Անելիք Բանկը մեկնաբանել է «Անելիք Ռու»-ի լիցենզիայի հետկանչումը
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկն այսօր հետ էր կանչել ռուսաստանյան առեւտրային բանկ «Անելիք Ռու» ՍՊԸ-ի լիցենզիան: Banks.am-ի խնդրանքով Անելիք Բանկը պարզաբանում է տարածել այս կապակցությամբ:
Բանկի պարզաբանման մեջ մասնավորապես ասված է. «Տեղեկացնում ենք, որ ՌԴ Կենտրոնական բանկի կողմից ռուսական «Անելիք Ռու» ՍՊԸ-ի լիցենզիան հետ կանչելու փաստը ոչ մի կերպ չի անդրադառնում հայաստանյան «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի գործունեության վրա:
«Անելիք Ռու» ՍՊԸ-ն եւ «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ն տարբեր իրավաբանական կազմակերպություններ են՝ տարբեր սեփականատերերի կազմով:
Արդեն 5 տարուց ավելի է, ինչ «Անելիք Ռու» ՍՊԸ-ն չի հանդիսանում «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի դուստր բանկ եւ պահպանել է միայն պատմական անվանումը: Բացի այդ, «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ն չունի ոչ մի առնչություն «Անելիք» դրամական փոխանցումների համակարգի հետ, որը պատկանել եւ կառավարվել էր «Անելիք Ռու» ՍՊԸ-ի կողմից:
Բանկը շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը»:
Banks.am-ը մեջբերում է Ռուսաստանի ԿԲ-ի պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարությունը. «Առեւտրային բանկ «Անելիք Ռու» ՍՊԸ-ի գործունեության մեջ հայտնաբերվել են օրենսդրական բազմաթիվ խախտումներ՝ կապված հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման (լվացման) եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի հետ՝ լիազոր մարմնին պարտադիր վերահսկողության ենթակա գործարքների մասին տեղեկությունների ներկայացման հավաստիության եւ ամբողջականության մասով:
2016-ի վերջից բանկը ներգրավված է եղել կասկածելի գործարքներում՝ կապված դրամական միջոցների՝ երկրից դուրս բերման, կանխիկացման, ինչպես նաեւ տրանզիտային գործարքների հետ: «Անելիք Ռու»-ի ղեկավարությունն ու սեփականատերերը չեն ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ հաճախորդների կասկածելի գործունեության մեջ բանկի ներգրավվածությունը բացառելու համար: Ստեղծված իրավիճակում ԿԲ-ն որոշել է դուրս բերել «Անելիք Ռու»-ին բանկային ծառայությունների շուկայից»:

Банк Анелик прокомментировал отзыв лицензии «Анелик РУ»
Центральный банк России отозвал сегодня лицензию российского коммерческого банка ООО «Анелик РУ». По просьбе Banks.am Банк Анелик предоставил пояснение в связи с этим.
В пояснении банка, в частности, говорится: «Сообщаем, что отзыв лицензии на проведение банковских операций у российского банка ООО «Анелик РУ» со стороны Центрального Банка РФ никак не влияет на деятельность армянского ЗАО «Банк Анелик».
ООО «Анелик РУ» и ЗАО «Банк Анелик» являются разными юридическими компаниями с разным составом акционеров.
Уже более 5 лет ООО «Анелик РУ» не является дочерним банком армянского банка ЗАО «Банк Анелик»  и сохранил лишь историческое название. Кроме того, ЗАО «Банк Анелик» не имеет отношения к системе денежных переводов «Анелик», которая принадлежала и управлялась ООО «Анелик РУ».
ЗАО «Банк Анелик» продолжает свою работу в обычном режиме».
Banks.am цитирует заявление, размещенное на официальном сайте ЦБ России: «В деятельности ООО КБ «Анелик РУ» установлены многочисленные нарушения требований законодательства в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части полноты и достоверности представлявшихся в уполномоченный орган сведений об операциях, подлежащих обязательному контролю.
С конца 2016 года банк был вовлечен в проведение сомнительных операций, связанных с выводом денежных средств за рубеж и их обналичиванием, а также транзитных операций. Руководство и собственники ООО КБ «Анелик РУ» не предприняли действенных мер, направленных на исключение вовлечения кредитной организации в сомнительную деятельность ее клиентов. В сложившихся обстоятельствах Банк России принял решение о выводе ООО КБ «Анелик РУ» с рынка банковских услуг».