Սամվել Ճզմաչյանը պարգեւատրվել է «Անանիա Շիրակացու» մեդալով
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի անկախության հռչակման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պարգեւատրել է «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ Սամվել Ճզմաչյանին «Անանիա Շիրակացու» մեդալով` տնտեսության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
«Սամվել Ճզմաչյանը բանկային համակարգում գործող երկարամյա փորձ ունեցող ղեկավարներից  է: Նա կանգնած է եղել անկախ Հայաստանի բանկային համակարգի ստեղծման ակունքներում: Շուրջ 18 տարի Սամվել Ճզմաչյանը ղեկավարում է «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ, իսկ շուրջ 40-ամյա բանկային գործունեության ընթացքում ստեղծել եւ ղեկավարել է բանկեր, ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ արտերկրում` Մոսկվայում: Նա երկար տարիներ գլխավորել է նաեւ Հայաստանի բանկերի միությունը:
Նրա ղեկավարության օրոք բանկը հասել է զգալի հաջողությունների եւ այսօր ՀՀ բանկային համակարգում այն ունի իր ուրույն տեղն ու դիրքը: Նրա անմիջական ղեկավարությամբ, առաջին անգամ ԱՊՀ երկրներում, ստեղծվել Է ֆիզիկական անձանց  դրամական փոխադրումների «Անելիք» համակարգը, որը գործում է աշխարհի ավելի քան 90 երկրներում:
Սամվել Ճզմաչյանի  կողմից ղեկավարվող բոլոր ընկերություններում միշտ կարեւորվել են սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերը, ինչպես նաեւ, հնարավորության դեպքում, աջակցություն է ցուցաբերվել  արվեստին, մշակույթին, սպորտին եւ սովորական քաղաքացիներին»,- նշվել է պարգեւատրման ընթացքում:

Самвел Чзмачян награжден медалью «Анания Ширакаци»
Ереван/Медиамакс/. По случаю 21-й годовщины независимости Армении президент Серж Саргсян наградил председателя правления ЗАО «Банк Анелик» Самвела Чзмачяна медалью «Анания Ширакаци» за существенный вклад в развитие экономики страны.
«Самвел Чзмачян является руководителем, имеющим многолетний опыт в банковской системе. Он стоял у истоков становления банковской системы независимой Армении. Около 18 лет Самвел Чзмачян руководит ЗАО «Банк Анелик», а на протяжении 40-летней банковской деятельности создавал банки и руководил ими как в Армении, так и за ее пределами, в частности в Москве. Он долгие годы возглавлял и Союз банков Армении.
В годы его правления банк достиг существенных успехов и сегодня имеет особое место в банковской системе Армении. При его непосредственном руководстве впервые в странах СНГ была создана система денежных переводов физических лиц «Анелик», которая  задействована в более 90 странах мира.
В компаниях, руководимых Самвелом Чзмачяном, всегда придавалось важное значение социальным программам, а также, по мере возможности, оказывалась поддержка культуре, спорту и рядовым гражданам»,- было отмечено на церемонии награждения.