Fitch Ratings-ը վերահաստատել է Հայաստանի վարկանիշները
Fitch Ratings գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի՝ արտարժույթով եւ ազգային արժույթով թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշները («ԹԴՎ»)  «BB-»  մակարդակում:
Հայաստանի առաջնային չապահովված պարտատոմսերի վարկանիշները արտարժույթով եւ ազգային արժույթով հաստատվել են «BB-» մակարդակում:  Կանխատեսումը երկարաժամկետ ԹԴՎ-ի մասով՝ «Կայուն»: Երկրի առաստաղային վարկանիշը հաստատվել է «BB» մակարդակում, իսկ արտարժույթով կարճաժամկետ ԹԴՎ-ն՝ «B» մակարդակում:
Ինչպես հայտնել են գործակալությունում, Հայաստանի վարկանիշների հաստատումը արտացոլում է հետեւյալ առանցքային գործոնները.
Fitch-ը ակնկալում է, որ 2013 թ-ին բյուջեի դեֆիցիտը կմնա անփոփոխ՝ ՀՆԱ-ի 1.6% մակարդակում՝ 2,6%-ի համեմատ, որն ամրագրված է բյուջեի մասին օրենքում:
Fitch-ը կանխատեսում է, որ պարտքի դինամիկան, ամենայն հավանականությամբ, կլինի բարենպաստ: Մասնավորապես, 2014-ին «պարտք/ՀՆԱ» ցուցանիշը փոքր ինչ կնվազի, այնուհետեւ կմնա կայուն մակարդակի վրա: Սակայն, հաշվի առնելով, որ պետական պարտքի 84%-ը արտարժույթով է՝ այն կարող է ենթարկվել ռիսկերի արտարժույթի կտրուկ տատանումների դեպքում: Ընթացող կենսաթոշակային բարեփոխումները պետք է նպաստեն երկրի ֆինանսական շուկայի զարգացմանը, մինչդեռ դրա համար ժամանակ կպահանջվի:
Ըստ Fitch-ի գնահատականների, 2013 թ.-ին ՀՆԱ-ի աճը կրճատվել է, հասնելով մոտ 3%-ի (7.2%` 2012 թ-ին), ինչը պայմանավորված է պետական ներդրումների դանդաղեցմամբ, անբարենպաստ գյուղատնտեսական ժամանակաշրջանով եւ գազի գնի բարձրացմամբ: Fitch-ը կանխատեսում է աճի տեմպերի աստիճանական բարձրացում՝ մինչեւ 4% 2014 թ-ին եւ մինչեւ 5%` երկարաժամկետ ապագայում:
Fitch-ում ընդգծել են, որ Հայաստանի Կենտրոնական Բանկն իրականացնում է փոխարժեքի լողացող քաղաքականություն, միեւնույն ժամանակ, դոլարիզացիան մնում է բարձր մակարդակի վրա: Հայաստանի վարկանիշներն ուղեկցվում են բավական ուժեղ մակրոտնտեսական միջավայրով: Մակրոտնտեսական քաղաքականության իրականացման վրա դրական ազդեցություն են ունեցել ԱՄՀ-ի կողմից իրականացված մի շարք ծրագրեր (2005թ.): Բացի այդ, Հայաստանը վերջերս $125 մլն արժողությամբ եւս մեկ վարկ է համաձայնեցրել՝ 2014-2017թթ. լայնածավալ ֆինանսավորման շրջանակներում:
Բանկային համակարգի կողմից սուվերեն վարկունակության ռիսկերը մեղմվում են բանկերի մեծ հնարավորությունններով՝ վնասների կլանման առումով, ինչպես նաեւ այն հանգամանքով, որ բանկերի սեփականատերերը մեծամասամբ  արտասահմանցիներ են: Չնայած 2013-ի առաջին կեսում վարկավորման գործընթացի դանդաղեցմանը եւ ԿԲ-ի կողմից արտարժութային վարկավորման աճի զսպմանն ուղղված քայլերին, վարկավորման աճը շարունակում է բարձր մնալ:
ԵՄ-ի Արեւելյան գործընկերության ծրագրի փոխարեն Ռուսաստանի կողմից կառավարվող Մաքսային Միությանը միանալու Հայաստանի վերջերս կայացված որոշումն ընդգծում է նրա սերտ կապը Ռուսաստանի հետ: Մաքսային միություն մտնելը թույլ կտա նվազեցնել գազի գինը՝ այդպիսով նվազեցնելով  ներմուծման գինը եւ բարելավելով Հայաստանի առեւտրային պայմանները: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով Ռուսաստանի գերակշիռ բաժինը Հայաստանի արտաքին առեւտրում, Fitch-ը կանխատեսում է, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի միացումը դժվար թե նշանակալի ազդեցություն կունենա  առեւտրային հոսքերի վրա:

Fitch подтвердило рейтинги Армении на уровне «BB-», прогноз «Стабильный»
Агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-».
