Moody’s-ը կարծում է, որ ՀՀ ՀՆԱ-ի աճը ցածր է լինելու 2013թ. ցուցանիշից
Moody’s գործակալության փորձագետները կարծում են, որ այս տարի Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճը ցածր է լինելու 2013թ. ցուցանիշից:
Ինչպես հաղորդում է ՌԲԿ-ն, Moody’s-ի զեկույցում ասվում է, որ ուկրաինական ճգնաժամը եւ դրանում Ռուսաստանի ներգրավվածությունը զսպում են վարկային կանխատեսումը ԱՊՀ բոլոր ութ երկրների համար:
Ինչպես նշում են գործակալության փորձագետները, ճգնաժամը խորացնում է տնտեսական ռիսկերը ԱՊՀ երկրների համար, որոնք տնտեսական ամուր կապեր ունեն Ռուսաստանի հետ, որն էլ, իր հերթին, արձանագրում է տնտեսական աճի դանդաղեցում: Բացի դրանից, այն մեծացնում է տարածքային վեճերի վերսկսման աշխարհաքաղաքական ռիսկերը եւ Ռուսաստանի հետ ուղղակի առճակատման հավանականությունը:
Թեեւ Ռուսաստանի ՀՆԱ-ի նվազումը բացասաբար է անդրադառնում ԱՊՀ 8 երկրներից 6-ի տնտեսությունների վրա, սակայն դրանցում ՀՆԱ-ի աճը պահպանվում է Եվրոպական Միության վերականգնվող տնտեսության շնորհիվ: Բացի դրանից, հարաբերական բարձր մակարդակի վրա են պահպանվում հումքի գները, ինչը նույնպես այս կամ այն աստիճանով պահպանում է ՀՆԱ-ի աճը ԱՊՀ բոլոր երկրներում:
Արդյունքում Moody’s-ը ակնկալում է, որ ԱՊՀ 8 երկրներից 6-ը 2014թ. կունենան ՀՆԱ-ի աճի դրական ցուցանիշ:
Ամենամեծ աճը կանխատեսվում է Վրաստանում եւ Բելառուսում, իսկ Հայաստանում, Ադրբեջանում, Մոլդովայում եւ Ղազախստանում ՀՆԱ-ի աճը, ամենայն հավանականությամբ, ցածր կլինի 2013թ. ցուցանիշներից:

Moody’s считает, что рост ВВП Армении будет ниже показателя 2013 года
Эксперты агентства Moody’s считают, что рост ВВП Армении в этом году окажется ниже показателя 2013 года.
Как сообщает РБК, в докладе Moody’s говорится, что украинский кризис и вовлеченность в него России сдерживает кредитный прогноз для всех восьми стран СНГ.
Как отмечают эксперты агентства, кризис усугубляет экономические риски для стран СНГ, имеющих сильные экономические связи с Россией, которая, в свою очередь, переживает экономическое замедление. Кроме того, он повышает геополитические риски возобновления давних территориальных конфликтов и увеличивает вероятность прямой конфронтации с Россией.
Хотя снижение ВВП России негативно сказывается на экономике шести из восьми стран Содружества, рост ВВП в них поддерживается восстанавливающейся экономикой Европейского Союза. Кроме того, на относительно высоком уровне сохраняются цены на сырье, что также в той или иной мере поддерживает рост ВВП во всех странах СНГ.
В результате Moody’s ожидает, что шесть из восьми стран СНГ (в это число не попали Россия и Украина) достигнут положительного показателя роста ВВП в 2014 году.
Наиболее сильный рост прогнозируется в Грузии и Белоруссии, в то время как в Армении, Азербайджане, Молдавии и Казахстане рост ВВП, скорее всего, не дотянет до показателей 2013 года.