ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանն առավել մեծ հաջողություն է արձանագրել գնաճի զսպման գործում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանն առավել մեծ հաջողություններ է արձանագրել գնաճի զսպման գործում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին ասվում է Զարգացման եվրասիական բանկի /ԶԵԲ/ “ԱՊՀ-ի մակրոմոնիտորը” հաշվետվությունում:
ԱՊՀ երկրների տնտեսությունները կարողացել են 2011-ին արագացնել աճ` սա է ԶԵԲ-ի փորձագետների հիմնական եզրակացությունը: Նախնական տվյալներով, ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՆԱ-ի աճը ԱՊՀ-ում կազմել է միջինը 4,5%: Տնտեսական զարգացման առավել բարձր տեմպ է արձանագրվել Թուրքմենստանում (14,6%), իսկ առավել ցածր` Ադրբեջանում (0,5%):
Տարածաշրջանում գնաճի միջին ցուցանիշը, բացառությամբ Բելառուսի, 2011-ի հունիսից մինչեւ նոյեմբեր նվազել է 11,4%-ից մինչեւ 7,1%: Գնաճի զսպման առավել մեծ հաջողություն է գրանցել Հայաստանը, որտեղ տարեկան գնաճը 11,5%-ից նվազել է մինչեւ 4,8% (մարտից մինչեւ նոյեմբեր), ասվում է հաշվետվությունում:
ԶԵԲ-ի վերլուծաբանները նշել են, որ 2011-ի առաջին եռամսյակում ԱՊՀ կենտրոնական բանկերի պահուստային ակտիվներն ավելացել են $37,9 մլրդ-ով: Արտարժութային պահուստների առավել զգալի աճ է արձանագրվել Ադրբեջանում (ՀՆԱ 26.6%) եւ Ղազախստանում` (ՀՆԱ 6,9%), իսկ ահա Հայաստանում արտարժութային պահուստները նվազել են (ՀՆԱ 3,4%):

Армения добилась наибольшего успеха в сдерживании роста цен среди стран СНГ, считают аналитики ЕАБР
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в отчете «Макромонитор СНГ» аналитического управления Евразийского банка развития (ЕАБР).
Экономики стран СНГ смогли ускорить темпы роста в 2011 году - таков основной вывод экспертов ЕАБР. По предварительным данным, в январе-сентябре текущего года рост ВВП в регионе в среднем составил 4,5%. Наиболее высокий темп экономического роста наблюдался в Туркменистане (14,6%), самый низкий – в Азербайджане (0,5%).
Средний показатель инфляции в регионе, за исключением Беларуси, снизился с 11,4% в июне до 7,1% в ноябре 2011 года. Наибольшего успеха в сдерживании роста цен достигла Армения, где годовой рост цен в августе снизился с 11,5% в марте до 4,8% в ноябре, говорится в отчете.
Аналитики ЕАБР отметили, что за первое полугодие 2011 года резервные активы центральных банков региона пополнились на $ 37,9 млрд. Наиболее значительное увеличение валютных резервов наблюдалось в Азербайджане (26,6% ВВП) и Казахстане (6,9% ВВП), а в Армении (3,4% ВВП) валютные резервы, напротив, снизились.