ՀՀ ֆիզիկական անձ ավանդատուների 98%-ի ավանդները չեն գերազանցում երաշխավորված ավանդի չափը
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ բանկային համակարգում պահպանվել է ֆիզիկական անձանց ավանդների կայուն աճը:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնեցին Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամում, 2011թ. առաջին կիսամյակի վերջում նախորդ տարվա վերջի համեմատությամբ, ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների գումարն աճել է շուրջ 15.9%-ով, իսկ երաշխավորված ավանդների գումարը` 7.8%-ով:
2010թ. վերջի համեմատությամբ, 2011թ. I կիսամյակի վերջում միաժամանակ դրամային եւ արտարժութային ավանդ ունեցող ֆիզիկական անձ ավանդատուների ավանդների գումարների աճր կազմել է ավելի քան 29%:
Երաշխավորված ավանդ ունեցող ավանդատուների թիվն աճել է 4.5%-ով եւ կազմել է 1,074,371 (նշված հաշվարկում ներառված չեն «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ում հաշվառվող` նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ավանդատուները), ընդ որում` 2011թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում միայն ՀՀ դրամով ավանդ ունեցող ավանդատուների կշիռն ավանդատուների ընդհանուր թվի մեջ պահպանվել է եւ կազմել է 81%:
Հիմնադրամի գնահատականների համաձայն` ավանդատուների ընդհանուր թվի ավելի քան 98%-ը երաշխավորված ավանդի չափը չգերազանցող ավանդ ունեցող ավանդատուներն են:

Депозиты более 98% армянских вкладчиков физ. лиц не превышают гарантированный размер вклада
Ереван/Медиамакс/. B I полугодии 2011 года в банковской системе Армении сохранялся устойчивый рост вкладов физических лиц.
Как сообщили Медиамакс в Фонде гарантирования возмещения вкладов, по состоянию на конец I полугодия 2011 года сумма банковских вкладов физических лиц по сравнению с концом 2010 года увеличилась на 15.9%, а сумма гарантированных вкладов - на 7.8%.
По сравнению с концом 2010 года, в конце I полугодия 2011 года рост суммы вкладов физических лиц, имеющих одновременно вклады в национальной и иностранной валюте, составил более 29 %.
Число вкладчиков, имеющих гарантированные вклады, увеличилось на 4.5% и составило 1.074.371 (без учета вкладчиков бывшего Сбарбанка СССР, числящихся в ЗАО «Банк ВТБ (Армения)»), причем в течение I полугодия 2011 года удельный вес вкладчиков, имеющих вклады только в национальной валюте, сохранился и составил 81 %.