«Ռոսնեֆտ»-ը «Նաիրիտ»-ի վերաբերյալ առաջարկներ չի արել
Երեւան: Մեդիամաքս: «Նաիրիտ» գործարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասով մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը կներկայացվի առաջարկների նոր փաթեթ:
Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց «Նաիրիտ» գործարանի բողոքի ցույց անցկացնող աշխատակիցներին ասել է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ «Ռոսնեֆտ» ընկերությունից ոչ մի առաջարկություն չի ստացվել, եւ պետք չէ հույսեր կապել միայն այդ ընկերության հետ: Երվանդ Զախարյանը խոստացել է, որ առաջիկա օրերին կվճարվի նաիրիտցիների մեկ ամսվա աշխատավարձը:
«Նաիրիտ» գործարանը չի վճարել իր աշխատակիցների 18 ամսվա աշխատավարձը:
Ս.թ. փետրվարի 24-ին՝ Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ Սոչիում հանդիպելուց հետո ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «Ռոսնեֆտ»-ը նախատեսում է Հայաստանում ներդնել շուրջ 500 մլն դոլար:
«Մենք լսեցինք «Ռոսնեֆտ» ընկերության նախագահ Իգոր Սեչինի հաշվետվությունը՝ կատարված աշխատանքների եւ իրենց ծրագրերի մասին: Նախատեսվում է Հայաստանում իրականացնել շուրջ 500 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր: Մոտակա շաբաթվա ընթացքում մենք արդեն առարկայական քննարկելու ենք, թե ինչ պայմաններ պետք է ստեղծենք այդ ներդրումների համար, որպեսզի կարճ ժամկետում դրանք իրականություն դառնան: Ծրագիրն առնչվում է «Նաիրիտ» գործարանին` նոր կառուցվելիք գործարանում հիմնական աշխատողները լինելու են հենց «Նաիրիտ»-ի աշխատողները»,- ասել էր Տիգրան Սարգսյանը:

«Роснефть» не сделала предложений относительно «Наирита»
Об этом сегодня сотрудникам завода «Наирит», организовавшим акцию протеста перед зданием правительства Армении, сказал министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян.
Он сообщил, что компания «Роснефть» не сделала никаких предложений, и не нужно возлагать надежды только на эту компанию. Ерванд Захарян обещал, что в ближайшие дни будет выплачена зарплата наиритцев за один месяц.
Завод «Наирит» не платит зарплату своим сотрудникам уже 18 месяцев.
После встречи с премьер-министром России Дмитрием Медведевым, состоявшейся 24 февраля текущего года в Сочи, премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что «Роснефть» планирует внедрить в Армении около 500 млн. долларов.
«Мы заслушали отчет президента компании «Роснефть» Игоря Сечина о проделанной работе и планах компании. В Армении планируется инвестировать около 500 млн. долларов. В ближайшие недели мы обсудим, какие условия нужно создать для этих вложений, чтобы проект был реализован в предельно сжатые сроки. Проект касается завода «Наирит»», - сказал Тигран Саргсян.