«ՏաԹեւեր»-ը դարձավ Ճոպանուղային տրանսպորտի միջազգային կազմակերպության անդամ
Երեւան: Մեդիամաքս: «ՏաԹեւեր» Ճոպանուղին դարձել է Ճոպանուղային տրանսպորտի միջազգային կազմակերպության (OITAF) անդամ:
Որոշումը կայացվել է իտալական Բոլցանո քաղաքում կայացած OITAF ղեկավար կոմիտեի հանդիպման ժամանակ:
Անդամակցությունը OITAF-ին նշանակում է, որ «ՏաԹեւերն»-ը ճանաչվել է ճոպանուղիների օպերատորների համաշխարհային հանրության կողմից եւ մի շարք առավելություններ է տալիս, մասնավորապես.
- ճոպանուղիների կառավարման ոլորտում հետազոտությունների եւ փորձերի աջակցություն;
- աջակցություն ճոպանուղիների ոլորտում ազգային կարգավորիչների համար չափանիշների ներդրման հարցում;
- սեմինարների եւ կոնֆերանսների անցկացում ճոպանուղիների արտադրողների եւ օպերատորների համար:
OITAF հիմնադրվել է 1959 թվականին Միլանում: Ներկայումս կազմակերպությանը անդամակցում են ճոպանուղիներ 22 երկրներից:
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղին բացվել է 2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ին` «Տաթեւի վերածնունդ» նախագծի շրջանակներում: 2010թ. հոկտեմբերի 23-ին «ՏաԹեւեր»-ը գրանցվել է Գինեսի միջազգային ռեկորդների գրքում որպես աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի երկխցիկ ճոպանուղին: Ռեկորդը գրանցվել էր ոչ միայն ճոպանուղու երկարության (5752 մ.), այլեւ ճոպանուղու կառուցման կարճ ժամանակահատվածի (10 ամիս) համար:

«Крылья Татева» вступили в Международную организацию канатного транспорта
Ереван /Медиамакс/. Канатная дорога «Крылья Татева» стала членом Международной организации канатного транспорта (OITAF).
Решение об этом было принято на заседании управляющего комитета OITAF в итальянском городе Больцано.
Членство OITAF свидетельствует о признании «Крыльев Татева» международным сообществом операторов канатных дорог и дает ряд преимуществ, в числе которых:
- cодействие исcледованиям и экспериментам в сфере управления канатными дорогами;
- помощь в установлении стандартов для национальных регуляторов в области канатных дорог;
- проведение семинаров и конференций для производителей и операторов канатных дорог.
OITAF основана в 1959 году в Милане. Сегодня в органинации представлены канатные дороги из 22 стран.
Канатная дорога «Крылья Татева» открылась 16 октября 2010 года в рамках проекта «Возрождение Татева». 23 октября 2010 года «Крылья Татева» были зарегистрированы в Книге рекордов Гиннесса.Рекордной оказалась не только длина дороги (5752м), но и сроки строительства (10 месяцев).