ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը գլխավորել է Յուրի Գուսեւը (ֆոտոշարք)
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրենության նախագահ է նշանակվել Յուրի Գուսեւը: Նման որոշում է ընդունել Բանկի Խորհուրդը:
Բանկի նոր ղեկավարին այսօր Երեւանում ներկայացրել է ՎՏԲ Բանկի Դուստր ընկերությունների դեպարտամենտի ղեկավար - Ավագ փոխնախագահ Միխայիլ Յակունինը:
Նա նշել է, որ Յուրի Գուսեւն ունի մեծ փորձ ֆինանսական բնագավառում: Նա հաջողությամբ է իրականացրել իր առջեւ դրված բոլոր խնդիրները՝ ապահովելով արդյունավետ աշխատանք եւ բարձր ցուցանիշներ:
Յուրի Գուսեւն աշխատում է ՎՏԲ խմբում 2008 թվականից: 2009 թվականին նա նշանակվել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ֆինանսական տնօրենի պաշտոնին, 2010 թվականից դարձել է Տնօրինության անդամ, իսկ 2012 թվականի փետրվարի 1-ից իրականացնում էր Գլխավոր տնօրենի-Տնօրինության նախագահի պարտականությունները:
«Մենք համոզված ենք, որ նրա ղեկավարությամբ հետագայում եւս ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ակտիվորեն կզարգացնի իր բիզնեսը եւ կշարժվի դեպի առաջադրված հավակնոտ նպատակները: Ներկա պահին մենք ծրագրում ենք մշակել եւ վերամշակել բանկի զարգացման ռազմավարությունը առաջիկա 3-5 տարիների համար: Հուսով ենք, որ Յուրին ակտիվ մասնակցություն կունենա այդ հավակնոտ ռազմավարության թե մշակմանը, եւ թե հաջող իրականացմանը»,- նշել է Միխայիլ Յակունինը:
Մասնավորապես, նոր ռազմավարության շրջանակներում ծրագրվում է ապրանքատեսակների ակտիվ զարգացումը եւ հայկական շուկայում նոր ծառայությունների ներգրավումը: «Մենք ծրագրում ենք ծառայությունների ակտիվ զարգացում ինչպես մանրածախ, այնպես էլ կորպորատիվ հատվածում, այդ թվում՝ նաեւ ֆակտորինգ եւ այլն»,- ասել է Միխայիլ Յակունինը:
«Կա որոշակի զանգված, որտեղ մենք այդքան էլ ակտիվ չենք աշխատում` դա միջին բիզնեսն է:  Եվ, ընդհանուր առմամբ, ՎՏԲ ռազմավարությունն այդ հատվածում ավելի ակտիվ ներգրավումն է: Այսօր մենք շուկայի այդ հատվածի համար նոր առաջարկ ենք մշակում հաջորդ տարվա համար: Մենք նաեւ կաշխատենք որոշումների կայացման եւ ռիսկերի գնահատման արագության վրա»,- հավաստիացրել է Յուրի Գուսեւը:
«Շուկայական վարկավորման մասով մեր բիզնեսը բավականին ուժեղ է: Ներկայումս մենք եւս մեկ նոր գործիքի`սպառողական վարկավորման գործարկման հնարավորությունն ենք դիտարկում: Սակայն դա միայն հաջորդ տարվա ծրագրերն են»,- ասել է Յուրի Գուսեւը:

Банк ВТБ (Армения) возглавил Юрий Гусев (фоторепортаж)
Ереван/Медиамакс/. Генеральным директором-Председателем Директората Банка ВТБ (Армения) назначен Юрий  Гусев. Соответствующее решение было принято Советом банка.
Нового руководителя банка представил сегодня в Ереване руководитель Департамента дочерних компаний – Старший вице-президент Банка ВТБ, Председатель Совета Банка ВТБ (Армения) Михаил Якунин.
Он отметил, что Юрий Гусев имеет большой опыт работы в финансовом секторе и успешно решал поставленные перед ним задачи, обеспечивая эффективную работу и высокие показатели.
Юрий Гусев работает в группе ВТБ с 2008 года. В 2009 году он занял должность финансового директора Банка ВТБ (Армения), с 2010 года стал членом Директората Банка, а с 1 февраля 2012 года исполнял обязанности Генерального директора – Председателя Директората.
«Мы уверены в том, что под его руководством Банк ВТБ (Армения) и в дальнейшем будет активно развивать бизнес и двигаться к намеченным амбициозным целям. В настоящее время мы планируем проработать и переработать стратегию развития банка на следующие 3-5 лет.  Надеемся, что Юрий примет активное участие как в разработке, так и успешной реализации этой амбициозной стратегии»,- отметил Михаил Якунин.
В частности,  в рамках новой стратегии планируется активное развитие продуктовой линейки и привлечение на армянский рынок новых продуктов. «Мы планируем активное развитие продуктов как в розничном сегменте, так и в корпоративном, в том числе факторинг и другие виды»,- заявил Михаил Якунин.
«Есть определенный сегмент, в котором мы недостаточно активно работаем – это средний бизнес. И в целом, стратегия Группы ВТБ - активнее вовлечься в этот сегмент. Сегодня мы прорабатываем новое предложение для этого сегмента рынка на следующий год. Мы будем работать также над скоростью принятия решений и оценки рисков»,- заверил Юрий Гусев.
«По части рыночного кредитования у нас достаточно сильная линейка бизнеса. Сейчас мы рассматриваем возможность задействовать еще один инструмент - потребительское кредитование. Но пока это планы на будущий год»,- заявил Юрий Гусев.