«Быстрая почта»-ն Ադրբեջանի ԿԲ-ի «նշանակետին»
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը (ԱԿԲ) հետաքննում է «Быстрая почта» դրամական փոխանցումների համակարգի գործողությունները «Հայաստանի կողմից գրավված Ադրբեջանի տարածքում»:
Այդ մասին Trend-ին ասել է ԱԿԲ մամուլի բաժնի ղեկավար Ռուֆատ Աբասովը:
«Եթե այդ փաստը հաստատվի, Կենտրոնական բանկը միջոցներ կձեռնարկի Ադրբեջանի հետ «Быстрая почта»-ի գործառնությունների դադարեցման ուղղությամբ», - ասել է Աբասովը:
«Быстрая почта»-ի կայքում տեղ գտած տեղեկատվության համաձայն, համակարգը ներկայացված է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, Շուշիում, Ասկերանում, Հադրությում:
Տարբեր ժամանակ ԱԿԲ-ն ադրբեջանական բանկերին հանձնարարել էր դադարեցնել համագործակցությունը Contact, Migom, Leader, Western Union, Moneygram, «Золотая корона», «Privat Money» դրամական փոխանցումների համակարգերի հետ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը արգելել էր «Զոլոտայա Կորոնա» համակարգի գործունեությունը Հայաստանում:  Մասնավորապես, պարզվել էր, որ օպերատորը, առանց որեւէ պատճառաբանության, բազմիցս չէր ապահովել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերի որոշ մասնաճյուղերում իր համակարգից օգտվելու հնարավորությունը:
Նույն պատճառաբանությամբ ս.թ. սեպտեմբերի սկզբին արգելվել էր «Միգոմ» համակարգի, իսկ 2008 թվականի օգոստոսին՝  Western Union-ի գործունեությունը Հայաստանում:
UNISTREAM դրամական փոխանցումների միջազգային համակարգի նախագահ Սուրեն Հայրիյանը այս տարվա հոկտեմբերին Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում, մեկնաբանելով ստեղծված իրավիճակը, նշել էր.
«Աշխատելով ցանկացած երկրում՝ ընկերությունը, անկախ բիզնեսի ուղղվածությունից, պետք է լիովին հետեւի կարգավորողների կողմից սահմանված կանոններին: Հեռանալով հարցի քաղաքական բնույթից՝ հիշեցնեմ, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ժամանակին բոլոր համակարգերին պահանջ է ներկայացրել աշխատել երկրի ամբողջ տարածքում, ավելին` դրա մասին տեղեկացնելով հաճախորդներին: Միանգամայն տրամաբանական պահանջ է. Հայաստանի բոլոր շրջաններում բնակվող մարդիկ իրավունք ունեն օգտվելու սպասարկման նույն մակարդակից երկրի ամբողջ տարածքում եւ բավականաչափ իրազեկված լինել բոլոր ծառայությունների վերաբերյալ: Վերջին հաշվով, ֆինանսական շուկայում հենց կարգավորողն է պատասխանատու, որպեսզի հաճախորդների շահերն ամբողջովին պաշտպանված լինեն:
Երեւի թե ոչ բոլոր ընկերություններն են հավասարաչափ արձագանքել այդ պահանջներին: Կարելի է ենթադրել, որ դա որոշակի պատժամիջոցների հանգեցրեց: Այդ պատճառով էլ ձեր հարցի պատասխանը մեկն է` պետք է հստակ տեղյակ լինել եւ կատարել օրենքով սահմանված պահանջները:
Ի դեպ, ժամանակին UNISTREAM-ը եւս ծանր իրավիճակում հայտնվեց: Մեզ խնդրեցին հեռանալ Ադրբեջանից այն պատրվակով, որ մենք աշխատում ենք Լեռնային Ղարաբաղում: Մենք ընտրեցինք աշխատանքը Հայաստանում եւ գնացինք Ադրբեջանից: Սա, երեւի թե, այն հարցերից մեկն է, որի մասին ես ավելի վաղ խոսեցի. բոլոր համակարգերը պետք է աշխատեն հավասար պայմաններում եւ հստակ հետեւեն կարգավորողի պահանջներին: Իսկ կարգավորողը, իր հերթին, պետք է հետամուտ լինի ընտրած դիրքորոշմանը՝ հետեւելով այսպես կոչված «fair play» սկզբունքին՝ նրանց համար, ով հստակ կատարում է իր պահանջները: Կարծում եմ, այստեղ պետք է բացառվի երկակի ստանդարտների սկզբունքը»:

«Быстрая почта» «на прицеле» у ЦБ Азербайджана
Ереван/Медиамакс/. Центральный банк Азербайджана (ЦБА) расследует факт возобновления системой денежных переводов «Быстрая почта» операций «на оккупированной Арменией территории Азербайджана».
Об этом сказал Trend директор департамента коммуникации ЦБА Руфат Аббасов.
«Если этот факт подтвердится, Центробанк примет меры по прекращению операций «Быстрая почта» с Азербайджаном», - сказал Аббасов.
Согласно информации на сайте «Быстрая почта», система представлена в Степанакерте, Шуше, Аскеране, Гадруте.
В разное время ЦБА поручал азербайджанским банкам приостановить сотрудничество с системами денежных переводов Contact, Migom, Leader, Western Union, Moneygram, «Золотая корона», «Privat Money».
Медиамакс напоминает, что в октябре этого года ЦБ Армении запретил деятельность «Золотой Короны» в Армении. Было установлено, что оператор без какой-либо аргументации неоднократно не обеспечивал возможность использования системы в некоторых филиалах банков, действующих на территории Республики Армения.
С аналогичной аргументацией в начале сентября с.г. в Армении была запрещена  деятельность Migom, а в августе 2008 года - Western Union.
В октябре этого года президент международной системы денежных переводов UNISTREAM  Сурен Айриян, комментируя в интервью Медиамакс сложившуюся ситуацию, отмечал:
«Работая в любой стране, компания, в каком бы бизнесе она не работала, должна соблюдать и полностью следовать правилам, установленным регуляторами. Отстраняясь от политического аспекта вопроса, я напомню, что ЦБ Армении в свое время потребовал от всех систем работать на всей территории страны. Более того, и информировать об этом клиентов. Совершенно логичное требование: жители во всех регионах Армении имеют право на равный уровень обслуживания на всей территории страны и информированность о сервисах в необходимых объемах. В конечном итоге, на финансовом рынке именно регулятор несет ответственность за то, чтобы интересы  клиентов были соблюдены полностью.
Наверное, не все компании одинаково откликнулись на эти требования. Можно предположить, что это повлекло определенные санкции. Поэтому ответ на Ваш вопрос один: надо четко быть в курсе и выполнять требования, установленные законом.
Кстати, в свое время и UNISTREAM попал в нелегкую ситуацию. Нас попросили из Азербайджана под тем предлогом, что мы работаем в Нагорном Карабахе. Мы выбрали работу в Армении и ушли из Азербайджана. Это, наверное, один из тех вопросов, о котором я говорил выше - все системы должны работать в равных условиях и четко следовать требованиям регулятора. А регулятор, в свою очередь, должен четко проводить выбранную позицию, соблюдая так называемый принцип «fair play» для тех, кто четко выполняет его требования. Считаю, что принцип двойных стандартов здесь должен быть исключен».