2013թ. ամբողջ աշխարհում գործազուրկների թիվն ավելացել է եւս 5 մլն-ով
2013թ. աշխարհում գործազուրկների ընդհանուր թիվը կազմել է 202 մլն մարդ` նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 5 մլն-ով:
Ինչպես հաղորդում է Finmarket.ru-ն, վկայակոչելով Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության նոր զեկույցը զբաղվածության ոլորտի միտումների վերաբերյալ, 2013 թ-ին տնտեսության դանդաղ վերականգնումը չի հանգեցրել զբաղվածության ճգնաժամի կարգավորմանը:
15-ից 24 տարեկան գործազուրկ երիտասարդների թիվը կազմել է 74.5 մլն: Միաժամանակ, գործազուրկ երիտասարդների ամենամեծ թիվն արձանագրվել է Մերձավոր Արեւելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի, Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի երկներում, ինչպես նաեւ Եվրոպայի հարավում: Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում գործազրկության մակարդակը երիտասարդության շրջանում կազմել է 18%:

В 2013 году число безраработных по всему миру увеличилось еще на 5 млн.
В 2013 году общая численность безработных в глобальном масштабе составила 202 млн. человек, увеличившись с предыдущим годом на 5 млн. человек.
Kaк сообщаeт Finmarket.ru, ссылаясь на новый доклад Международной организации труда (МОТ) о тенденциях в области занятости, вялое экономическое восстановление в 2013 году не привело к разрешению кризиса занятости.
Число безработных молодых людей в возрасте от 15 до 24 лет составило 74,5 млн. человек. При этом самое большое число безработных молодых людей – в странах Ближнего Востока, Северной Африки, Латинской Америки и Карибского бассейна, а также на юге Европы. В странах Европы и Центральной Азии уровень безработицы среди молодежи составляет 18%.