Ապահովագրական ընկերությունները կներգրավվեն ավտոմեքենաների տեխզննության գործընթացում
Երեւան, Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է ոչ ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննության անցկացման կարգը:
Դրա համաձայն տարբերակված մոտեցում կցուցաբերվի ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների եւ ոչ ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննության գործընթացի, կտրոնների տրամադրման եւ հաշվառման սկզբունքներում։
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ իրականացրած մոնիտորինգի արդյունքում բացահայտվել են բազմաթիվ թերություններ, մասնավորապես այն, որ ավտոմեքենաների տեխզննությունը ձեւական բնույթ է կրում, ավելին, քաղաքացիներն օրենսդրությամբ չսահմանված վճարումներ են կատարում կամ նույնիսկ ավտոմեքենաներն ընդհանրապես չեն ներկայացնում տեխզննման։
Նրա խոսքով, ընդունված որոշումը թույլ է տալիս, որպեսզի շուկան լինի ինքնակարգավորվող, քաղաքացիներն իրենք ընտրեն տեխզննման այն երեք տասնյակ կայաններից մեկը, որտեղ կուզենային անցկացնել այդ գործընթացը։
Վարչապետի հավաստմամբ` հաջորդ քայլը լինելու է տվյալ խնդրի լուծման մեջ ապահովագրական ընկերությունների ներգրավումը, ինչի շնորհիվ կգործի փոխվերահսկողության սկզբունքը։

Страховые компании будут вовлечены в процесс техосмотра автомобилей в Армении
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении утвердило сегодня порядок техосмотра транспортных средств, предусмотренных не для общего использования.
Согласно этому порядку, будет введен дифференцированный подход для процесса техосмотра транспортных средств, предусмотренных для общего и необщего использования, а также для выдачи чеков и принципов учета.
Премьер-министр Армении Тагран Саргсян сказал, что проведенный мониторинг выявил многочисленные нарушения. В частности, по его словам, зачастую техосмотр автомобилей носит формальный характер, порой граждане делают непредусмотренные законодательством выплаты или вообще не представляют автомобили на станции техосмотра.
Глава правительства заверил, что следующим шагом на пути решения проблемы станет вовлечение в процесс страховых компаний, в результате чего будет задействован принцип взаимного контроля.