Wikileaks. ԱՄՆ-ը Հայաստանին բազմիցս առաջարկել է ուժեղացնել Մելլաթ Բանկի հանդեպ վերահսկողությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: 2008-2009 թթ. ԱՄՆ-ը բազմիցս դիմել է ՀՀ իշխանություններին` իրանական “Մելլաթ Բանկի” գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու առաջարկով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին վկայում է Wikileaks-ի կողմից հրապարակած փաստաթղթերի հերթական փաթեթը:
Մասնավորապես, փաստաթղթերից մեկի համաձայն, 2008-ի հունվարին Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը Վաշինգտոնին տեղեկացրել է, որ դեսպանատան քաղաքական բաժնի աշխատակիցները ՀՀ ԱԳՆ-ի հետ քննարկել են ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից իրանական “Մելլաթ Բանկի” գործարքների նկատմամբ լրացուցիչ վերահսկողության հնարավորությունը:
Wikileaks-ի կողմից հրապարակած փաստաթղթերը վկայում են, որ 2009-ի ընթացքում ԱՄՆ դեսպանատունը հայկական կողմի առջեւ առնվազն 2 անգամ բարձրացրել է այս հարցը:

Wikileaks: США неоднократно предлагали РА усилить контроль над операциями иранского Банка Меллат
Ереван/Медиамакс/. В 2008 и 2009 году США неоднократно обращались к властям Армении с предложением усилить контроль за деятельностью иранского Банка Меллат.
Как сообщает Медиамакс, об этом свидетельствует очередная порция документов, опубликованная Wikileaks.
В частности, согласно одному из документов, в январе 2008 года вице-посол США в Армении Джозеф Пеннингтон информировал Вашингтон о том, что сотрудники политического отдела посольства обсуждали с МИД Армении возможность установления дополнительного контроля со стороны Центрального банка Армении за операциями иранского Банка Меллат в Ереване.
Опубликованные Wikileaks документы свидетельствуют, что в течение 2009 года посольство США еще как минимум 2 раза поднимало этот вопрос перед армянской стороной.