Վրաստանի բանկային համակարգի բարեփոխումը թույլ կտա ներգրավել լրացուցիչ $200 միլիոն
Վրաստանի տնտեսական բարեփոխումների հարցերով պետնախարար Կախա Բենդուկիձեն հայտարարել է, որ հաշվեհամար բացելիս հաճախորդների գրանցման գործընթացի դյուրացումը թույլ կտա վրացական բանկերին լրացուցիչ միջոցներ ներգրավել` մոտավորապես $200 միլիոնի չափով: Նրա խոսքերով, այն դրական ազդեցություն կունենա Վրաստանի տնտեսության զարգացման վրա եւ կնվազեցնի վարկերի տոկոսադրույքները:
Բենդուկիձեն ասել է, որ “պետք չէ վախենալ Վրաստանում ֆինանսական գործունեության դյուրացման օրինագծի վերաբերյալ Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամի /ԱՄՀ/ բացասական գնահատականից”: Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՀ-ն դեմ էր նաեւ 2004 թվականի հարկային բարեփոխումներին:
“Չգիտեմ, թե բարեփոխումների վերաբերյալ ի՞նչ փաստաթուղթ է ներկայացվել ԱՄՀ-ին: Փաստաթղթում չկա այնպիսի մի դրույթ, որը կարող է վատ ազդեցություն ունենալ Վրաստանի համար: Այս փոփոխությունները շատ կարեւոր են, քանի որ կարող են Վրաստանի բանկային սեկտորին լրացուցիչ միջոցներ բերել”, - նշել է Կախա Բենդուկիձեն:
Պետնախարարը համոզված է, որ ԱՄՀ ներկայացուցիչները կարդացել են ոչ թե ամբողջ օրինագիծը, այլ դրա առանձին դրույթները: Նրա խոսքերով, օրինագիծը խթանում է բանկային համակարգի թափանցիկությունը եւ խիստ միջոցներ է նախատեսում փողերի լվացման դեմ պայքարելու համար:

Реформа банковской системы Грузии позволит привлечь дополнительно около $ 200 млн
Госминистр по вопросам экономических реформ Грузии Каха Бендукидзе заявил, что упрощение процедур регистрации клиентов при открытии счетов позволит грузинским банка привлечь дополнительные средства в размер около $ 200 млн. По его словам, это положительно повлияет на развитие экономики Грузии и снизит процентные ставки на кредиты.
Бендукидзе сказал, что «не надо бояться негативной оценки МВФ относительно законопроекта по упрощению финансовой деятельности в Грузии». Он напомнил, что МВФ был и против проведения налоговой реформы в 2004 году.
«Я не знаю, какой документ относительно реформы был представлен МВФ. В документе нет ничего такого, что было бы плохо для Грузии. Это очень важные изменения, которые позволят банковскому сектору Грузии привлечь дополнительные средства», - отметил Каха Бендукидзе.
Госминистр уверен, что представители МВФ читали не весь законопроект, а лишь отдельные его пункты. По его словам, законопроект стимулирует прозрачность в банковской системе и ужесточает мероприятия, направленные против отмывания денег.