ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը եւ «ԵՊՀ-ի շրջանավարտների միավորումը» իրականացնում են հիփոթեքային ծրագիր
Երեւան/Մեդիամաքս/. Սկսած 2011-ի հուլիսից «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ»-ը սկսել է հիփոթեքային վարկեր տրամադրել  «Մատչելի բնակարան երիտասարդ գիտնականներին եւ ստեղծագործական միությունների անդամներին» սոցիալական ծրագրի շրջանակներում:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Երեւան քաղաքի Պարույր Սեւակի 8 հասցեում  կառուցել բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենքային համալիր, որի բնակարանները տրամադրվելու են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի երիտասարդ գիտնականներին եւ ՀՀ երիտասարդ ստեղծագործողներին:
Բնակարանների ձեռք բերման համար հիփոթեքային վարկերը տրամադրում են հետեւյալ պայմաններով`
•    մարման ժամկետը`10-ից 20 տարի;
•    տարեկան տոկոսադրույքը` մինչեւ 9.5%;
•    նվազագույն կանխավճարը`  սկսած 20%-ից;
•    որպես գրավ` կառուցվող անշարժ գույքը:
«Տվյալ պահին Բանկն ընդունում է վարկի տրամադրման նախնական որոշումներ, եւ չնայած նրան, որ վարկը տրամադրվելու է շենքի 20% կառուցապատման ժամանակ, Բանկն արդեն հաստատել է մի շարք դիմումներ», - Մեդիամաքսին հայտնել են բանկի մամուլի ծառայությունից:
Տարեսկզբին «ԵՊՀ-ի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարել էր հիփոթեքային ծրագրի իրականացման մրցույթ: Հաղթող ճանաչված «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ»-ում դիմումները ուսումնասիրվում են «ԵՊՀ-ի շրջանավարտների միավորում» կազմակերպության կողմից սահմանված ցուցակով:

Банк ВТБ (Армения) и «Объединение выпускников ЕГУ» реализуют совместную ипотечную программу
Ереван /Медиамакс/.Начиная с июля 2011 года Банк ВТБ (Армения) начал предоставление ипотечных кредитов в рамках социальной программы «Доступное жилье молодым ученым и членам творческих союзов».
В рамках программы предусматривается строительство многоквартирного здания в Ереване по адресу ул. Паруйр Севака 8, квартиры в котором будут предоставляться молодым ученым НАН РА и творческим работникам Армении.
Ипотечные кредиты на приобретение квартир предоставляются на следующих условиях: срок погашения - от 10 до 20 лет; годовая ставка - 9.5%; минимальная предоплата - от 20%;  залог - недвижимое имущество строящегося жилья.
«Сегодня банк принимает предварительное решение о выдаче кредитов, и, несмотря на то, что кредиты будет предоставляться при 20-процентной готовности здания, уже утвержден ряд заявок”, - сообщили Медиамакс в пресс-службе банка.
Тендер на реализацию ипотечной программы был объявлен общественной организацией  “Объединение выпускников  ЕГУ” в начале этого года. В Банке ВТБ (Армения), ставшего победителем тендера, заявки рассматриваются по списку участников программы,  определенному организацией “Объединение выпускников ЕГУ”.