ԱՊՀ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը ՀՀ տնտեսության համար` “բացառիկ հնարավորություն է”
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ ԱՊՀ անդամ-երկրների միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիրը Հայաստանի տնտեսության եւ տնտեսվարող սուբյեկտների համար ստեղծում է «բացառիկ հնարավորություն»:
“Նախ եւ առաջ, մենք հնարավորություն ենք ունենալու առանց մաքսատուրքերի առեւտրաշրջանառություն իրականացնել այն պետությունների հետ, որոնք ստորագրել են այս համաձայնագիրը”,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով, բացի այդ, ստեղծվում են լիցենզավորման, կոդավորման միասնական կանոններ, ինչի արդյունքում որեւէ երկիր այլեւս չի կարող միակողմանի սահմանափակումներ ստեղծել այլ երկրների տնտեսվարող սուբյեկտների համար:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այս փաստաթղթով Հայաստանի տնտեսական ռեժիմը բարելավվում է, քանի որ նախկինում եղած երկկողմանի համաձայնագրերում գոյություն ունեցող սահմանափակումների թիվը շուրջ 600-ով նվազելու է։

Соглашение о зоне свободной торговли СНГ создает “исключительную возможность”
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил сегодня, что соглашение о создании свободной экономической зоны между странами-членами СНГ создает “исключительную возможность” для экономики и бизнес-субъектов Армении.
“Во-первых, у нас будет возможность без таможенных пошлин торговать с теми странами СНГ, которые подписали это соглашение”,- заявил премьер-министр.
По его словам, кроме того, создаются единые правила лицензирования и кодирования, в результате чего ни одна из стран отныне не сможет создавать односторонние ограничения для бизнес-субьектов других стран.
Тигран Саргсян отметил, что этим документом экономический режим Армении улучшается, так как количество существующих ограничений в уже имеющихся ранее двусторонних соглашениях снизится почти на 600.