Ռուս փորձագետ. ԵՄ-ն եւ Հայաստանը շատ կարեւոր քայլ են կատարել
Երեւան: Մեդիամաքս: Ժամանակակից զարգացման ռուսաստանյան ինստիտուտի խորհրդատու Նիկիտա Մասլեննիկովը կարծում է, որ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (DCFTA) ստեղծման  վերաբերյալ բանակցությունների ավարտը « ԵՄ-ի եւ Հայաստանի համար շատ կարեւոր քայլ է ռազմավարական ճիշտ ուղղությամբ»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, փորձագետն այդ մասին ասել է «Ռուսաստանի ձայնը» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում:
«Այն կօգնի երկու կողմերի բիզնեսին հեռացնել բոլոր սահմանափակումները եւ նախապայմաններ ստեղծել զարգացման համար: Սակայն համընդհանուր երջանկությունը միանգամից չի լինի `կողմերին դեռ պետք է երկար ճանապարհ անցնել եւ համաձայնեցված փաստաթղթի վերաբերյալ ոգեւորվելը վաղաժամկետ է: Թեեւ սա շատ կարեւոր քայլ է ռազմավարական ճիշտ ուղղությամբ ԵՄ-ի եւ Հայաստանի համար», - ասել է Նիկիտա Մասլեննիկովը:
Փորձագետը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ Ազատ առեւտրի գոտու ռեժիմի վերաբերյալ համաձայնագիրը կօգնի Հայաստանին ավելի արագ եւ արդյունավետ կերպով յուրացնել Առեւտրի Համաշխարհային Կազմակերպության կանոնները:
«Գաղտնիք չէ, որ շատ ԵՄ տնտեսություններում հայկական սփյուռքի դիրքերը շատ ամուր են: Նրանք լուրջ ֆինանսիստներ են եւ խոշոր ձեռնարկատերեր: Հենց նրանց համար է բացվում հնարավորությունների նոր պատուհանը: Կարծում եմ, որ Հայաստանի տնտեսության մեջ ֆինանսական հոսքերի եւ ներդրումային նախագծերի ավելացում կլինի», - ասել է Նիկիտա Մասլեննիկովը:
Նա նշել է, որ «անցումային շրջանը 2-3 տարի կտեւի, իսկ հետո մենք կտեսնենք, որ Հայաստանն իրեն վստահ է զգում ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում»:

Российский эксперт: ЕС и Армения сделали очень важный шаг
Ереван /Медиамакс/. Советник российского Института современного развития Никита Масленников считает, что завершение переговоров о создании Зоны глубокой и всеобъемлющей свободной торговли (DCFTA) является «очень важным шагом в стратегически правильном направлении для Евросоюза и Армении».
Как сообщает Медиамакс, российский эксперт сказал об этом в интервью радиостанции «Голос России».
«Это поможет бизнесу обеих сторон снять все ограничения, которые присутствуют в отношениях, и создать предпосылки для развития. Но всеобщее счастье не наступит сразу - путь неблизкий для каждой из сторон и впадать в эйфорию по поводу согласованного документа преждевременно. Хотя это очень важный шаг в стратегически правильном направлении для Евросоюза и Армении. В перспективе это значимое подспорье для развития взаимных отношений», - сказал Никита Масленников.
Эксперт также выразил мнение, что соглашение о режиме зоны свободной торговли поможет Армении быстрее и эффективнее осваивать правила ВТО.
«Не секрет, что во многих экономиках ЕС очень сильна позиция армянской диаспоры. Это серьезные финансисты, крупные предприниматели. Как раз для них открывается новое окно возможностей. Думаю, что произойдет усиление финансовых потоков в экономику Армении и инвестиционных проектов на ее территории», - сказал Никита Масленников.
Он отметил, что «переходный период займет 2-3 года, а затем мы увидим, что Армения уверенно себя чувствует в отношениях с Евросоюзом».