Рейтинги приоритетных необеспеченных облигаций страны в иностранной и национальной валюте подтверждены на уровне «BB-». Прогноз по долгосрочным РДЭ – «Стабильный». Рейтинг странового потолка подтвержден на уровне «BB», а краткосрочный РДЭ в иностранной валюте – на уровне «B».
Как сообщили в агентстве, подтверждение суверенных рейтингов Армении отражает следующие ключевые факторы:
Налогово-бюджетные результаты отличались от уровней, заложенных в бюджет, второй год подряд в 2013 г. Ввиду более высоких, чем ожидалось, налоговых доходов и более низких, чем планировалось, расходов по крупным проектам с зарубежным финансированием, Fitch ожидает, что дефицит бюджета останется практически без изменений относительно 2012 г., на уровне около 1,6% ВВП в 2013 г. в сравнении с 2,6%, заложенными в законе о бюджете.
Динамика долга, скорее всего, останется довольно благоприятной. Так, Fitch ожидает, что коэффициент «долг/ВВП» немного снизится в 2014 г., а затем в целом останется стабильным. Однако, поскольку 84% госдолга номинировано в иностранной валюте, долговой профиль Армении подвержен рискам в случае резких изменений валютного курса. Текущая пенсионная реформа должна способствовать развитию финансового рынка страны, хотя на это потребуется время.
Согласно оценкам Fitch, рост ВВП уменьшился примерно до 3% в 2013 г. с 7,2% в 2012 г. в основном ввиду замедления государственных инвестиций, неблагоприятного сельскохозяйственного сезона и временного повышения цен на газ. Fitch ожидает постепенного восстановления темпов роста: примерно до 4% в 2014 г. и 5% в более долгосрочной перспективе.
Согласно оценкам агентства, дефицит счета текущих операций сократился до все еще высокого уровня в 8,2% ВВП в 2013 г. с 11,2% в 2012 г., и в течение прогнозного периода ожидается его дальнейшее постепенное уменьшение. Такое улучшение связано, в первую очередь, со значительным ростом профицитов по доходам и переводам средств. Сокращение дефицита счета текущих операций и первый выпуск суверенных еврооблигаций Армении помогли обеспечить умеренное увеличение валютных резервов.
Центральный Банк Армении позволяет гибкий валютный курс, хотя долларизация является высокой. Рейтинги Армении поддерживаются достаточно сильной макроэкономической средой и историей инфляции на уровне суверенных эмитентов с рейтингами категории «BB».  На проведение макроэкономической политики позитивно повлиял ряд программ МВФ (2005 г.). Кроме того, Армения недавно согласовала еще один кредит на сумму 125 млн. долл. в рамках расширенного финансирования на 2014-2017 гг.
Риски для суверенной кредитоспособности со стороны банковской системы сглаживаются сильными возможностями банков по абсорбированию убытков и тем, что банки преимущественно находятся в иностранной собственности. Несмотря на замедление в 1 пол. 2013 г., рост кредитования остается высоким, хотя ЦБА предпринимает меры по сдерживанию роста валютного кредитования.
Недавняя договоренность Армении о присоединении к возглавляемому Россией таможенному союзу, а не к программе восточного партнерства ЕС подчеркивает ее сильные связи с Россией. Вступление в Таможенный союз позволит снизить цены на газ и, таким образом, сократит счет за импорт и улучшит условия торговли у Армении. В то же время, с учетом уже доминирующей доли России во внешней торговле Армении, присоединение к ТС вряд ли существенно повлияет на торговые потоки.