Վարորդների 20-30 %-ը դեռ չունեն ԱՊՊԱ պայմանագիր, նշում են ՌԵՍՈ-ում
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՌԵՍՈ ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Սամվել Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ ըստ իրենց տվյալների եւ ուսումնասիրությունների, Հայաստանում վարորդների 20-30 %-ը դեռ ձեռք չի բերել ԱՊՊԱ պայմանագիր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սամվել Գրիգորյանն ասել է, որ փաստորեն յուրաքանչյուր 5-րդ վարորդը դեռ չունի ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության պայմանագիր:
Ըստ ընկերության գործադիր տնօրենի, սա պայմանավորած է թե այդ վարորդների  ֆինանսական դրությամբ, թե որոշ վարորդների համոզմամբ, որ ԱՊՊԱ պայմանագիր ունենալն իբր պարտադիր չէ:
“Ճանապարհային ոստիկանությունն արդեն հիշեցրել է, որ ԱՊՊԱ պայմանագիր ունենալը, տեխզննության եւ ԱՊՊԱ կտրոնները տրանսպորտային միջոցի դիմապակուն փակցնելը պարտադիր է”,- նկատել է Սամվել Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, ԱՊՊԱ պայմանագրի բացակայության դեպքում վարորդները ՃՏՊ-ի դեպքում կկանգնեն երկակի խնդրի առջեւ եւ ստիպված կլինեն թե մուծել պայմանագրի բացակայության համար նախատեսված  տուգանքը (50 հազար դրամի չափով), թե փոխհատուցել վնասը:
Սամվել Գրիգորյանը նշել է, որ, ելնելով ստեղծված իրավիճակից, ՌԵՍՈ-ն պատրաստ է ընդառաջ գնալ ԱՊՊԱ պայմանագիր դեռեւս չունեցող վարորդներին` դյուրացնելով պայմանագիր ձեռքբերելու պայմաններն ու գործընթացը:

У 20-30% водителей все еще нет договоров ОСАГО, отмечают в РЕСО
Ереван/Медиамакс/. Исполнительный директор страховой компании РЕСО Самвел Григорян заявил сегодня, что, согласно данным и исследованиям компании, 20-30% водителей в Армении еще не заключили договора ОСАГО.
Как сообщает Медимакс, Самвел Григорян сказал, что фактически у каждого 5-го водителя пока нет договора об обязательном страховании гражданской ответственности владельцев транспортных средств.
По мнению исполнительного директора компании, это обусловлено как финансовым состоянием водителей, так и убеждением некоторых из них о том, что иметь договор ОСАГО якобы не обязательно.
“Дорожная полиция уже напомнила, что договор ОСАГО, талоны техосмотра и ОСАГО обязательно нужно клеить на лобовое стекло машины”,- отметил Самвел Григорян.
По его словам, при отсутствии договора ОСАГО в случае ДТП водители встанут перед двойными сложностями и будут вынуждены как выплатить штраф за отсутствие договора (в размере 50 тыс. драмов), так и возместить ущерб.
Самвел Григорян отметил, что, исходя из создавшейся ситуации, РЕСО готово пойти на встречу еще не имеющим договора ОСАГО водителям, облегчив условия и процесс заключения договора.