ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի զուտ շահույթը 9 ամիսների ընթացքում կազմել է 2,5 մլրդ դրամ (ֆոտոշարք)
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի զուտ շահույթը 2012թվականի առաջին 9 ամիսների ընթացքում կազմել է 2,5 մլրդ դրամ, իսկ մինչեւ տարեվերջ բանկը մտադիր է հասցնել այն 4,5 մլրդ դրամի:
Այսօր ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի գլխավոր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւը եւ ՎՏԲ 24-ի փոխնախագահ, միջազգային բիզնեսի վարչության պետ Վսեվոլոդ Սմակովը ներկայացրել են 2012 թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում բանկի արդյունքները:
Հիմնական գործունեության եկամուտը հասել է 12,2 մլրդ դրամի` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 21,5%-ով: Կապիտալի (ROE) եւ ակտիվների (ROA) եկամտաբերության գործակիցները կազմել են համապատասխանաբար 11,6% եւ 1,8%: Ակնկալվում է, որ մինչեւ տարեվերջ բանկը կապիտալի եկամտաբերության նպատակային 15% ուղենիշին կհասնի:
Գործառնական եկամտով` առանց հարկերի եւ պահուստների, բանկը զբաղեցնում է առաջին տեղը ՀՀ բանկային համակարգում:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկային փաթեթը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 36,8%-ով եւ կազմել 60,9 մլրդ դրամ: Կորպորատիվ բիզնեսի հաճախորդների վարկային փաթեթը աճել է 21,5%-ով եւ կազմել 86,8 մլրդ դրամ:
Յուրի Գուսեւի խոսքերով, շատ դինամիկ կերպով զարգանում են ինչպես մանրածախ հատվածը, այնպես էլ կորպորատիվ վարկավորումը` ընդ որում, թե խոշոր, եւ թե միջին բիզնեսի:
«Մենք ավելի շատ ենք մուտք գործում դասական փոքր բիզնես: Ակնկալում ենք, որ հաջորդ տարեվերջին փոքր բիզնեսի վարկային փաթեթը կկազմի շուրջ 16-18 մլրդ դրամ”,- նշել է Յուրի Գուսեւը:
ՎՏԲ24-ի փոխնախագահ Վսեվոլոդ Սմակովն ասել է, որ “հայկական շուկայում ՎՏԲ խմբի ռազմավարության շրջանակներում կատարված հաջող աշխատանքը թույլ է տալիս ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին ամրապնդել իր դիրքերը, մասնավորապես շուկայի մանրածախ հատվածում»:
«Շնորհիվ ֆիզիկական անձանց եւ փոքր բիզնեսին վարկերի տրամադրման արդյունավետ աշխատանքի, բնակչության միջոցների ներգրավման, սպասարկման հեռակա կառավարման տարբերակների զարգացման եւ մասնաճյուղերի ցանցի ընդլայնման ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մի շարք ցուցանիշներով հանդիսանում է շուկայի առաջատարը»,- նշել է Վսեվոլոդ Սմակովը:

Чистая прибыль Банка ВТБ (Армения) за 9 месяцев составила 2,5 млрд. драмов (фоторепортаж)
Ереван/Медиамакс/. Чистая прибыль Банка ВТБ (Армения) за 9 месяцев 2012 года составила 2,5 млрд. драмов, а до конца года банк рассчитывает выйти на показатель 4,5 млрд. драмов.
Итоги деятельности банка за 9 месяцев 2012 года представили сегодня генеральный директор -  председатель директората Банка ВТБ (Армения) Юрий Гусев и вице-президент, начальник управления международного бизнеса ВТБ 24 Всеволод Смаков.
Доход от основной деятельности достиг 12,2 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с тем же периодом прошлого года на 21,5%. Коэффициенты рентабельности капитала (ROE) и активов (ROA) составили соответственно 11,6% и 1,8%. Ожидается, что до конца года банк достигнет целевого ориентира рентабельности капитала в 15%.
По операционной прибыли, без учета налогов и резервов, Банк занимает 1-е место в банковской системе Армении.
Портфель кредитов, выданных физическим лицам в Банке ВТБ (Армения), по сравнению с аналогичным показателем прошлого года увеличился на 36,8%, составив 60,9 млрд. драмов. Кредитный портфель корпоративного бизнеса увеличился, в свою очередь, на 21,5%, составив 86,8 млрд. драмов.
По словам Юрия Гусева, очень динамично развивается как розничный блок, так и корпоративное кредитование, причем как крупного, так и среднего бизнеса.
«Мы все больше заходим в классический малый бизнес. Ожидаем, что к концу следующего года портфель кредитования малого бизнеса  составит порядка 16-18 млрд. драм»,- отметил Юрий Гусев.
Вице-президент ВТБ 24 Всеволод Смаков сказал, что «успешная работа в рамках стратегии группы ВТБ на армянском рынке позволяет Банку ВТБ (Армения) укреплять свои позиции, особенно в розничном секторе рынка».
«Благодаря эффективной работе по выдаче кредитов физическим лицам и малому бизнесу, привлечению средств населения, развитию дистанционных каналов обслуживания и расширению филиальной сети Банк ВТБ (Армения) по многим показателям вышел в лидеры рынка», - отметил Всеволод Смаков.