ԲՏԱ Բանկ-ն արձագանքել է կապիտալի լրացման մասին լուրին
«ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ ղեկավարությունն այսօր արձագանքել է հունիսի 5-ին Banks.am կայքում հրապարակված Սամվել Ճզմաչյան. «ԲՏԱ Բանկի եւ մի քանի այլ բանկերի կապիտալը կլրացվի» լուրին:
Ներկայացնում ենք ստացված պարզաբանումն ամբողջությամբ.
«05.06.2014թ. ժամը 16:52 http://www.banks.am կայքում հրապարակված «Սամվել Ճզմաչյան. «ԲՏԱ Բանկի եւ մի քանի այլ բանկերի կապիտալը կլրացվի»» հոդվածի կապակցությամբ «ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ ղեկավարությունը պարզաբանում է հետևյալը.
2014թ. փետրվարի 6-ին տարածվել է տեղեկատվություն այն մասին, որ «Կազկոմմերցբանկ» ԲԸ /ԿԿԲ/ և գործարար Կ.Ռակիշևը «Սամրուկ-Կազին» Ազգային բարեկեցության հիմնադրամ /ԱԲՀ/» բաժնետիրական ընկերությունից ձեռք են բերում «ԲՏԱ Բանկ» ԲԸ /Ղազախստան/ 46.5% բաժնետոմս յուրաքանչյուրը:
21.05.2014թ. Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային բանկի կայքում տեղակայված տեղեկատվության մեջ (http://ru.kkb.kz/page/News?no=1402976) նշվում է. «Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային բանկի Վարչության կողմից 2014թ. մայիսի 6-ին կայացվել է թիվ 73 որոշումը «ԲՏԱ Բանկ» ԲԸ բանկային հոլդինգի կարգավիճակի ձեռքբերման համար ««Կազկոմմերցբանկ» բաժնետիրական ընկերությանը համաձայնություն տալու մասին»»:
«Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի և «ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ Կանոնադրության համաձայն, Բանկի կառավարման բարձրագույն մարմինը բաժնետերերի ընդհանուր ժողովն է: «ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի նիստը կկայանա 12.06.2014թ.: Օրակարգին կարող եք ծանոթանալ «ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ պաշտոնական կայքում`http://www.bta.am/ru/shareholders:
Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ 06.06.2014թ. դրությամբ «ԲՏԱ Բանկ» ՓԲԸ գրանցված բաժնետերերի ցուցակում փոփոխություններ չկան»:

БТА Банк выступил с разъяснением по поводу пополнения капитала
Руководство БТА Банка выступило сегодня с разъяснением относительно сообщения «Самвел Чзмачян. Капитал БТА Банка и нескольких других банков будет пополнен», опубликованного 5 июня на сайте Banks.am.
Представляем полный текст разъяснения:
«6 февраля 2014 года было распространено сообщение о том, что АО “Казкоммерцбанк” (ККБ) и бизнесмен К. Ракишев приобретают у АО «Фонд национального благосостояния (ФНБ) «Самрук-Казына» по 46,5% акций АО “БТА Банк” (Казахстан), каждый.
“Правлением Национального банка Республики Казахстан принято постановление №73 от 6 мая 2014 года “О выдаче АО “Казкоммерцбанк” согласия на приобретение статуса банковского холдинга АО “БТА Банк””, - указывается в информации, размещенной на сайте Нацбанка 21.05.2014г. (http://ru.kkb.kz/page/News?no=1402976).
Согласно закону РА “О банках и банковской деятельности” и Уставу ЗАО “БТА Банк”, общее собрание акционеров является высшим органом управления Банка. Заседание общего собрания акционеров ЗАО “БТА Банк” состоится 12.06.2014г. С подробной повесткой дня можете ознакомится на официальной странице ЗАО “БТА Банк”: http://www.bta.am/ru/shareholders.
Одновременно сообщаем, что по состоянию на 06.06.2014г. изменений в списке зарегистрированных акционеров ЗАО “БТА Банк”, нет».