ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը ներգրավել է $12 մլն-ի սինդիկացված վարկ
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը ներգրավել է $12 մլն-ի սինդիկացված վարկ փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորման համար:
Ինչպես այսօր տեղեկացրել է բանկի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը, սինդիկացված վարկում ընդգրկված է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ), որից հայկական բանկը ներգրավում է $3 մլն, իսկ վարկի մնացած $9 մլն-ը տրամադրում են ռուսաստանյան Պրոմսվյազբանկը, բելգիական ՎԴԿ Սպաարբանկը եւ լիբանանյան Բիբլոս Բանկը:
«Սա առաջին դեպքն է բանկի համար, երբ վարկային միջոցները ներգրավվում են անմիջապես առեւտրային բանկերից: Սա նշանակալի ձեռքբերում է ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի համար, ինչը բարձրացնում է մեր վարկանիշը միջազգային վարկային շուկայում եւ թույլ է տալիս ընդլայնել վարկավորումը», - ասել է Աշոտ Օսիպյանը:
Բանկը այս սինդիկացված վարկի միջոցներով առաջարկելու է 9% տարեկան տոկոսադրույքով վարկեր արտահանող եւ ներմուծումը փոխարինող արտադրություններին, իսկ մնացած ՓՄՁ-ները կվարկավորվեն բանկի միջին տոկոսադրույքի սահմաններում, որը ներկայումս 13% է:
ՎԶԵԲ սինդիկացված վարկերի վարչության ղեկավար Լորենս Ջորգենսենն ասել է, որ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի ընտրությունը պայմանավորված է բանկի առաջատար դիրքերով Հայաստանում ՓՄՁ վարկավորման ոլորտում, ինչպես նաեւ բանկի ուժեղ մենեջմենթով եւ լավ համբավով:

АРАРАТБАНК привлек синдицированный кредит на сумму $12 млн
Ереван/Медиамакс/. АРАРАТБАНК привлек синдицированный кредит на сумму $12 млн для финансирования малого и среднего бизнеса.
Как сегодня сообщил исполнительный директор банка Ашот Осипян, в синдикации участвует Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), у которого армянский банк привлекает $3 млн, а остальные $9 млн выделяются российским Промсвязьбанком, бельгийским ВДК Спаарбанком и ливанским Библос Банком.
“Это первый случай для банка, когда кредитные средства привлекаются непосредственно у коммерческих банков. Это значительное приобретение для АРАРАТБАНК-а, что повышает наш рейтинг на международном кредитном рынке и позволяет нам расширить кредитование”, - сказал Ашот Осипян.
На средства кредита банк будет предлагать кредиты по ставке 9% экспортерам и производствам, направленным на импортозамещение, а остальные МСБ будут кредитоваться в пределах средней ставки банка, которая в настоящее время составляет 13%.
Руководитель управления синдицированных кредитов ЕБРР Лоренс Йоргенсен сказал, что выбор АРАРАТБАНК-а обусловлен передовыми позициями банка в кредитовании МСБ, а также его сильным менеджментом и хорошей репутацией.