работодателя, мы на этом пути. Не важно, кто на какой «остановке» находится, важно, что они уже в процессе. И сам факт выхода на этот путь постепенно меняет конъюнктуру рынка труда. Опыт начинает распространяться.
Самое главное, что со временем и сотрудники становятся более требовательными к условиям труда. Возникает ожидание, и если оно не оправдывается, люди уже понимают, где искать следующего работодателя.
Чем больше компаний формируют для себя определенные стандарты и обозначают планку, тем больше людей - наших друзей, соседей, родственников, будут работать в лучших условиях. В этом и есть одно из ключевых предназначений карьерного фестиваля.
Поэтому наш дескриптор - «фестиваль лучших работодателей». Но здесь важен и другой момент: какой «месседж» ты даешь своим действующим сотрудникам? Нельзя прийти на фестиваль, говорить одно, а внутри компании делать другое. Поэтому компания, которая начинает транслировать внешний образ, обязана поддерживать его изнутри. А еще лучше сначала выстроить культуру внутри и только потом говорить о ней публично.
- Государство все еще крупнейший работодатель страны. Должно ли оно также работать над своим «брендом» и активнее участвовать в профессиональных платформах?
- Бренды не создаются в один день. У всех брендов в Армении есть своя история - от одного года до 30-35 лет. И у многих компаний с 90-х тянется непростая репутация. Кто-то это осознал и начал с этим работать, кто-то пока нет. С государством как работодателем ситуация во многом похожая. В общественном восприятии его репутация тоже не самая сильная. Закрепились определенные представления, например - чтобы устроится на госслужбу, необходимо иметь «крышу». Говорить, что этого никогда не было, было бы неправдой. В 90-е годы, когда работу в целом было сложно найти, а частный бизнес был слабым, государство оставалось своего рода островком стабильности. Многие строили карьеру через знакомых и родственников. Это была модель выживания.
Может ли государство изменить этот имидж? Конечно. Времена и экономические условия меняются. Бизнес за последние годы стал сильнее, развивается по-другому, растут налоговые поступления, а значит и возможности государства. Повышаются зарплаты госслужащих, появляются дополнительные бонусы и предложения, усиливается внимание к среднему звену.
Если государственная служба действует по прозрачным правилам и убирает коррупционный «магнит», она автоматически начинает конкурировать с частным сектором на равных условиях. И тогда у соискателя появляется осознанный выбор - госслужба или частная компания. Это нормальная практика, так устроены рынки труда во всем мире. Государственная служба такой же возможный карьерный трек. Главная задача подсветить эти возможности, чтобы человек видел перспективу.
Сегодня уже заметны изменения: отдельные ведомства работают над этим, запускают программы, усиливают коммуникацию. Мы тоже на связи и надеемся, что в ближайшие годы государственная служба будет представлена на Career City Fest.
- Если бизнес откладывает системную работу со своей репутацией работодателя «на потом», какие риски он накапливает?
- Есть много компаний, у которых пока нет даже сформированного коммерческого бренда. Их знают просто как «фирму Сергея» и это нормально. Невозможно сразу стать условной Coca-Cola.
Сегодня на рынке уже есть лидеры и именно они задают тон. За ними постепенно подтягиваются другие. Всегда будут лидеры и аутсайдеры, как в велогонке.
Если компания откладывает системную работу над брендом работодателя, она рискует оказаться в числе догоняющих. Потому что рынок меняется, ожидания ожидания сотрудников, и те, кто не работает с репутацией, начинают проигрывать в конкуренции за кадры.
Наша задача, как команды Career City Fest, быть на постоянной связи и с лидерами, и с аудиторией. Важно чувствовать и бизнес, и общество, чтобы площадка оставалась актуальной. И как только меняются тренды, создавать новые форматы и возможности, которые помогают компаниям лучше и честнее представлять себя рынку.
- Многие компании жалуются на дефицит кадров. Как вы оцениваете ситуацию? Проблема действительно в нехватке людей или все-таки есть проблемы с коммуникацией между обществом и работодателями?
- Примерно 10-12% людей приходят на Career City Fest с целью найти работу. Но, как итог многие жалуются: «Мы пришли, а работодатели не готовы нас принять». В то же время работодатели говорят: «Они пришли, но не соответствуют нашим критериям». На самом деле правы обе стороны.
У многих ведущих компаний высокие требования к кандидатам. Не каждый готов их выполнить, потому что запросы бизнеса меняются. Многие вакансии требуют специфических навыков и квалификаций. К тому же компании с сильной культурой выбирают сотрудников не только по компетенциям, но и по соответствию своей корпоративной среде.
Очень часто кандидаты, получая отказ, не понимают причины. Им кажется, что достаточно быть сильным специалистом, например, программистом. Тем временем HR видит в них не только профессионала, но человека, который потенциально не вписывается в культуру компании.
Одна из задач Career City Fest - создать площадку, где компании и кандидаты могут встретиться и лучше понять запросы друг друга. Очень часто к нам приходят родители и классные руководители, чтобы лучше ориентироваться на рынке и помогать своим детям или ученикам. Студенты приходят вместе с преподавателями, общаются, обсуждают вакансии и требования. Это важный элемент образовательного и профессионального взаимодействия.