«ԱրԱրԱտ» կոնյակի վաճառքներն աճել են 9.4%-ով
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ, ապրանքանիշը՝ ԱրԱրԱտ) վաճառքները 2010-11 ֆինանսական տարում (2010 հուլիս-2011 հուլիս) աճել են 9.4%-ով եւ կազմել 2 մլն 842 հազ. լիտր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԵԿԳ գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը այսօր Երեւանում մամլո ասուլիսին տեղեկացրել է, որ շուկայի վերականգնման դանդաղ տեմպերը դեռեւս թույլ չեն տալիս ապահովել վաճառքների նախաճգնաժամային շրջանի ցուցանիշները եւ 2010-11 ֆինանսական տարում գործարանի վաճառքները շուրջ 25%-ով զիջում են 2008-2009-ին արձանագրված ցուցանիշներին:
«Չնայած վաճառքների աճին, ընկերության շահույթը հաշվետու ժամանակահատվածում նվազել է մոտ 25%-ով եւ կազմել 2 մլրդ 422 մլն դրամ, ինչը պայմանավորված է մի շարք շուկաներում ստանդարտ սեգմենտի (3 եւ 5 աստղ) գների իջեցմամբ», - ասել  է Արա Գրիգորյանը, պարզաբանելով, որ գների իջեցման նպատակն էր խթանել ապրանքի արագ սպառումը:
Արա Գրիգորյանն ասել է, որ մինչեւ տարեվերջ շահագործման կհանձնվի Բերդի մասնաճյուղի հնեցման արտադրամասը: Հաշվետու տարում ԵԿԳ-ն ստացել է որակի կառավարման համակարգի ISO 9001:2008 հավաստագիրը, ինչպես նաեւ ընդլայնել կոնյակի արտահանման աշխարհագրությունը 13 երկրով, որոնց թվում են Հունաստանը, Իսրայելը, Սլովենիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան եւ Ուզբեկստանը:
Ըստ ԵԿԳ գործադիր տնօրենի, Ռուսաստանի մասնաբաժինը «ԱրԱրԱտ»-ի սպառման շուկաներում հաշվետու տարում 70%-ից նվազել է մինչեւ 64%, իսկ Եվրոպայում վաճառքներն աճել են 47%-ով:

Продажи коньяка «Арарат» выросли на 9.4%
Ереван Медиамакс/. Продажи Ереванского коньячного завода (ЕКЗ, бренд «АрАрАт») в 2010-2011 финансовом году (июль 2010–июль 2011) выросли на 9.4% и составили 2 млн. 842 тыс. литров.
Как сообщает Медиамакс, сегодня на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор ЕКЗ Ара Григорян сообщил, что медленные темпы восстановления рынка пока не позволяют обеспечить показатели продаж докризисного периода. В 2010-2011 финансовом году продажи завода примерно на 25% уступают показателям за 2008-2009 гг.
«Несмотря на рост продаж, прибыль компании в отчетном периоде снизилась примерно на 25% и составила 2 млрд. 422 млн. драмов, что обусловлено снижением цен на стандартные сегменты (3 и 5 звезд) на ряде рынков»,- сказал Ара Григорян. Он отметил, что целью снижения цен было стимулирование быстрой реализации готовой продукции.
Ара Григорян сообщила, что до конца года в эксплуатацию будет сдан цех выдержки Бердского филиала ЕКЗ. В отчетный период ЕКЗ получил сертификат системы контроля качества ISO 9001:2008, а также пополнил географию экспорта 13 странами, среди которых - Греция, Израиль, Словения, Швеция, Швейцария и Узбекистан.
По словам исполнительного директора ЕКЗ, доля России на рынках потребления «АрАрАт» в отчетном периоде с 70% снизилась до 64%, а в Европе продажи выросли на 47%.