Կառավարությունը խթանում է նոր գնաճ, կարծում է նախկին վարչապետը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին վարչապետ, Հայ ազգային կոնգրեսի /ՀԱԿ/ ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանն այսօր ասել է, որ կառավարությունն ու վարչապետը «ոչ մի լուրջ քայլ չեն ձեռնարկել գնաճի դեմ պայքարելու ուղղությամբ»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Հրանտ Բագրատյանը հայտարարել է, որ իր գործողություններում կառավարությունն, ընդհակառակը, խրախուսում է նոր գնաճը` «չափավոր ինֆլյացիան» վերածելով «քառատրոփ աճողի»:
Հրանտ Բագրատյանի գնահատմամբ, ընթացիկ տարվա առաջին երկու ամիսների արդյունքներով իրական գնաճը կազմել է 18%:
«Այս տարի գնաճի ցուցանիշը բարձր է լինելու: Ժամանակը ցույց կտա, թե 3%-ից 18%-ի սահմաններում կոնկրետ որ թիվը կընտրի կառավարությունը: Սակայն նա կկանգնի ընտրության առջեւ` կատարել բյուջեն, կամ զսպել գնաճը, եւ, միանշանակ, կընտրի երկրորդը»,- հայտարարել է նախկին վարչապետը:

Правительство Армении стимулирует новый рост цен, считает экс-премьер
Ереван/Медиамакс/. Бывший премьер-министр Армении, представитель Армянского национального конгресса (АНК) Грант Багратян заявил сегодня, что подверг правительство и премьер-министр «не предприняли ни одного серьезного шага для борьбы с ростом цен».
Как сообщает Медиамакс, Грант Багратян заявил, что своими действиями правительство, наоборот, поощряет новый рост цен, превратив «умеренную инфляцию» в «галопирующую».
Согласно оценкам Гранта Багратяна, реальная инфляция по итогам первых двух месяцев текущего года составила 18%.
«Показатель инфляции в этом году будет высоким. Время покажет, какое конкретное число в промежутке от 3% до 18% выберет правительство. Но оно встанет перед выбором - выполнять бюджет, либо сдерживать инфляцию, и однозначно выберет второе», - заявил экс-премьер.