ՀՀ ոռոգման համակարգի արդիականացման համար անհրաժեշտ է $ 1,5 մլրդ
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ ոռոգման համակարգի արդիականացումը, ըստ միջազգային փորձագետների հաշվարկների, պահանջում է $1,5 մլրդ-ի ներդրումներ, ինչի շնորհիվ այլեւս չի գրանցվի ոռոգման ջրի 70% կորուստ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ԾԻԳ-ի տնօրեն Ադիբեկ Ղազարյանը:
Նա ասել է, որ ոռոգման համակարգի ենթակառուցվածքներն արդեն 20-25 տարվա հնության են, պոմպակայնանները ֆիզիկապես մաշված են. անհրաժեշտ է կառուցել նոր ինքնահոս կայաններ, որոնք կպակասացնեն էլեկտրաէներգիայի ծախսը:
Նրա խոսքերով, էլեկտրաէներգիայի ծախսը կազմում է տարեկան մոտ 5 մլրդ դրամ, իսկ համակարգի պահպանման համար պահանջվում է 8,5-9 մլրդ դրամ: 2010 թ-ին համայնքներից հավաքագրվել է 3,5 մլրդ դրամ, իսկ պետության սուբսիդավորումը կազմել է 4,2 մլրդ դրամ:
Ադիբեկ Ղազարյանը տեղեկացրեց, որ 2004 թ-ից գյուղացիների կուտակած պարտքը կազմում է 6 մլրդ դրամ: Նրա խոսքերով, ոռոգման ջրի սակագինը` 11 դրամ խ/մ-ի դիմաց, այս տարի փոփոխման չի ենթարկվելու:

Для модернизации системы орошения Армении необходимо $1.5 млрд
Ереван/Медиамакс/. По расчетам международных экспертов для модернизации системы орошения Армении требуются инвестиции в размере $1.5 млрд, что позволит избежать 70% потерь воды.
Как передает агентство Медиамакс, об этом сегодня в Ереване заявил директор Офиса реализации программ Государственного комитета по водному хозяйству Адибек Казарян.
По его словам, инфраструктура системы орошения Армении 20-25-летней давности, насосные станции физически изношены, необходимо построить новые самотечные станции, которые сократят расход электроэнергии.
Директор офиса сообщил, что с 2004 года задолженность фермеров за воду составляет 6 млрд драмов.
Государственный комитет по водному хозяйству обслуживает 220 тысяч фермеров на территории 130 тысяч га.