Ռուբլու գոտի մտնելու վերաբերյալ դեռեւս որեւէ խոսակցություն չկա, ասել է ֆինանսների նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: 2014-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարության գերակայությունը կլինի մաքսային եւ հարկային օրենսդրության համապատասխանեցումը Մաքսային միության օրենսդրությանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը` նշելով, որ համապատասխան աշխատանքային խմբերն արդեն սկսել են աշխատանքներն այդ ուղղությամբ:
Անդրադառնալով Մաքսային միության անդամակցության դեպքում ռուբլու գոտի մտնելու հարցին` ֆինանսների նախարարն ասել է, որ ոչ Ռուսաստանը, ոչ էլ ՄՄ այլ երկրներ նման հայտարարություն չեն արել, եւ նման որոշում գոյություն չունի:
«Այս պահին այն նախաձեռնությունում, որն առկա է միասնական տնտեսական տարածքի մասին, դեռեւս որեւէ խոսակցություն ռուբլու գոտու եւ միասնական արժույթի մասին չկա”,- ասել է նախարարը:
Հարցին, թե ինչ ազդեցություն կունենա ռուսական ռուբլու ներկայիս արժեզրկումը ՀՀ տնտեսության վրա, նախարարը պատասխանել է հետեւյալը.
«Այն տնտեսական իրադարձությունները, որ տեղի են ունենում ՌԴ-ում, մեր երկրի տնտեսության համար խիստ կարեւոր են: ՌԴ-ում, ինչպես եւ մի շարք զարգացող երկրներում, 2013-ը նշանավորվեց տնտեսական աճի տեմպի դանդաղմամբ, ինչը, բնականաբար, չի կարող չազդել մեզ վրա: Մեր վերլուծաբանները հիմա փորձում են հասկանալ, թե բացի տնտեսական աճից ինչ այլ գործոններ կարող են ազդեցություն  թողնել մեր տնտեսության վրա»:

Пока нет никаких разговоров о вхождении в зону рубля, сказал министр финансов Армении
Ереван /Медиамакс/. Приоритетом деятельности министерства финансов Армении в 2014 году станет приведение налогового и таможенного законодательств страны в соответствие с законодательством Таможенного союза.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня сказал министр финансов Армении Давид Саргсян, отметивший, что соответствующие рабочие группы уже приступили к выполнению поставленных задач.
Комментируя вопрос о вступлении Армении в зону рубля в случае присоединения к Таможенному союзу, министр сказал, что ни Россия, ни какая-либо другая страна-член ТС не делали подобного заявления.
«На данный момент никаких разговоров касательно вступления в зону рубля и единой валюты нет»,- сказал министр.
На вопрос, как скажется на экономике Армении нынешняя девальвация рубля, Давид Саргсян ответил:
«Те экономические процессы, которые сегодня мы наблюдаем в России, очень важны для экономики нашей страны. 2013 год ознаменовался как в России, так и в ряде других стран замедлением темпа экономического роста, что, конечно же, не может не сказаться на нас. Наши аналитики пытаются понять, что еще кроме экономического роста может повлиять на нашу экономику».