ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը չի խախտել Միկա Ցեմենտի աշխատակիցների առջեւ ստանձնած պարտավորությունները
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում հերքել է իր վերաբերյալ “Ժողովուրդ” օրաթերթի այսօրվա համարում հրապարակված տեղեկատվությունը:
Թերթում տպագրվել էր նյութ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին պատկանող “Միկա Ցեմենտ” գործարանի աշխատակցի մահվան մասին՝ նրան 5 ամսվա աշխատավարձ չվճարելու պատճառով:
Բանկի հայտարարության մեջ ասվում է, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը “Միկա Ցեմենտ” ՓԲԸ 100% սեփականատեր է դարձել 2013թ. հուլիսից եւ հենց այդ ժամանակից էլ ֆինանսավորում է տրամադրել ձեռնարկությանը ստորագրած համաձայնագրի շրջանակներում:
“Ֆինանսավորումը կատարվել է “Միկա Ցեմենտ” գործարանի պարտքերի մարման պարտավորությունների կատարման, այդ թվում նաեւ աշխատավարձերի վճարման նպատակով: Շնորհիվ ստացված միջոցների` “Միկա Ցեմենտ” գործարանը վերականգնել է իր աշխատանքը, որը դադարեցվել էր ընկերության կողմից պարտքային պարտավորությունների չկատարման պատճառով: Այսպիսով, 5 ամսվա աշխատանքային պարտք աշխատակիցների հանդեպ ձեռնարկությունը չուներ: Բանկի կողմից ֆինանսավորման մասին տեղեկությունը Բանկը հրապարակել է 2013թ. հուլիսի 18-ին”,- նշված է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության համաձայն, հրապարակված նյութի ոչ հավաստի բնույթի հետ կապված Բանկը որոշել է հայց ներկայացնել ընդդեմ “Ժողովուրդ” օրաթերթի՝ Բանկի գործարար համբավն արատավորող տեղեկություն տարածելու համար:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ այժմ “Միկա Ցեմենտ” ընկերությունն աշխատում է սովորական ռեժիմով, իսկ արտադրանքի մատակարարումն իրականացվում է ժամանակացույցին համապատասխան:

Банк ВТБ (Армения) не нарушал обязательств по зарплате перед сотрудниками «Мика Цемент»
Банк ВТБ (Армения) выступил с заявлением, в котором опроверг сведения, опубликованные в сегодняшнем номере газеты «Жоховурд».
В газете был опубликован материал о смерти сотрудника завода «Мика Цемент», принадлежащего Банку ВТБ (Армения), из-за невыплаты ему зарплаты за 5 месяцев.
В заявлении Банка говорится, что Банк ВТБ (Армения) является 100-процентным владельцем ЗАО «Мика Цемент» с июля 2013 года. В июле 2013 г. Банк ВТБ (Армения) предоставил предприятию финансирование в рамках подписанного соглашения.
“Финансирование было предоставлено с целью исполнения обязательств по задолженности завода «Мика Цемент», а также на погашение задолженности по зарплате. Благодаря полученным средствам завод «Мика Цемент» возобновил свою работу, которая была приостановлена из-за невыполненных компанией долговых обязательств. Таким образом, 5-месячной задолженности по зарплате перед сотрудниками предприятие не имело. Информацию о финансировании компании Банк разместил 18 июля 2013 года”,- говорится в заявлении Банка ВТБ (Армения).
Согласно сообщению, в связи с недостоверным характером публикации Банк принял решение подать в суд на газету «Жоховурд» за нанесение вреда деловой репутации Банка.
В Банке также сообщили, что в настоящее время компания «Мика Цемент» работает в обычном режиме, а поставки продукции осуществляются согласно графику.